Dnes je piatok, 01.júl 2022, meniny má: Diana
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Všetko, čo potrebujete vedieť, vás naučí vaša babka

júl 01, 2014 - 11:32
Technológie a veda idú neustále dopredu, ale ľudia akoby prestávali žiť. Nevieme to. A tak nám neostáva nič iné, len sa utiekať k múdrym radám našich starých mám. Pretože iba tie fungujú ozaj spoľahlivo...
Foto: 
Keď sa pozrieme na život dnešného človeka, čo vidíme? Vystresovanú osobu, ktorá sa zúfalo snaží ulahodiť druhým, nahonobiť si čo najviac majetku, mať skvelú kariéru… A na vzťahy akoby sa zabudlo. Pritom tie sú v živote absolútnou alfou aomegou. Zozbierali sme pre vás najužitočnejšie múdrosti a tipy našich starých mám, ktoré fungujú od nepamäti a budú fungovať stále. A za pravdu im dali dokonca aj vedci…
 
1. Je jednoduchšie obuť si papuče a chrániť svoje nohy, než vystlať kobercami celý svet
 
To, že starého psa novým zvykom nenaučíš, je svätá pravda. Inými slovami: tých, ktorých milujete, nezmeníte. Tak načo sa trápiť a zbytočne stupňovať napätie vo vzťahu? Naše babky boli v tomto geniálne! Pokorne desaťročia znášali nálady svojich manželov a občas príliš despotický patriarchizmus a dokázali prežiť relatívne šťastný život. Nešlo o apatiu, ale  o múdrosť a schopnosť kompromisov. My sme tvrdohlavá generácia a nejde nám to tak ľahko. Máme pocit, že o vzťahy nemá zmysel bojovať, pohodlnejšie je ich ukončiť. Sme netrpezliví, a pritom stačí len trocha okresať vlastné EGO, odhodiť samoľúbosť, prestať urážať partnera a radšej sa snažiť nájsť také východisko, vďaka ktorému by obaja partneri boli ako-tak spokojní. Nebaví toho vášho chodiť s vami na večierky? Nemučte ho a choďte sama. Rozhodol sa, že zmení dobre platené miesto za pokojnejšiu, ale priemerne zaplatenú prácu? Namiesto toho, aby ste mu vynadali, podporte ho a vyjadrite dojatie z toho, že chce tráviť radšej viac času s vami, akoby sa mal zodrať a ešte vás aj stratiť. 
 
2. Dobré deti sa vychovávajú samy
 
Možno to pre dnešnú generáciu obsedantných a večne ustráchaných rodičov znie až príliš drsne, ale nič neuškodí dieťaťu tak ako prehnaná starostlivosť. Dokonca sa zistilo, že hystericky starostliví rodičia narobia viac škody ako tí, ktorí svoje deti emočne zanedebávajú. Oni si myslia, že robia dobre, a na prvý pohľad to tak aj vyzerá. Veď predsa iba chcú, aby ich deti boli šťastné, a tak ich zubami-nechtami chránia pred ,,zlom“, ktoré je tam kdesi vonku. Preceňujú svoj vplyv na ich vývoj. Výsledok? Z ich ratolestí vyrastú jedinci bez akýchkoľvek cieľov, so sklonom k depresiám, neschopní čeliť akýmkoľvek prekážkam v živote, ktorí sa cítia navyše  menejcenní, pretože aj keď majú ambície, nedokážu ich sami naplniť. Stále čakajú na to, že im niekto bude vytvárať úlohy, nevedia si ich vytvoriť sami. Americký detský psychológ David Elkind, autor knihy Sila hry, tvrdí, že nutkanie zasahovať do vývoja vlastných detí majú najmä rodičia, ktorí vo svojich potomkoch vidia naplnenie vlastných neuskutočnených snov a túžob. Problém je v tom, že čím viac sa snažia svoje deti uchrániť pred stresom a zlom, tým horšie sa s ním budú v dospelosti vyrovnávať. Chce to trocha uvoľniť kŕč vo výchove. Radšej sa zamerajte na vlastný život a vlastné potreby. Nie je nutné sa natoľko deťom obetovať. Dajte im voľnosť. Nielenže budete spokojnejší, ale z vašej ratolesti vyrastie sebavedomý človek, ktorého nič nezlomí. Mamy našich starých mám za vojny boli rady, ak nakŕmili všetky hladné krky, a na prehnanú starostlivosť ani nepomysleli. A naše babičky sú tu a vydržali! 
 
 
3. Vrana k vrane sadá, rovný rovného si hľadá
 
Hľadajte partnera, ktorého postoje a hodnoty odzrkadľujú vaše vlastné. Kľúčom k šťastnému a zdravému vzťahu je zvoliť si niekoho, kto je vám podobný. Človeka, ktorý s vami zdieľa základné životné postoje a zvyky a ktorý sa vás nesnaží meniť a ani vy jeho. Pretože protiklady sa nebudú priťahovať donekonečna. Samozrejme, v niektorých otázkach je súhlas vášho partnera dôležitejší ako pri iných. Určite vám nezničí vzťah to, že vy chcete bielu kuchynskú linku a on tmavú… Ale malá miera odlišnosti je predsa len vo vzťahu dôležitá. Pretože inak by ste sa v ňom cítili ako brat a sestra. Odlišnosti hrajú dôležitú rolu pri vzájomnej sexuálnej príťažlivosti. Nechcete predsa spávať so svojou ,,coververziou“!  Tak ako nájsť toho pravého? Hľadajte toho, kto pracuje mimo vašej brandže, má iné životné skúsenosti ako vy, ale zdieľa váš rebríček hodnôt a názory na výchovu detí.
 
4. Človek umiera toľkokrát, koľkokrát stratí priateľa
 
Tento výrok síce nepochádza od našich starkých, vyslovil ho Francis Bacon, anglický renesančný filozof, štátnik a zakladateľ empirizmu, ale je pravdivejší, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Odvšadiaľ počúvame, ako by sme sa mali správne stravovať, prestat fajčiť, viac sa hýbať, ale na niečo sa zabudlo. Na priateľstvá. Ich sila je podľa lekárov totiž pre zdravie človeka rovnako dôležitá ako zdravý životný štýl. Dokonca je dokázané, že čím viac (skutočných) priateľov máme, tým dlhšie budeme žiť. Spoločensky orientovaní ľudia sú totiž omnoho menej náchylní na choroby a netrpia toľko depresiami. Vedci k tomuto záveru dospeli na základe experimentu, pri ktorom tajne podali rôznym ľuďom nosné kvapky s obsahom vírusu chrípky a zistili, že tí, ktorí mali rôznorodejšie sociálne väzby, boli štyrikrát menej náchylní ochorieť, ako tí, ktorí neboli veľmi spoločenskí. Ale nezáleží len na počte priateľov, ale aj na ,,kvalite“ priateľstva. Zistilo sa, že v stresových situáciách, keď stúpa krvný tlak, pomáha ho znížiť prítomnosť blízkych priateľov, kým povrchné známosti takýmto spôsobom nefungujú. Aby sme to zhrnuli, blízki priatelia pôsobia ako vynikajúca ochrana nášho kardiovaskulárneho systému a imunity. 
 
5. Vášeň pominie, ale láska ostáva…
 
To, že ste na svojho partnera už zvyknutá, nie je to isté, ako keby ste ho nemilovali. Ale napriek tomu, že nám to naši rodičia neustále opakujú, každý sa dostane do štádia, keď nemá chuť zo svojho partnera po príchode z práce strhnúť šaty, ale namiesto toho mu vynadá, že nezapol ráno umývačku riadu. To, čo alibisticky nazývame prirodzeným správaním, však je len dôsledok toho, že sme príliš pohodlní na to, aby sme problémy riešili. Radšej prejdeme do protiútoku alebo sa rovno rozídeme. Lebo veď aj tak už všetka vášeň medzi nami pominula… Aké nedospelé! Asi zabúdame na to, že aj ľudia, ktorí boli stvorení jeden pre druhého, sa musia občas pohádať a je to dokonca paradoxne známka zdravého vzťahu. Pretože tam, kde sa o problémoch nehovorí, tam neskôr vykvasia vo veľmi zhubnej forme. Ak z vášho vzťahu vyprchala vášeň, nie je nič stratené. Treba na tom zapracovať, zmeniť rutinu a uvedomiť si, že to nie je koniec, naopak, je to príležitosť posunúť váš vzťah do ďalšej roviny. Stavajte na tých väzbách, ktoré sú pevné a trvácne, a neživte v sebe neustále pochybnosti.
 
Autor: Alexandra Okálová
Foto: archív ŽW
 
Viac sa dočítate v júlovej Praktickej Slovenke!

- - Inzercia - -