Dnes je pondelok, 04.júl 2022, meniny má: Prokop
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Prichádza Halloween: Aké kostýmy boli kedysi v móde?

október 15, 2015 - 14:41
Blíži sa noc v roku, počas ktorej môžu byť deti i dospelí tým, čím vždy chceli byť. Astronautom, princeznou, modelkou či rockovou hviezdou. Hoci sa to zdá neuveriteľné, koledovaním a prezliekaním sa do kostýmov si ľudia v rôznych krajinách sveta uctievajú mŕtvych. Radosťou a smiechom sa vyrovnávajú so silou smrti. Kostýmy, ktoré boli v minulosti módne, sú dnes považované za retro. Viete, čo by ste si na halloweensku párty obliekli pred sto rokmi?
Foto: 

V predvečer dušičiek ožívajú staroveké pohanské aj kresťanské tradície v jednom. Odborníci sa doposiaľ nezhodli, či Haloween vznikol na základe pohanských keltských rituálov súvisiacich s dožinkami (konali sa v tradičných ľudových krojoch) alebo so sviatkom antických Rimanov Parentalia, počas ktorého si uctievali zosnulých príbuzných. Isté však je, že priebeh tohto sviatku ovplyvnili aj Kresťania, ktorí okrem zvonenia zvonmi za duše v očistci piekli „zádušné koláčiky“. V 15. storočí chodili skupiny chudobných ľudí od dverí k dverám, zbierali tieto koláčiky výmenou za modlitby za zomrelých členov rodín, ktoré ich obdarovali.

Dnes chodia deti do západných krajín koledovať o sladkosti a ich mamy zdobia svoje domácnosti vyrezávanými tekvicami. Tie symbolizujú duše, ktoré sa nemôžu dostať do neba ani do pekla.

V minulosti si ľudia obliekali strašidelné kostýmy, aby počas halloweenskej noci odohnali zo zeme všetkých zlých duchov.

Čertice, včielky, mačky a rozprávkové postavičky ako Minnie Mouse či Hello Kitty ešte neboli príliš sexy. Nezabúdalo sa však ani na postavy z kníh ako Pipi dlhá pančucha.

Pozrite si video, ako sa kostýmy za sto rokov zmenili, prípadne sa inšpirujte halloweenskymi kostýmami pre páry. Hitom minulého roka boli kostými inšpirované rozprávkou Ľadové kráľovstvo. Čo to bude tento rok?

Zuzana Čapčíková
Foto: YOUTUBE, Shutterstock
Video: YOUTUBE

- - Inzercia - -