Dnes je streda, 26.január 2022, meniny má: Tamara
Čas čítania
7 minutes
Zatiaľ prečítané

Desať rokov škandálov

marec 13, 2010 - 16:24
Škandály, trapasy a nepríjemnosti. OTO 2009 je jubilejným desiatym ročníkom diváckej ankety o najobľúbenejšie tváre z televíznej obrazovky a počas tejto dekády okrem slávnostných momentov priniesla aj pikantné chvíle, ktoré si často získali viac pozornosti ako samotní víťazi. STAR vám prináša prehľad tých najpamätnejších z nich.
Foto: 
Hoci organizátori, rovnako ako hviezdy, si prajú, aby bol večer odovzdávania ocenení plný lesku a úplne dokonalý, nie vždy prebehne podľa ich predstáv. Samotný galavečer, ale aj následná afterparty, poskytujú dostatok príležitostí vzniku trapasov, škandálov a, bohužiaľ, niekedy aj skutočných nepríjemností. Ale ešte pred tým, než zistíme, čo nás prekvapí alebo pobaví počas prenosu OTO 2009 najbližšiu sobotu, rozhodli sme sa pripomenúť si tie najzaujímavejšie momenty z minulosti.

Hrozby zo strany JOJ

Svoje prvé opletačky majú organizátori ankety za sebou už aj tento rok. Už mesiac po poslednom slávnostnom prenose sa totiž objavili informácie, že televízia so sídlom na bratislavskej Kolibe má v úmysle z diváckej ankety odstúpiť. Hlavným dôvodom malo byť, že zástupcovia televízií nie sú prizývaní k sčítavaniu hlasov. JOJ-ka tiež naznačila, že sa jej nepozdáva nekoordinovanosť vzniku a zániku jednotlivých kategórií, v ktorých sa hlasuje. Na stretnutí s novinármi to mal naznačiť programový riaditeľ František Borovský. Dnes, keď sa blíži ďalšie vyhlasovanie výsledkov, zdá sa, že spory utíchli. Jana Prágerová, organizátorka ankety, sa podľa vlastných slov tento názor manažmentu JOJ-ky dozvedela zo servera medialne.sk, pre ktorý povedala, že ich pokladá skôr za úvahu než za reálny stav. „JOJ neoznámila odstúpenie od ankety – oficiálne ani neoficiálne. Mali isté výhrady, a keďže sme otvorení rokovať, zareagovali sme, stretli sa a je to v poriadku,“ potvrdila koncom februára. Vyjadrila sa aj na tému tvorby kategórií. Námet na anketu OTO pripravovala vraj dva až tri roky vopred. „Navrhla som kategórie, o ktorých som bola presvedčená, že majú svoj priestor. A 90 % z nich ostalo aj po desiatich rokoch,“ obhajovala svoje postupy. Dôvodom zmien bola situácia na televíznych obrazovkách, kde zanikli niektoré typy moderátorov, ako hlásateľky alebo moderátori detských relácií. Za to sa rozrástli seriálové kategórie. Preto bolo potrebné ich rozdeliť na dramatické a komediálne.

Stratený a zatknutý OTO
Najväčšou hviezdou vlaňajšieho OTA sa rozhodne stal spevák Desmodu Kuli. Hlavným dôvodom však ani zďaleka nebol jeho úspech, keď získal okrem ceny za speváka roka aj absolútneho OTA, čiže bol nominovaným s najväčším počtom hlasov celkovo. Keď hudobník získal prvú sošku, odišiel vraj oslavovať do bufetu a tam „sa zabudol“. Ocenenia totiž prišli v čase, keď kapela odstúpila zo súťaže Eurosong a v médiách sa objavil aj nejeden útok na ňu. Druhé ocenenie za neho preto prebral manažér kapely, Michal Kožuch. „Kuly sa zaprisahal, že ak to vyhrá, tak už nepríde,“ ospravedlnil frontmana Desmodu. „Naplnilo sa to. Chcem sa veľmi poďakovať, Kuly aj celá kapela prežíva ťažké obdobie vďaka tomu, čo sa píše aj hovorí, a preto táto cena je veľmi dôležitá, nielen pre neho, ale pre celú kapelu,“ dodal na margo udalostí v hudobnej súťaži. Nepríjemnú situáciu však najobľúbenejší hlas roku 2008 zaklincoval, keď sa neobjavil ani na nasledujúcej afterpárty, za čo si vyslúžil ďalšiu kritiku. Ani tým sa však celý Kulyho škandál okolo vyhlásenia ankety neskončil. Celá zápletka však dostala korunku až o pár hodín neskôr, keď speváka zatkla polícia za jazdu pod vplyvom alkoholu.

No vlaňajší ročník zažil aj iné prekvapenia. Patrik Švajda, ktorý nezískal žiadnu cenu, dával svoj hnev najavo počas celého večera. Náladu mu nezdvihol ani úspech jeho partnerky Zlatice Puškárovej, ktorá získala už štvrtú sošku. Práve naopak. Jej ocenenie očividne nemohol stráviť, hoci deň pred tým vyhlásil: „So Zlaticou sme tím a vzájomne sa podporujeme." To však zrejme netušil, že on skončí naprázdno. Počas slávnostného večera bolo medzi milencami obrovské dusno. Švajdovi vyfúkla cenu Hargašová, na jeho tvári bolo vidieť znechutenie. Po zvyšok večera sa svoje rozčarovanie ani nesnažil zakryť a približne desať minút po skončení prenosu odišiel sám so zachmúrenou tvárou zadným vchodom preč. Zlaticu, ktorá ostala na párty sama, na sebe nedala znať žiadne sklamanie. „Patrik má tesne pred operáciou pruhu, mal bolesti,“ odôvodnila vtedy správanie svojho partnera. No z ich okolia sa šírili reči, že v skutočnosti je z jeho správania totálne znechutená a nešťastná.

Úplne inak prežívali vlaňajší večierok po najväčšej slovenskej ankete Zuzana Fialová s Jankom Lehotským. Obaja umelci sa odviazali, ako sa na skutočných bohémov patrí. Zatiaľ čo muzikant v dobrej nálade, utuženej pár drinkami, spieval za klavírom, Zuzku jeho spev naštartoval natoľko, že na hudobný nástroj vyskočila a zvodne sa naň rozvalila v spoločenských šatách. Samozrejme, veselá dvojica nezabudla po celú dobu udržiavať pitný režim kvalitným vínom.

Zvláštne poďakovanie
Niektorým hviezdam OTO nepriniesol ani tak škandál, ako skôr nepríjemnosť. O tom niečo vie moderátorka spravodajstva STV Jana Majeská, ktorá je momentálne na materskej dovolenke s prvorodenou dcérkou Biancou (1,5). Pri príchode na odovzdávanie ocenení OTO 2005 ju na klzkej podlahe vo vstupnej hale hotela Carlton zradili vlastné nohy a skončila vo vodorovnej polohe. Táto nehoda sa pre ňu našťastie neskončila žiadnym úrazom, Ten si na ňu počkal o rok neskôr, keď si zlomila členok. Pre túto nehodu mala ešte donedávna v nohe skrutky a dlahu. Ich vybratie oddialilo jej tehotenstvo, takže jej ich operačne odstránili len pred mesiacom.

O škandál sa svojho času postarala aj Lenka Hriadelová -Čviriková z TV JOJ. Keď v roku 2003, vtedy ešte len pod svojím dievčenským menom, zvíťazila v kategórii športový komentátor a moderátor, plnú sálu, divákov pri televíznych obrazovkách, no asi predovšetkým bývalého šéfa konkurenčnej Markízy zaskočila svojím neobyčajným poďakovaním. Pri preberaní sošky sa totiž okrem rodiny, blízkych a kolegov poďakovala aj svojmu „neobjaviteľovi Paľkovi Ruskovi“.
Väčšina ľudí to pochopila ako iróniu na ďakovnú reč Marianny Ďurianovej pri preberaní ocenenia TOM 2003, ktorá poďakovala svojmu objaviteľovi Pavlovi Ruskovi. To však neskôr Lenka vyvrátila. „Čo sa týka Pavla Ruska, on veľmi dobre vie, čo som povedala. Možno by som to nespájala s Mariannou, ale skôr s tým, že pred rokom mohol povedať, že by bolo fajn, keby Lenka bola v Markíze, ale rozhodol sa ma neobjaviť, odôvodnila svoju zvláštnu reč a dodala, že ju teší, že v JOJ-ke dostala šancu."

Markizácky bojkot

Práve vyhlasovanie najobľúbenejších tvárí za rok 2003 sa muselo zaobísť bez hviezd zo Záhorskej Bystrice. Priamy prenos zo slávnostného večera totiž neprebehol tradične na STV, ale na TV JOJ, ktorá je najväčšou konkurenciou Markízy. Výsledkom bolo, že všetky sošky si podelili tváre verejnoprávnej televízie s jojkármi. Výsledky tak neodrážali skutočnú obľúbenosť u divákov a hoci markizáci svoju účasť odriekli, na ich adresu prichádzali divácke hlasy. Organizátori odmietli zverejniť presné čísla, no na základe dobových údajov o počte hlasujúcich z prvých troch ročníkov ankety možno predpokladať, že rozhodne nešlo o zanedbateľné množstvo. Je teda možné, že skutočnými víťazmi sa v danom roku stali osobnosti Markízy. Podľa organizátorky podujatia Jany Prágerovej z agentúry APPA si túto situáciu zavinila TV Markíza sama. „Ja som ich rozhodnutie prijala, ale potrebovala som ľuďom oznámiť, ako dopadlo ich hlasovanie. Preto som musela povedať, že by bola úspešná aj Marianna Ďurianová, aj Daniel Krajcer, Elena Vacvalová či tvorcovia relácie Vilomeniny, keby však prišli. No keďže necítili potrebu prísť na vyhlásenie výsledkov, tak som zase ja necítila potrebu venovať sa im. To boli predsa oficiálne stanoviská z oboch strán. A keď neprišli, tak tým, samozrejme, odmietli aj víťazstvá,“ bránila vtedy produkciu ankety. Predstavitelia Markízy totiž požiadali vyhlasovateľov a organizátorov súťaže, aby ich neuvádzali ako účastníkov ankety. Konečné rozhodnutie usporiadateľov, ktorí nakoniec osobnosti tejto televízie napriek diváckym hlasom nenominovali, bolo teda oprávnené. Na druhú stranu, najväčšia televízia na Slovensku sa cítila podvedená, pretože agentúra APPA dovolila vysielať priamy prenos z odovzdávania cien súkromnej televízii JOJ. Vtedajšie vedenie považovalo za vhodnejšiu pôdu neutrálne prostredie verejnoprávnej STV.

Vedenie Markízy ponúklo organizátorom možnosť odvysielať udeľovanie cien simultánne s ich konkurenciou na Kolibe, no od tohto návrhu mal vraj napokon odstúpiť samotný navrhovateľ. A tak prvá slovenská súkromná televízia v danom roku ocenila svoje tváre v rámci vlastnej ankety TOM, ktorá je dnes už minulosťou. „Veľmi si ctíme každý hlas, preto sme hneď odvysielali príspevok v Televíznych novinách, kde sa ľudia, ktorí boli menovaní z našej strany v rámci priameho prenosu poďakovali za všetky hlasy a vyjadrili presvedčenie, že ak bude OTO prebiehať na obrazovkách verejnoprávnej televízie, tak sa všetci tešíme na divácku priazeň,“ vyhlásila vtedajšia markizácka hovorkyňa Ivana Semjanová na obranu svojho chlebodarcu a svojich kolegov. Za celým problémom pritom stála jednoduchá komplikácia. Organizátorskej agentúre APPA sa so Slovenskou televíziou nepodarilo dohodnúť na vhodnom termíne. Sklamanie z postoja Markízy vyjadril aj vtedajší riaditeľ TV JOJ Milan Kňažko, ktorý uviedol, že „sa rozhodla pre veľmi nešťastné riešenie, ktorého skutočná príčina mi ostáva utajená.“ Zároveň podotkol, že ak sa bude ďalší ročník ankety vysielať v konkurenčnej televízii, TV JOJ si ceny rozhodne príde prevziať. Takáto situácia zatiaľ nenastala a OTO sa presunul späť na obrazovky verejnoprávnej televízie, vďaka čomu sa v uplynulých ročníkoch zúčastňovali všetky významné multiregionálne televízie, dokonca aj spravodajská TA3, ktorá sa v danom roku zapojila do ankety po prvýkrát.


Vyhrala kategóriu, do ktorej nepatrila
Svoj trapas si na OTOvi zažila aj Jarmila Hargašová. V jej prípade však o to nepríjemnejší, že sa oň nezaslúžila vlastnými silami. Manželku ministra zahraničia Miroslava Lajčáka do nepríjemnej situácie dostali samotní organizátori. Keď v roku 2001 už po druhýkrát získala ocenenie v kategórii športový komentátor, nedivili sa len prítomní v sále Slovenskej filharmónie, ale aj samotná moderátorka, ktorá takýto druh žurnalistickej práce nikdy nevykonávala. O tom, že si nevhodnosti svojej nominácie bola dobre vedomá, svedčila aj jej ďakovná reč. Vtedajšia markizácka hviezda totiž sama vo svojej ďakovnej reči nepriamo navrhla, že v ďalšom ročníku by znovu byť nominovaná nemusela.

Autor: MÁRIA ŠIDLOVÁ
Foto: S.A., TASR, ISIFA


- - Inzercia - -