Dnes je štvrtok, 13.máj 2021, meniny má: Servác
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

KOLLÁROVCI: "Vystreliť nie je až taký problém, no byť stálicou a rozširovať fanclub, to dá veľa práce."

júl 21, 2020 - 12:00
História obľúbenej skupiny KOLLÁROVCI sa začala písať už v roku 1997. Od tejto doby sa z nej stala jedna z najvyhľadávanejších slovenských kapiel a najobľúbenejšej formácie z východného Slovenska vôbec. Nielen na jej samotné začiatky, úspechy či prvých fanúšikov sme si zaspomínali v nedávnom rozhovore.
Foto: 

Ako skupina Kollárovci figurujete na scéne už dlhé roky. Ako sa za ten čas zmenili vaši fanúšikovia?

Náš fanclub stále rastie, za čo sme veľmi radi, najviac o mladých ľudí. Samozrejme sa mení, niektorí odišli, iní prišli. Respektíve tí, ktorí mali odísť, už sú preč. No stále vravím, že kapela Kollárovci má najlepší fanclub na svete.

Čo vám napadne ako prvé, keď sa povie folklór a čím si vás získal?

Folklór je to, čo nás k hudbe priviedlo, je to to, čo nám lásku k hudbe ukázalo. Je neoddeliteľnou súčasťou našej tvorby a našej inšpirácie.

Krásny hlas a muzikálnosť je dar, ktorý nemá každý. Trvalo dlho, kým ste sa „vyspievali“ do súčasnej podoby?

Určite áno. Začiatky boli úplne amatérske, viac-menej by som ich opísal ako nadšenie z ľudovej piesne, nadšenie z improvizácie. Neskôr sme tomu dávali formu a čoraz častejšie úpravy typické pre našu kapelu.

Spomínate si na konkrétny zlomový moment vašej kariéry?

Od začiatku sme boli iní. Nebáli sme sa experimentovať a tvoriť vlastné veci, využívať rôzne prvky z modernej hudby. A nikdy nám nechýbalo nadšenie a zapálenosť pre vec. Zlom prišiel, keď sme dostali priestor v TV Šláger, a zrazu nás poznalo celé Česko Slovensko. No predtým sme patrili medzi najviac obsadzovanú a vyťaženú kapelu na východnom Slovensku.  A ako nám to povedal jeden z naších pozorovateľov: „Je to iba otázka času, máte niečo, čo väčšine kapiel chýba.“ A mal pravdu. :-)

Čo vo všeobecnosti musí pieseň obsahovať, aby ste si povedali: „V tejto podobe pôjde na album.“ ?

Musí sa to páčiť väčšine. Ak to tak je, ide von.

Mávate ešte pred vystúpením trému a prípadne aj zaužívaný rituál?

Trému nemávam, je to však zodpovednosť, čo je možno ešte horšie. Viete, ak príde nováčik, tak tomu sa čokoľvek prepáči. Od nás sa už veľa očakáva a to prináša pocit zodpovednosti.

Koncertujete v rôznych kútoch Slovenska. Je rozdiel medzi koncertmi v menších mestách a povedzme v Bratislave či v Košiciach?

Myslím si, že ani nie. Záleží na zložení ľudí v hľadisku, to prináša menšie rozdiely. No my máme veľa skalných v každom kúte Slovenska, čo je naša obrovská výhoda. Preto je atmosféra na naších koncertoch taká úžastná.

Ako ste prežívali situáciu súvisiacu s koronavírusom? Prijali ste odpočinok a viac voľna, alebo – práve naopak, vám užší kontakt s fanúšikmi veľmi chýbal?

No bolo to tak, ako keď zatiahnete ručnú brzdu v plnej rýchlosti. Trošku sme si oddýchli, ale naši fanúšikovia nám už veľmi chýbajú.

Máte ešte nejaký nesplnený hudobný cieľ, ktorý považujete za skrytý motor pre vašu ďalšiu tvorbu?

Určite áno. Viete, vystreliť nie je až taký problém, ale byť stálicou a udržať si svoj fanclub, rozširovať ho, to dá veľa práce. A to je náš hnací motor.

K akej hudbe, čo sa žánru týka, inklinujete v súkromí? Nájdeme medzi vašimi hudobnými tipmi povedzme rockové či metalové skladby?

Hudbu delím iba na dobrú a zlú. V súkromí počúvam rôzne žánre naprieč hudobným spektrom a stále ma niečo zaujme.

Ste umelec, preto niet divu, že svoje emócie vyjadrujete prostredníctvom hudby. Aké sú však ďalšie spôsoby vášho ventilu?

V súkromí som vášnivý poľovník, preto väčšinu voľného času trávim v prírode.

Je pri vstupe do vášho domu na prvý pohľad vidieť, že ste hudobník?

Áno, pred domom parkuje naša dodávka s naším logom a fotkou.

Čo ste si pripravili pre fanúšikov na leto? Kde všade budeme môcť Kollárovcov v najbližších týždňoch počuť?

Tak toto leto je oproti ostatným veľmi skromné, no máme zopár verejných koncertov, naši priaznivci si informácie môžu nájsť na našej stránke www.kollarovci.sk v sekcii naše koncerty.

Vaša hudba je veselá a veľmi slovenská. Akú chcete, aby v ľuďoch zanechala emóciu?

V prvom rade, aby sa pri našej hudbe uvoľnili a zabudli na každodenné problémy a starosti, ktoré má každý z nás. Často dostávame správy typu, že ľudia folklór a ľudovku nemusia, no náš prejav a naša tvorba je presne to, čo potrebovali, a že sú hrdí, že sú Slováci. Myslím, že väčšie uznanie ani nepotrebujeme. :-)

KOLLÁROVCI- Kačmárečka (Oficiálny videoklip 12/2019)

Na otázky odpovedal Tomáš Kollár - spevák, primáš a manažér kapely KOLLÁROVCI.

Zdroj foto: Archív Kollárovci

- - Inzercia - -