Dnes je utorok, 28.jún 2022, meniny má: Beáta
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ste diabetik? Zrak vám pomôže ochrániť umelá inteligencia

máj 01, 2022 - 16:00
Minulý rok uplynulo presne 100 rokov od vynájdenia inzulínu. Vďaka tomuto objavu sa podarilo zlepšiť zdravotný stav a kvalitu života mnohým cukrovkárom.
Foto: 
shutterstock

Na Slovensku je ich v súčasnosti približne 400-tisíc, no každý rok pribudne asi 20-tisíc nových prípadov. Ochorenie spôsobuje mnohé komplikácie a vážne dokáže poškodiť aj zrak pacienta. Najmä sietnicu. Pravidelné každoročné očné prehliadky sú preto veľmi dôležité. Žiaľ, u nás sa k nim dostane len do 20% diabetikov. V Poprade však pomocou umelej inteligencie zrýchľujú a sprístupňujú cukrovkárom dôležité očné vyšetrenie.

Videnie ľudí s cukrovkou ohrozuje najmä diabetická retinopatia. Nadmerné množstvo glukózy v krvi totiž upcháva a poškodzuje jemné cievy, ktorými je sietnica pretkaná. Ide o skutočne zákerné ochorenie, pretože jeho nástup si človek vôbec nemusí všimnúť. Aj z toho dôvodu je diabetická retinopatia druhým najčastejším dôvodom slepoty v rozvinutých krajinách. Štandard liečby diabetikov preto vyžaduje každoročnú očnú prehliadku. „K zhoršovaniu zrakovej ostrosti dochádza až v pokročilejších štádiách ochorenia. Počet diabetikov s týmto problémom u nás narastá, dnes sa pohybuje na úrovni 50-tisíc. Preto je dôležité každoročne kontrolovať zrak. Postihnutie sietnice bolo doposiaľ možné zistiť len v rámci preventívneho očného vyšetrenia, na ktoré pacienti s cukrovkou chodia málo. Našťastie, súčasné technológie napredujú míľovými krokmi a prinášajú možnosti včasnej diagnostiky nebezpečných očných ochorení, a to aj pre pacientov s cukrovkou,“ prezradil primár očnej kliniky NeoVízia Poprad, MUDr. Juraj Bajaček.

Práve v popradskej pobočke tejto kliniky pomáha nástup diabetickej retinopatie odhaľovať Aireen, jedinečný zdravotnícky prostriedok využívajúci umelú inteligenciu.  Za pár minút sa v troch krokoch vykoná vyšetrenie a dôkladná analýza fotografie sietnice. Samotná analýza pomocou umelej inteligencie trvá iba pár desiatok sekúnd. Tá vďaka špeciálnym algoritmom a tzv. deep learningu automaticky detekuje prípadné zmeny na sietnici spôsobené cukrovkou a upozorní na ne. „Táto technológia bola vyvinutá poprednými odborníkmi v oblasti oftalmológie, diabetológie a špecialistami na umelú inteligenciu. Aireen spája svet očnej medicíny s tými najmodernejšími technológiami. Vďaka nej pomáhame znížiť riziko oslepnutia,“ hovorí o systéme Aireen Petr Kocian, zakladateľ Očnej kliniky.

Odhaliť diabetickú retinopatiu včas je tým najdôležitejším poslaním tejto umelej inteligencie. „Najväčším problémom na Slovensku je nedostupnosť očnej starostlivosti pre diabetikov. Naším cieľom je poskytnúť ľuďom s diabetickým ochorením čo najdostupnejšiu, najrýchlejšiu a najmodernejšiu diagnostiku. Systém Aireen je v súčasnosti najefektívnejším spôsobom, ako zmeny na sietnici odhaliť v čo najkratšom čase. To je pre budúcu kvalitu zraku veľmi dôležité,“ pokračuje Petr Kocian. Vyšetrenia s pomocou Aireen v popradskej klinike sú pre poistencov zmluvných poisťovní bezplatné. „Poistenci najväčšej zdravotnej poisťovne si diagnostiku musia hradiť sumou 20 eur, nakoľko jej predstavitelia nám tvrdia, že v regióne je starostlivosť o zrak diabetikov dostatočne zaistená a aktivitu kliniky považujú za nadbytočnú,“ dodáva zakladateľ. Na vyšetrenie pomocou Aireen nie je potrebné objednávať sa vopred.

Nielen retinopatia

Existencia cukrovky môže byť aj jedným zo spúšťačov ďalších závažných očných ochorení. Štatistiky uvádzajú, že u diabetikov sa skôr a častejšie objavuje šedý alebo zelený zákal. Sivý zákal (katarakta) u diabetikov nastupuje v skoršom veku a častejšie ako u zdravej populácie. Pravdepodobnosť glaukómu je napríklad o 40% vyššia než u zdravých jedincov. Možnosti liečby pokročilých diabetických zmien v oku sú obmedzené, a preto odborníci odporúčajú nezabúdať na prevenciu. Len tak totiž možno znížiť riziko progresie tohto ochorenia. Využívanie umelej inteligencie systému Aireen je ideálnym spôsobom rýchleho a pohodlného odhalenia možných zmien na sietnici a zachovania kvalitného zraku.

- - Inzercia - -