Dnes je pondelok, 04.júl 2022, meniny má: Prokop
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Príbehy našich laureátok na Slovenku roka 2022 v kategórií Zdravotníctvo

máj 20, 2022 - 10:00
Začítajte sa do príbehov inšpiratívnych žien. Našich žien, ktoré nemali vždy na ružiach ustlané, ale postavili sa a aj v náročnejších časoch ukázali svetu svoju vnútornú silu. Pretože o tom je ženskosť. Byť nežná napovrchu a silná vo vnútri. Predstavujeme vám MUDr. EMÍLIU BUČKOVÚ, primárku Liečebne pre dlhodobo chorých, lekárku geriatrickej ambulancie v Brezne.
Foto: 
Ramon Leško

Láska je obeta

„Môj osobný život je úzko spätý s profesionálnym, vďakabohu sme sa so sestrou doma postarali o chorú mamu, s manželom sme vychovali dvoch synov a úspešne som zvládla dve závažné ochorenia,“ hovorí úprimne MUDr. Emília Bučková, primárka Liečebne pre dlhodobo chorých a lekárka geriatrickej ambulancie v Brezne. „Teraz je mojou najväčšou radosťou, slniečkom v živote, náš polročný vnúčik.“

Ako žiačka základnej školy chcela byť učiteľkou. Na strednej škole ju bavila matematika a fyzika, ale keď staršia sestra začala študovať na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského, začala  o medicíne uvažovať tiež a povzbudzovala ju v tom  aj krstná mama, ktorá bola detskou lekárkou. Keď mladú študentku na lekársku fakultu prijali, jej cesta viedla z Dolných Kočkoviec, ktoré sú v okrese Púchov nielen do Bratislavy, ale aj za ďalšími snami. Aktívne športovala, chcela robiť telovýchovné lekárstvo, napokon sa však rozhodla pre všeobecné po úspešnom štúdiu v roku 1979 sa aj vydala a začala pracovať v Nemocnici s poliklinikou v Brezne.  

Seniorský vek na okraji záujmu

„Po materskej dovolenke som v roku 1982 začala pracovať ako sekundárna lekárka  v Doliečovacom oddelení, ktoré sa neskôr zmenilo na Liečebňu dlhodobo chorých. Niekedy sa mi nechce veriť, že tam pracujem ako primárka  dvadsaťšesť rokov. Z odboru vnútorné lekárstvo a geriatria som si urobila aj atestáciu,“ vraví lekárka, ktorá je hrdá na to,  že v regióne vybudovala oddelenie, ktoré tu bolo potrebné  a je veľkým prínosom pre spoluprácu s akútnymi oddeleniami. Za úspech považuje aj vznik geriatrickej ambulancie, v ktorej doteraz pracuje. „Mrzí ma, že len krátkodobo fungovalo geriatrické oddelenie. Seniorský vek je realitou, ale v spoločenskom vnímaní na okraji záujmu,“ hovorí o často pomýlenom vnímaní hodnôt. 

A kde čerpá životnú energiu ona? „Nikdy som nemala problém starať sa ako lekárka o ľudí vo vyššom veku, paradoxne som nespočetnekrát čerpala od nich energiu,  ktorú krásni starí ľudia vyžarujú. Pracujem štyridsaťdva rokov a určite viac ako ďalších desať rokov mám odslúžených, v tom veľa sviatočných dní a nocí. Keď som raz odchádzala v sobotu ráno do služby, môj malý syn za mnou zakričal: ,Ty služba!‘ Takto vyjadril svoju nespokojnosť.“

Aktívna športovkyňa

Dnes sa na tom už smejú. Obaja synovia  pracujú vo výskume a milujú šport. „V mladosti som aktívne športovala, venovala sa ľahkej atletike, turistike.  Aj teraz, kde môžem, tam idem pešo, výťah nepoužívam,“ hovorí a nezabudne povedať, že má rada klasickú hudbu, operu aj balet. „Pracujem aj v Matici slovenskej, bola som dve funkčné obdobia poslankyňou v Brezne, pracovala som v kultúrnej a sociálnej komisii, dokonca som dostala cenu Matice slovenskej a mesta Brezna a veľmi sa z toho teším,“  hovorí obetavá lekárka, ktorú však tiež neobišiel covid. „Už v októbri v roku 2020 som sa nakazila v ambulancii, našťastie ochorenie prebehlo ľahšou formou. V istej etape pandémie môj celý kolektív pracoval na covidovom odelení. Ja aj s mojimi pacientmi som sa trikrát sťahovala na akútne oddelenie, kde bol vyčlenený malý počet postelí a spolupracovala som s ošetrujúcim kolektívom tohto oddelenia. Bolo to dosť náročné a vyčerpávajúce,“ pristavuje sa aj pri tomto období svojho života doktorka Emília Bučková, ktorá svoj život zasvätila ľuďom v najkrehkejšom období.  

SR TV 09 ZDRAVOTNÍCTVO 45s

Anketa SLOVENKA ROKA vyvrcholí slávnostným galavečerom 23. júna 2022 o 20.30 na Jednotke. 

Ďakujeme všetkým partnerom za pomoc pri organizovaní ankety:

- - Inzercia - -