Dnes je štvrtok, 13.máj 2021, meniny má: Servác
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Novinky vo vyhláške Úradu verejného zdravotníctva SR

marec 20, 2021 - 07:50
Od pondelka 22. marca budú môcť otvoriť niektoré nekryté a čiastočne kryté trhoviska, rovnako aj prevádzky poskytujúce servis elektroniky či strojov. Vyplýva to zo zmeny vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) k činnosti maloobchodných prevádzok a prevádzok služieb. Zároveň bola predĺžená vyhláška k vstupu osôb do priestorov prevádzok a priestorov zamestnávateľa s účinnosťou od soboty 20. marca. Platná bude do 28. apríla.
Foto: 
red

V rámci zmien týkajúcich sa maloobchodných prevádzok a služieb sa od pondelka 22. marca povoľuje prevádzka nekrytých a čiastočne krytých trhovísk s predajom sadeníc, rezaných kvetov, potravín, zeleniny a ovocia. Predajné miesta však budú musieť byť umiestnené v najmenej dvojmetrových rozostupoch. Nekryté a čiastočne kryté trhoviská musia mať navyše zabezpečený jednosmerný pohyb zákazníkov a regulovaný vstup a výstup z trhoviska.

ÚVZ SR tiež spresnil, že medzi prevádzky verejného stravovania, ktoré môžu zákazníkom vydávať jedlá so sebou, patria aj stánky s trvalým stanovišťom.

Po novom budú môcť byť okrem bankových, poisťovacích a leasingových služieb otvorené aj prevádzky iných finančných služieb. Rovnako budú môcť otvoriť aj všetky prevádzky, ktoré poskytujú opravu a servis elektroniky, strojov a iných vecí a zariadení.

Dvojmetrový odstup v prevádzkach nebudú musieť od pondelka dodržiavať osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a ich sprievodcovia. Sprevédzajúca osoba môže ísť vo vyhradenom čase od 9:00 do 11:00 nakupovať pre osobu s ťažkým zdravotným postihnutím aj sám, musí mať však so sebou príslušný preukaz.

Osoby, ktoré prekonali COVID-19 a očkované osoby nebudú mať výnimku z karantény pri príchode zo zahraničia. Vyplýva to z novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR). Ako informovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková, k tomuto kroku pristúpili pre výskyt nových mutácií. Táto zmena bude účinná od pondelka 22. marca.

„Ide o preventívne opatrenie, poznatky o charakteristikách nových variantov vírusu sa totiž ešte priebežne sumarizujú aj vo vzťahu k možnej reinfekcii, respektíve infekcii po očkovaní. Aj takto sa snažíme znižovať riziko zánosu a šírenia nových variantov v populácii,“ priblížila Račková.

Výnimky z karantény však budú mať po odsúhlasení Ministerstvom zdravotníctva SR zdravotnícki pracovníci, ktorí vstupujú na Slovensko za účelom poskytovania neodkladnej zdravotnej starostlivosti.

- - Inzercia - -