Dnes je pondelok, 17.máj 2021, meniny má: Gizela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Ružínska priehrada na východnom Slovensku sa opäť stane pekným miestom na oddych aj na šport

apríl 13, 2021 - 19:00
Vodnú nádrž tu každoročne zaplavia tony plastov. Spraviť z nej krajšie miesto pomôže norná stena, ktorú tu osadili v spolupráci s Nadáciou 365.bank.
Foto: 
365 banka

Po zlepšení pandemickej situácie určite príde na rad aj téma cestovania. Na Slovensku máme pritom množstvo krásnych miest, kde sa dá aktívne alebo pasívne oddychovať v prírode. Ružínska priehrada je jedným z nich. Každoročne sa však musí pasovať aj s množstvom ton odpadu a plastov, ktoré sa sem dostávajú cez vodné toky z okolitých obydlí.

PET fľaše, igelitky, jednorazové plienky... To všetko končí vo vodnej nádrži. Dobrá správa však je, že miestni našli riešenie. Občianske združenie Ružínska priehrada v spolupráci s Nadáciou 365.bank tu spustili pilotný projekt osadenia nornej steny, ktorá má pomôcť tento odpad v danom úseku zachytávať. Vodná nádrž by sa tak opäť mala stať o čosi krajším miestom pre všetkých návštevníkov.

Problém s odpadom tu pretrvával roky
V roku 2018 vytiahli z Ružína  celkovo 250 ton odpadu, v roku 2019 to bolo viac ako 100 ton. Preto občianske združenie Ružínska priehrada ustavične hľadá riešenia, ale aj partnerov na to, aby mohlo túto situáciu riešiť. Práve voči plastom sa už skôr vyhranila aj 365.bank, ktorá prostredníctvom svojej nadácie pridáva ruku k dielu aj v prípade tejto vodnej nádrže. Po spustení svojho bezplastového účtu, ktorým reflektuje na potrebu ekologickejšie fungovania, sa stala partnerom občianskeho združenia. V rámci pilotného projektu zafinancovala vybudovanie 125-metrovej nornej steny, ktorá bola osadená v ústí rieky Hornád do nádrže v pondelok 12. apríla.

pr145.jpg

Foto: 
365 banka

Plasty a naplaveniny z 92 obcí a miest
Ružínska priehrada sa nachádza na sútoku riek Hnilec a Hornád, juhovýchodne od obce Margecany. Bola vybudovaná v rokoch 1963 až 1970, názov získala po zaniknutej obci Ružín. Rieky Hornád a Hnilec, ktoré do nej ústia, pretekajú až 92 obcami a mestami. A to nesie so sebou tony odpadu.

Nová norná stena z upcyklovaného materiálu má zabrániť tomu, aby sa odpad z obydlí dostával vodným tokom až do priehrady. Bariéra zachytí všetky plasty a naplaveniny, ktoré sa potom vyberú, použijú a spracujú na konkrétne účely. Ambíciou oboch strán je pritom riešiť aj ďalšie aktivity, ktoré dopomôžu k tomu, aby sa Ružínska priehrada stala o čosi čistejším miestom. 

pr143.jpg

Foto: 
365 banka

- - Inzercia - -