Dnes je štvrtok, 13.máj 2021, meniny má: Servác
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Pilotka Petra: Je dobrý pocit vedieť, že ste dnes prispeli k objatiam v letiskových halách

máj 23, 2020 - 16:00
Spoznáte ju podľa náušníc v tvare lietadielok a podľa podobnej retiazky na krku. “Á, letuška”, usmievajú sa na ňu predavači v letiskových obchodíkoch. Nie, letuška nie je, hoci si ich prácu veľmi váži. Petra Lušpayová, rodáčka z nášho hlavného mesta, je pilotka. To, že ňou raz bude, si vysnívala už pred mnohými rokmi. Tvrdá práca a mnoho sebazapierania napokon priniesli svoje ovocie a Petra je dnes hrdou členkou tímu pilotov v nadnárodnej leteckej spoločnosti. Má 33 rokov a s partnerom žije a pôsobí v Barcelone.
Foto: 

Tvoje povolanie sa ešte stále tradične pripisuje skôr mužom. Kedy a ako si sa rozhodla, že sa staneš pilotkou?

Priznám sa, že si vôbec nepamätám konkrétny vek alebo rok. Mám pocit, akoby som to chcela skôr, než som si to sama uvedomila.Ako dieťa som nechýbala ani na jednom leteckom dni, lietanie ma fascinovalo odmalička. 

Na čo si ale spomínam, je nástup do prvej triedy na základnej škole, kedy nás navštívila pani psychologička a pýtala sa nás typickú otázku- čím chceme byť, keď budeme dospelí a tým, že som mala netypickú odpoveď, bolo mi povedané, že z dospelých sa sranda nerobí. Ja som si teda srandu nerobila. Dodnes mi to príde vtipné.

Aké sú podľa Teba hlavné úskalia žien v mužskom biznise?

Nielen v letectve, ale aj v iných zamestnaniach, sa od žien prirodzene očakáva, že jedného dňa sa stanú maminami a to vytvára určitý tlak na každú z nás. Mám pocit, že my samy, ženy, sa snažíme dokázať ostatným a teda asi aj hlavne samým sebe, že na tú prácu máme. A ono to tak aj skutočne je.

Očakávame od seba 100%. Sme nežnejšie pohlavie, ale veľmi metodické a zorganizované. Miesto v “mužskom biznise” máme a myslím, že dnes sú ženy v “mužských uniformách” rešpektované a uznávané. A to zaslúžene.

A je vlastne letectvo mužským biznisom?

V dnešnej dobe vo väčšine sveta, s vďakou k našim predkom, sú ženy rovnocenné v akejkoľvek práci. Letectvo si bohužial so sebou nesie prednastavený a zaužívaný obraz pilotov- mužov a letušiek- žien, čo dnes už vôbec neplatí. Letela som so ženami a robia si svoju prácu rovnako dobre ako muži, vlastne, tu na pohlaví vôbec nezáleží. Zmysel pre zodpovednosť a bezpečnosť máme veľmi silno vyvinutý a to je v letectve na prvom mieste.

Samozrejme, že prevláda v letectve mužské pohlavie, ale aj to má tendenciu meniť sa, dokonca by som povedala, že aerolinky sú hrdé mať ženy pilotky.

Ako vyzerá bežný deň pilota?

Na práci pilota je skvelé, že každý deň je iný, teda aspoň mne sa to tak páči. Nedá sa to veľmi zovšeobecniť, keďže záleží od typu prevádzky a lietadla, ktoré pilot lieta. Väčšinu dní sa ocitnete na jednom alebo dvoch európskych letiskách a necháte v termináli bezpečne pasažierov, na ktorých rodiny a priatelia netrpezlivo čakajú. Na konci dňa pristanete na svojom letisku a odšoférujete si to domov s tým, že nemáte pocit, že ste preleteli pár tisíc kilometrov za deň.

Je to dobrý pocit po práci sa vrátiť domov a vedieť, že ste dnes sčasti prispeli k objatiam a bozkom v letiskových halách a ešte ste aj stihli vidieť zasnežený Mont Blanc alebo vysvietenú Eifellovu vežu. Niektoré dni sú dlhšie, iné kratšie, no vždy je na nich niečo zaujímavé.

Dá sa skĺbiť doslova rozlietaný režim pilota so spokojným súkromným životom?

Myslím si, že áno. Ak máte partnera, ktorý vám rozumie, vzťah je o dôvere a kompromisoch. Teda aspoň z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že je to možné. A keď ste obaja piloti, tak sa niekde na polceste v Európe vždy viete nájsť a zažiť dobrodružstvo. Veľa pilotov, najmä na krátkych a stredne dlhých trasách začína a končí svoju prácu na rovnakom letisku, čo umožňuje stabilitu a socializáciu v osobnom živote. Piloti na dlhých, napríklad transatlantických trasách strávia viac času v hoteloch, ale aj to sa dá zvládnuť, ak máte po svojom boku správnu osobu.

Voľného času je málo takmer v každom povolaní. Čomu okrem letectva sa piloti v tých vzácnych chvíľach venujú?

Mali by sme sa venovať športu a zdravému životnému štýlu, keďže veľa hodín presedíme v kabíne a práca je mentálne náročná. Niektorí piloti sa venujú fotografii, inšpirovaní výhľadmi z kokpitu, iní radi cestujú, keďže veľakrát pristaneme na letiskách bez toho, aby sme poznali krajiny našich destinácii. Veľa pilotov, čo som spoznala, našli záľubu aj v lodiach a vodných športoch.  A či tomu veríte alebo nie, niektorí ešte aj vo voľnom čase strávia hodiny v aerokluboch na malých lietadlách.

Čo by si odkázala dievčatám, ktoré rovnako ako ty kedysi, túžia lietať v oblakoch?

Nevzdať svoj sen. Nie je to ľahká cesta, najmä pre nás Slovenky, preraziť do sveta, ale keď prvýkrát vzlietnete s pasažiermi, je to ten najkrajší pocit zadosťučinenia, že celé to úsilie stálo za to.

 

Petre srdečne ďakujeme za rozhovor a želáme veľa šťastných leteckých míľ.

 

- - Inzercia - -