Dnes je štvrtok, 13.máj 2021, meniny má: Servác
Čas čítania
7 minutes
Zatiaľ prečítané

Táto slovenská speváčka vás dostane svojím temperamentom. Bude z jej novinky letný hit?

júl 19, 2020 - 12:00
Pokiaľ inklinujete k rôznym hudobným žánrom, vrátane rómskej kultúry, speváčku s umeleckým menom GITANA vám určite netreba predstavovať. Temperamentná umelkyňa, ktorá je známa spoluprácou s takými interpretmi, akými sú Eugen Botoš, Kmeťo Band či Peter Pann, nám poskytla exkluzívny rozhovor.
Foto: 

Gitana, určite sa nájdu čitateľky, ktoré o tebe počujú po prvý raz. Skús nám jednou – dvoma vetami povedať, prečo by si mali vypočuť práve tvoje skladby. 

Som nevyliečiteľne chorá. :) Hudba je mojou genetickou vadou, som ňou postihnutá :) Spievam od útleho detstva. Keď sa môj spev dotkne vašej duše a nastane ten známy zimomravý efekt, vtedy viem, že na mňa už nezabudnete.

V ktorom jazyku a aký typ piesní sa ti spieva najlepšie?

Hudba nepozná obmedzenia ani jazykové bariéry, ona je dokonalá. Nechám sa unášať harmóniou piesni a rytmom, na jazyku nezáleží. S odstupom času píšem svoje texty aj v slovenčine rada - našla som v nej tú sladkú krásku. V minulosti som bola nadšencom anglického jazyka, pretože bol mojím ušiam viac spevavý. Sama hovorím plynule štyrmi jazkymi, a tak som sa začala zaujímať aj o Rómštinu, v ktorej je kód jedinečnej dynamiky temperamentu a srdca. Rytmika je základ hudby. Jasná vec, že rada spievam pomalé emotívne piesne, ktoré sú určite náročnejšie na spev, ale potrebujem aj tanec a vidieť ľudí ako sa bavia. Takže párty latino, R&B, pop a čardáš - to nikdy nenechá tvoje nohy na mieste. (smiech) Robím hudbu pre ľudí a záleží mi na tom, aby mali zážitok, zábavu aj emócie z nej.

Čím si ťa získala práve rómska kultúra?

Rómska kultúra je spleť rôznych zvykov a kultúr. Je farebná a v každej krajine, v ktorej sa Rómovia sústredili. Zanechala stopu a zároveň sa prispôsobila tej akej kultúre. V Španielsku - flamenco , v Maďarsku - 100 členný orchester, v Rusku divadlo Romen a na Slovensku to budem ja Gitana.
Po otcovej línii mám dar hlasu a hudobného čuchu. To je tá maďarsko - rómska kultúra, v ktorej som vyrastala. Myslím si, že to je to, čo na mne moji fanúšikovia majú radi - tá všehochuť a nespútaný temperament, s emóciou na konci.

Máme za sebou náročné mesiace spojené s koronavírusom. Ako si ich strávila? Padlo ti neplánované voľno vhod alebo, práve naopak, si typ človeka, ktorý oddychovať nevie?

Koronaéru a jej plusy som zacítila hlavne na mojich pribudnutých kilách. Viac ako mesiac som doma vyvárala a vypekala pre mojich chlapov :) Bolo to aj stresujúce obdobie, v médiách bolo stále niečo nové a hlavne veľmi negatívne. Mala som strach, ako sa to skončí. No koncertovala som z domu a bolo to krásne, fanúšikovia boli veľmi vďační.

Pandémia sa dotkla samozrejme aj umeleckej sféry. Aké podujatia si musela oželieť?

Koronavírus obrátil dole hlavou myslím celý svet, nie iba ten umelecký. Je jasné, že umelci sú prví, ktorí akoby nepatria zrazu do hlavného prúdu, pretože nejakým veľkým spôsobom neovplyvňujú okamžitú funkciu všetkých ľudí. Koniec koncov, nie sme pekári, ktorí robia chlebík, nie sme lekári, ktorí vám zachránia život, ale verte mi, že my sme tí, ktorí vám dokážu uzdraviť dušu. Hudba, a všetko umenie, ozaj lieči. Je mi ľúto našich fanúšikov, ale áno sú zrušené festivaly po celom Slovensku a Čechách. Na tie som sa veľmi tešila. Škoda, ale myslím, že sme na tom teraz všetci rovnako.

Postupne sa život vracia do normálu, čo ťa najviac zamestnáva v týchto dňoch?

Ani to tak vlastne nevnímam, že sa život vracia do normálu, pretože už to nikdy nebude také, ako to bolo predtým. Momentálne po prvej vlne ma najviac zaujíma to, aby som sa dostala do nejakej formy, ktorá ma bude udržovať fit duševne i fyzicky. Aby som zostala pozitívna, meditujem a snažím sa tvoriť. A je to veľmi dobrý čas pre novú tvorbu.

Temperamentu máš na rozdávanie. Aké ďalšie vlastnosti či charakteristiky ťa najlepšie vystihujú?

Som v prvom rade mama a z toho plynúc aj starostlivý človek. Mám rada, keď sa ľudia u mňa cítia dobre a v pohode, keď sa môžem o niekoho postarať a je mu to príjemné. Mám rada deti a veľmi si ich ctím, vážim, dávam im rešpekt, pretože možno raz v živote to dieťa, ktoré som stretla, bude prezidentom alebo vynájde liek na večný život. Deti sú pre mňa skrátka prioritou. 

Je podľa teba pre speváčku dôležitý vzhľad? Predsa len sme ženský portál, tak nám prosím prezraď aj svoje skrášľovacie rituály. 

V dnešnej dobe sme všetci tak trochu otrokmi bezchybnej krásy, zdravej životosprávy a dokonalej prezentácie. Ja sa ozaj snažím a najviac o tom vie kamera, tá mi nikdy nič neodpustí, vidí viac než treba. (smiech)
Ale také zlé to nie je, aspoň dúfam. Doprajem si každý mesiac kozmetiku aj kaderníčku. Priznávam, vedela by som minúť aj zopár tisíc na plastické operácie, ale na to si úver nezoberiem. (smiech) Rada sa smejem a bavím svoje okolie. Odreagujem sa pri cvičení jogy a nakupovaní - skrine mám plné a stále nič na seba, ako takmer každá žena. :-)

Snažím sa zostať prirodzená, aj keď musím sa priznať, že som mala škaredú vrásku medzi obočím a vadila mi - tam mi pred rokom trošku pomohol “klobásovy jed“ botox. Nepodľahla som však tomu, mám celkom dobrú genetiku, preto verím, že to moje telo so mnou vydrží ešte dosť dlho. Sľubujem, že mu zostanem verná až do smrti, aj s mojimi krivkami. No myslím si, že tajomstvom krásy je úsmev, smiech a zábava. Milé priateľky, nech ste akokoľvek dokonale nedokonalé, usmievajte sa, zabávajte sa, budete neodolateľné (to platí aj pre pánov).

A čo sa oblečenia týka? V akých kúskoch sa cítiš najlepšie?

S oblečením som naozaj veľká kamarátka, mám rada dobré a kvalitné veci. Milujem oblečenie, ktoré je možno viac vyzývavé, alebo vhodné na vystúpenia - mám rada Glam Fashion. Na druhej strane priznávam, že som schopná obetovať vizuál za komfort.

Čo ťa na hudbe ako takej baví najviac? Je to práca v štúdiu? Skladanie piesní či videoklipy?

Pri tvorbe hudby alebo písaní textov som akoby v tranze - to je ten stav, keď máš tvorivú múzu myslím. Je to super pocit keď si voľný a tvoríš.

Potom prichádza druhá fáza. A tá je už o väčšej zodpovednosti. V štúdiu je počuť všetky chyby, je to zodpovedná práca a musíš tam dokázať vniesť emóciu. Rada pracujem v štúdiu, aj keď je to náročné. Mnohí si myslia, že keď prídu do štúdia, cez počítač im bude všetko upravené a môžu spievať akokoľvek. Áno aj také programy existujú a dá sa to. Ja som však zástancom toho, že to, čo naspievam v štúdiu, musím dokázať zaspievať naživo a ešte lepšie ako na CD. Musím sa pochváliť, že moji fanúšikovia mi zväčša dávajú takýto feedback: “Ty znieš oveľa lepšie naživo než na CD.“
 To je najviac.

Potom si zakladám na tom, aby finálna verzia pesničky mala čo najkvalitnejší mix a master A ak je zvuk dokonalý, tak mu chýba už len obraz a ten je finálnou, úplne najlepšou vecou. Mám rada natáčanie videoklipov. Je to vždy veľká zábava a určite jedna z prác, ktorá je postavená na dobrom tíme.

Práve nakrúcanie videoklipov nespomínam náhodou. Pred pár dňami si jeden zaujímavý točila a viem, že všetko okolo neho sa zbehlo veľmi rýchlo. Prezraď nám, prosím, viac.

Áno, v posledných dňoch som natáčala videoklip k novej piesní Odhalená. Mala som šťastie, vychytali sme prenádherné počasie, pre niekoho možno až príliš horúce. Všetko sa podarilo, hoci to vyzeralo, že nám to asi posledné dni celé padne. Na poslednú chvíľu sme menili lokáciu, ale nakoniec sa na nás nebesá usmiali a usmievalo sa aj slniečko celý deň. Asi v 35*C išlo všetko ako po masle. Bolo tak horúco, že ešte na druhý deň mi prevrela voda v mozgu. :-) Cítila som riadny úpal.

Si spontánna aj v bežnom živote alebo sa cítiš lepšie, ak máš veci dokonale naplánované?

Snažím sa mať podľa možností veci naplánované, no život niekedy plánuje za nás. Hudba a šoubiznis ako taký sú najmä o tímovej práci, o množstve ľudí, ktorí musia programovo do seba zapadať ako puzzle. Na konci jeden dielik chýba a celý obraz stratí čaro. Človek mieni, Boh mení. Ja som však nadmieru flexibilná, vždy si nájdem svoj smer.

Majú to dnes začínajúci umelci náročnejšie? Pomáhaš nádejným talentom aj ty?

Asi je to v každej branži tak trochu ťažšie. Máme veľké možnosti, sme technicky super znalí a vieme o všetkom, čo sa deje vo svete v priebehu minút. Takže je tu pochopiteľne aj priestor pre veľkú konkurenciu. Dnešní mladí umelci majú za sebou už všetky veľké hudobne esá - teraz je v kurze jedinečnosť, zaujímavý marketing a story - možno aj kus šialenosti či bizáru. Presadiť sa je pre každého výzva, ale recept na úspech asi nik nepozná. Vo voľnom čase sa zaoberám aj mentoringom, podporujem talenty, s ktorými mám workshopy a aj vystúpenia. Počas karantény som vydala album, na ktorom sú moje srdiečka - moje talenty a v novom videoklipe tancuje tiež jedno svetielko z môjho tímu - Nikola. Tieto deti potrebujú podporu a hlavne uznanie a pozornosť. Aj keby z nich nemali vyrásť mega hviezdy, budú šťastní, pretože sme im dali uznanie. Avšak to potrebujú hlavne od svojich rodičov. Niektoré deti ho bohužiaľ nedostanú dosť, respektíve vôbec.

Kde ťa budeme môcť vidieť najbližšie?

Verím, že mi koronavírus nepokazí plány a ja budem môcť vystupovať na podujatiach, ktoré budú ešte v lete. V júli som v Čechách na festivaloch, v auguste je to Slovensko: Banská Bystrica a moje srdcové Nové Zámky, potom opäť Praha. 

Je niečo, čo by si rada odkázala našim čitateľkám?

Ste nádherné v celej vašej kráse, drahé priateľky. Buďte vďačné za svoje telo, v ktorom môžete prežiť tento život. Chváľte ho a ľúbte ho malé dieťa. Keď bude mať dostatok lásky, bude rásť do krásy. Usmievajte sa, zajtra slnko vyjde znova a pehy vôbec nerobí.  :-)

Gitana a jej novinka Odhalená:

GITANA - Odhalená | Official video

Zdroj foto: Pavol Kulkovský, Stella production 

- - Inzercia - -