Dnes je štvrtok, 13.máj 2021, meniny má: Servác
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

S Krylom sme si nezávideli

jún 09, 2020 - 16:00
Stano Gilan absolvoval dva ročnky medicíny na Univerzite v Prahe. Emigrovať sa rozhodol 11. júna 1969 a v Nemecku absolvoval v roku 1974 štúdium medicíny na Ludwig-Maximilians-Universität v Mníchove. Tu akceptovali jeho dvojročné štúdium medicíny v Prahe a nevyžadovali od neho žiadne doplňujúce skúšky. Na internáte býval dva roky so svojim dobrým priateľom Karlom Krylom. Má sedemdesiatpäť rokov, manželku a dcéru v Nitre na Slovensku a život plný príležitostí a využitých šancí.
Foto: 

Karel Kryl sa stretol so Stanom Gilanom v roku 1969 v Mníchove, kde pracovali spolu pre rádiové vysielanie Slobodná Európa. Stano vtedy ako freelancer a Kryl ako športový redaktor. Stano aj Karel Kryl mali okrem rovnakej domoviny viac spoločných čŕt. Rozlišovali medzi pojmami exulant a emigrant. Seba vnímali ako exulantov. Emigrant bol ten, kto odišiel na Západ kvôli ekonomickým výhodám, lepšej práci apod. Exulanti boli donútení odísť, lebo by boli perzekvovaní, mali by problémy kvôli politickej angažovanosti a podobne. 

Poznali sme sa už z Československa. Keď Kryl prišiel do Nemecka, býval u jedného zamestnanca Slobodnej Európy. Ja som býval v  maďarskom vysokoškolskom internáte. Karel chcel študovať Dejiny umenia. Bývali sme v jednej izbe dva a pol roka. Cez týždeň sme sa vídali veľmi zriedka. Bol som veľmi zaneprázdnený, musel som navštevovať mnoho prednášok, cvičení a ďalších podujatí na univerzite a on mal tiež svoju prácu. Kryl bol veľmi zaujímavý človek, začínal od začiatku, nepoznal jazyk a písal pre Slobodnú Európu. Nemal to jednoduché. V Rádiu začal pracovať ako športový redaktor, čo bolo pre mňa zaujímavé, keďže som vedel, že sa o šport obzvlášť nezaujíma. 

Vychádzali spolu veľmi dobre. Už vizuálny vnem zapôsobil na každého kto ich spolu stretol. Stano je vysoký 1,90 m a Kryl  1,60 m, tvorili spolu taký zvláštny konkubinát. 

Na Kryla veľmi často spomínam. Mal rád Slovákov a rád hovoril po slovensky. Poznám Krylove piesne a texty a vždy som bol  presvedčený, že je básnik. Básnik, ktorý vie aj spievať a skladať k svojim básňam muziku. Keď bol v Austrálii, tamojší emigranti mu ponúkli možnosť hrať s kapelou. Myslím, že to bol jediný jeho pokus hrať s kapelou a Kryl zistil, že kapela len ruší jeho styk s publikom. 

Po Karlovej smrti kontaktovali Stana mnohí jeho súbežníci, aby napísal pamäti.

V novom čísle týždenníka Slovenka sa dozviete o Stanovi Gilanovi a jeho živote omnoho viac. 

- - Inzercia - -