Dnes je štvrtok, 11.august 2022, meniny má: Zuzana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Prečo by sme mali chodiť pešo

jún 27, 2022 - 16:00
Mudr. Svetlana Šefčíková vysvetľuje, aké výhody so sebou prináša najzákladnejší ľudský pohyb. Pre tých, ktorým sa stále nechce, existuje aj alternatíva v podobe bicykla.
Foto: 
shutterstock

„Vôbec sa nemusíme hanbiť za to, že budeme našu kondíciu budovať pomaly. Nechceme predsa hneď na začiatku skončiť s odreninami, natiahnutými svalmi alebo dokonca so zlomeninou. Rovnako neodporúčam porovnávať sa a snažiť sa držať tempo s fyzicky zdatnejšími, i keď pohyb v partii je zábavnejší,“ vysvetľuje lekárka MUDr. Svetlana Šefčiková.

BICYKEL

Kto neprepadol bežeckej horúčke alebo musí zo zdravotných dôvodov šetriť svoje kĺby, pre toho je ideálna jazda na bicykli. Veľkou výhodou bicykla je, že naň môže vysadnúť prakticky každý. Skôr než sa vydáte na svoj „výšľap“, nezabudnite si bicykel poriadne skontrolovať. Väčšinou sa bicyklu dopraje kontrola v servise už na jeseň, takže ho stačí po zime len ľahko skontrolovať a dofúkať kolesá. Určite nie je odveci nechať bicykel skontrolovať v špecializovanom servise. Budete tak mať istotu, že vám výjazd nepokazia zbytočné zastávky a problémy. Ako prvú jazdu si vyberte kratší známy okruh, aby ste si otestovali kondičku a zbytočne to neprepískli. Nezabudnite, že sa vám ľahko môžu vytvoriť otlaky na dlaniach alebo na pätách, okrem kvalitných rukavíc so sebou preto určite pribaľte aj cestovnú lekárničku so zásobou náplastí.

CHÔDZA, RÝCHLOCHÔDZA A BEH

Trendom tohto storočia je pravidelná návšteva posilňovne. Každý pohyb je dobrý, ak však chcete spojiť príjemné s užitočným a navyše ušetriť nejaké to euro mesačne, skúste začať chodiť peši. Hodina chôdze do práce vám môže nahradiť hodinu po práci v posilňovni. „Už len pravidelná chôdza pešo po schodoch vylepšuje postavu a znižuje hodnotu diastolického krvného tlaku,“ hovorí lekárka MUDr. Svetlana Šefčíková. Začať môžete postupne a nie tak intenzívne. Na úvod vynechajte výťahy a chodievajte výhradne po schodoch. Zlepšenie výkonu sa ukáže už v krátkej dobe. Kľúče od auta nechajte doma, napríklad len jeden deň v týždni. Našťastie, v nepriaznivom počasí, môžete doplniť chodenie peši, či beh, využitím hromadnej dopravy

ČO PONÚKA CHÔDZA:

  • Zlepšuje kardiovaskulárny systém
  • Podporuje chudnutie
  • Chránime ňou životné prostredie
  • Spevňuje svalstvo
  • Zrýchľuje metabolizmus
  • Nezaťažuje kĺby
  • Zlepšuje náladu

- - Inzercia - -