Dnes je nedeľa, 29.máj 2022, meniny má: Vilma
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Meky Žbirka: Najobľúbenejší chlapec z ulice

október 07, 2010 - 20:29
Kariéra Mira Žbirku inšpiruje. Jeho životný príbeh chytá za srdce.
Foto: 
Osudu neutečieš, ani keď si slávik
Ako zľudovená prezývka slovenskej hudobnej legendy našepkáva, Mekymu v žilách neprúdi úplne číra slovenská krv. Spevák sa síce narodil v socialistických časoch v Bratislave, no netradične medzinárodne skombinovaným rodičom. Žbirkov otec je Slovák ako repa, mama Angličanka ako Union Jack. Dvojica sa zoznámila počas Druhej svetovej vojny na britských ostrovoch spôsobom, o ktorom Bratislavou dodnes kolujú legendy: Žbirka starší v londýnskom pube omylom vypil drink bývalej anglickej miss. Z trapasu sa vykľula láska silnejšia ako kultúrne rozdiely, rečové bariéry, protichodné politické ideológie a náboženské presvedčenia. Párik ako vystrihnutý z letáku o medzinárodnom brataní sa onedlho presťahoval do Československa.

V jeseni roku 1952 sa im narodil tretí napoly Angličan, napoly Slovák, navyše napoly v znamení Váh, napoly Škorpión. Na rozdiel od starších súrodencov dostal pekne otrepané slovenské meno Miroslav. Doma čakajúci osemročný a štvorročný bratia Jason a Tony boli zrejme unavení z neustáleho vysvetľovania, ako a kde prišli k takým pekným exotickým menám. Menenie proanglických ciest osudu však býva márna snaha! Už o štyri roky rodina i kamaráti prekrstili Mirka na Mackieho a bolo. Nesmrteľnú prezývku, na ktorú dodnes spevák reaguje rýchlejšie než na svoje krstné meno, pôvodne vyfasoval na ulici od kamaráta inšpirovaného kanadskými hokejistami, ktorých priezviská sa v drvivej väčšine začínali predponou Mac. Slovák Miro tak ešte v predškolskom veku začal nosiť anglické meno Mackie, ktoré čas zvetral až do dnešnej Meky-ovskej podoby.

Prvotriedny britský produkt
Na slovenskom muzikantskom ese dodnes jasne badať mamine ostrovné gény i výchovnú ruku tradičnej Angličanky. Spevák ostáva za každých okolností pokojný ako Angličan. K ľuďom sa hviezda správa absolútne bez manierov, arogancie a trápnych narcistických prejavov sebalásky, jednoducho, slušne a úctivo ako dobre vycvičený anglický džentlmen. Pri rozprávaní Meky automaticky aplikuje suchý anglický humor, takže jeho bonmoty možno zberať do košíkov. Aj svoju profesionálnu hudobnú kariéru Žbirka odštartoval dokonalým prespevovaním pesničiek Beatles a Rolling Stones, keďže mu mama originály textov bez jedinej gramatickej chybičky dokázala opísať z platní. Sám Miro dokonale ovláda reč kráľov,  v ére Modusu dokonca prekladal hity skupiny do angličtiny a exportoval ich tak pre zahraničné publikum. Ráno i poobede slávik najradšej popíja čaj. A  dcéru Lindu vyslal  v Prahe na základnú školu sídliacu na Londýnskej ulici. Zrátané a podčiarknuté, Meky Žbirka patrí k tomu najlepšiemu britskému exportu, aký kedy prekročil hranice Slovenska.  

McCartney, ako sa patrí
Mekyho do sveta rockovej hudby uviedli starší bratia. Obaja mali okrem lásky k rokenrolu vďaka príbuzenstvu roztrúsenému po britských ostrovoch i závideniahodnú zbierku „zakázaných“ LP-platní. Navyše sami vedeli pomerne kultúrne zahrať pred publikom nejednu obľúbenú skladbu potajme importovanú spoza železnej opony. Prirodzene, Meky starších bratov odovzdane napodobňoval. Keď v sebe po chvíľkach triezvej sebareflexie zaznamenal okrem hlbokého záujmu o hudbu i slušnú dávku talentu,  bolo rozhodnuté. Stredoeurópsky Paul McCartney bol na svete!

Balada o Moduse

V svojich kariérnych prapočiatkoch Žbirka hrával na bratislavskom Račianskom mýte skromne pre seba a kamarátov. Ako šestnásťročný začal na odporúčanie neznámeho nosu na talenty drať gitary v poloprofesionálnych a profesionálnych kapelách. Takto sa medzi rôznymi bizarnými až ťažko profesionálnymi hudobnými telesami dočkal až roku 1976, prelomového to dátumu v jeho kariére. Spolu s Marikou Gombitovou dostal vtedy Meky ponuku pripojiť sa do dobre zabehnutej kapely Modus. S piesňou Úsmev získala partička Janka Lehotského o pár mesiacov zlatú lýru a zakrátko sa stali jednou z najpopulárnejších slovenských skupín, súkajúcou jeden nesmrteľný hit za druhým. S kultovými postavičkami našej hudobnej scény (Janko Lehotský, Laco Lučenič, Marika Gombitová) Žbirka odohral desiatky koncertov naprieč Európou a nahral tri vysoko komerčne úspešné a umelecky hodnotné albumy.

Po gradujúcich nezhodách v kapele a nadobudnutí vnútornej istoty, že by hladom ani nezáujmom publika nezomrel ani ako sólový spevák, vydáva sa Meky na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov vlastnou cestou. A v roku 2010 si po nej ešte stále veselo a úspešne vykračuje. V roku 1980 vychádza vo vydavateľstve Opus Žbirkov prvý sólový album Doktor sen. Vďaka hitom V slepých uličkách a Balada o poľných vtákoch ide z pultu na dračku lepšie ako teplé rožky a z Mira robí oficiálne úspešného nezávislého hudobníka. Druhému sólovému albumu Sezónne lásky sa s Bielym kvetom a Atlantídou nemohlo dariť horšie ako debutu. Meky Žbirka následne ako prvý slovenský spevák v histórii ankety časopisu Mladý svět získava ocenenie zlatý slávik v kategórii najpopulárnejších spevákov a prekonáva tak stáleho odberateľa zlatých slávikov, božského pražského maestra Káju Gotta.

Pod bremenom tragédie
Z pohľadu profesionálneho rozkvetu a kariérneho postupu vyzerá život Žbirku ako klišé o splnenom americkom sne, dobre našliapnutej ceste za šťastím či návod na úspech sťaby vystrihnutý z ezoterickej príručky o prudko pozitívnom myslení. Súkromný svet speváka je však poznačený patáliami a tragédiou, z ktorej sa, ako sám vraví, nikdy úplne nespamätá. Samovražda prvorodeného syna Žbirkovcov, Jasona, vo februári 1969 otriasla rodinou natoľko, že o ňom dodnes nedokážu hovoriť. Až viac ako tridsať rokov od nešťastnej udalosti dokázal spevák nahlas zhodnotiť rodinnú traumu:

„Vieme, že sa to stalo, ale nikdy sme o tom doma nehovorili, lebo z toho stále máme všetci dosť zlý pocit. Najmä mamu sme sa preto snažili pred bolestnými spomienkami uchrániť.“
Z tragédie, ktorá sa odohrala u Žbirkovcov, je dodnes tabu. Smutná spomienka, ktorá sa radšej nepitve. „Samozrejme, že si pamätám na osudné minúty, ale to je niečo, čo si chcem nechať pre seba, a naozaj na to netúžim spomínať.  Po bratovej smrti som sa náhle stal dospelým a už som sa nikdy neusmieval ako predtým. Bol to šok, z ktorého sa vlastne až dodnes dostávam,“ uzavrel spevák chúlostivú tému. Apropo, v roku 1980 v spolupráci s textárom Kamilom Peterajom o nešťastnej udalosti napísal pieseň Čierny deň.

Manželský pokus č. 1
Tri roky po bratovej samovražde dostal Mekyho súkromný život ďalšiu studenú sprchu. Ako dvadsaťročný mladík sa s horúcou hlavou ženil, naivne si neuvedomujúc, že život rozcestovaného rockera budujúceho si kariéru i za hrob oddanú fanúšikovskú základňu sa dá s tým rodinným zladiť  len vo svete teórie a sladkých ilúzií. Z manželstva sa narodila dcéra Denisa a formálne sa mu darilo prežívať oveľa dlhšie ako prakticky. Spevák dnes svoje prvé manželstvo hodnotí s nadhľadom a hovorí o ňom bez trpkosti. Nazýva ho neuváženým krokom a nezrelým rozhodnutím, no nič vraj neľutuje.

Láska z Lucerny
Ešteže na druhý šup spevákovi pokus o manželstvo vyšlo ako podľa návodu odpísaného z červenej knižnice či odpozeraného z dnešných pondelkových sfilmovaných príbehov od Astrid Lindgrenovej. S milujúcou a milovanou manželkou Katkou sa vtedy už slávny spevák na vrchole popularity stretol v pražskej Lucerne, keď ho ešte ako študentka uháňala s úmyslom získať rozhovor do školského časopisu. Formálnym párom sú Katka a Meky už dvadsaťdva rokov, harmonicky žijú v matičke stovežatej, kde vychovávajú momentálne prudko pubertálne potomstvo – dcéru Lindu a syna Davida. Miro Žbirka sa na Katkinu adresu vyjadruje zásadne v superlatívoch. Nazýva ju svojou osudovou láskou. Ľúto mu je len to, že na seba nemajú viac času a že nesplodili ešte jedného dediča. Ale inak, ako vravíme, idyla hodná celorepublikovej závisti.

INFOBLOK

Kto je Meky Žbirka
Narodil sa: 21. októbra 1952 v Bratislave
Znamenia v horoskope: Váhy/Škorpión a Drak
Muzikantské motto: Je oveľa lepšie vykrádať samého seba ako niekoho iného.
Ženy po jeho boku: exmanželka Helga, manželka Katarína
Deti: dcéry Denisa a Linda, syn David
Vnúčatá: Denisina dcéra Zara
Kariéra: Limit, Modus, sólo
Notoricky známe hity: Úsmev, Atlantída, Biely kvet, V slepých uličkách, Dievčatá, Zažni, Dvadsaťdva dní, Balada o poľných vtákoch

Autor: LUCIA MUŠAKOVÁ
Foto: Universal Music, S.A.

- - Inzercia - -