Poklad spod Javorníkov
Naši hostitelia, Milan Jankoviech, vedúci FS Považan a Lenka Jandušíková, vedúca folklórnej skupiny Podžiaran nás aj s členmi skupiny privítali v malebnej dedinke Brvnište, na nádvorí historickej budovy starobylej školy.
Už po prekročení jej prahu dýchol na nás závan minulosti, ktorá je tu zachovaná do najmenšieho detailu. Pohľad do učebne, susediacej s bytom učiteľa nás preniesol do roku 1919, kedy sa v nej začalo učiť. Každý predmet je tu dodnes na svojom mieste a vy máte pocit, že to len pán učiteľ si niekam odbehol a čoskoro sa vráti...
Zvyky aké inde nenájdete...
Tradície spojené s jarou sú tu dodnes živé a skutočne originálne. Skutočne platí, že čo dedina, to nové prekvapenie a hoci sa folklóru intenzívne venujeme ani zďaleka nevieme o ňom všetko.
Tunajšie dievčatá chodili na Kvetnú nedeľu od domu k domu s vyzdobeným zeleným stromčekom, zavinšovali a dostávali za svoj vinš vajíčka, ktoré o týždeň, na Veľkonočný pondelok darovali kupačom. „Najprv veždi išli k Jandzíkovcom, lebo tam im veždy dali pec vajíčok,“. Skrátka vedeli, ktorý gazda je štedrejší, než ten druhý. A veselá tu bola aj Veľká noc.
Na kúpačky s Emíľom
„My sme fašiangový sprievod nepoznali tak, ako v iných regiónoch,“ hovorí Lenka Jandušíková. „Masky sa u nás promenádovali po dedine až na veľkonočný pondelok a malo to svoj scenár. Manželský pár, muž preoblečený za ženu, viezli v kočíku Emíľa, teda bábiku z handier, ktorej sa žartovne prihovárali a tak sa počas oblievačky ľudia nasmiali na scénkach z ich reálneho života.“
No nielen Emíľ je ľudovou „špecialitou“ tohto kraja. Dodnes tu zachovávajú aj starosvetský typ tanca, ktorý inde ako pod Javorníkmi nenájdete. „ Je špecifický svojou živelnosťou, sólovým cifrovaním mužov, či dupákom,“ hovorí Milan Jankoviech, ktorý sa tiež nemalou pričinil o to, že toto umenie tu nezaniklo a má stále svojich pokračovateľov.
Ďakujeme partnerom za podporu pri realizácií projektu Slovenský deň kroja 2022.
Komentáre