Dnes je štvrtok, 30.jún 2022, meniny má: Melánia
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Poklad spod Javorníkov

apríl 25, 2022 - 08:27
Slovenský deň kroja, ktorým mapujeme a zároveň aj uchovávame autentickú ľudovú kultúru pre nasledujúce generácie nás zaviedol až do dolín, ležiacich pod vrcholmi Javorníkov a zoznámil nás s jedinečnými tradíciami našich predkov.
Foto: 
Ramon Leško

Naši hostitelia, Milan Jankoviech, vedúci FS Považan a Lenka Jandušíková, vedúca folklórnej skupiny Podžiaran nás aj s členmi skupiny privítali v malebnej dedinke Brvnište, na nádvorí historickej budovy starobylej školy.

ram_7629.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Už po prekročení jej prahu dýchol na nás závan minulosti, ktorá je tu zachovaná do najmenšieho detailu. Pohľad do učebne, susediacej s bytom učiteľa nás preniesol do roku 1919, kedy sa v nej začalo učiť. Každý predmet je tu dodnes na svojom mieste a vy máte pocit, že to len pán učiteľ si niekam odbehol a čoskoro sa vráti...

ram_7562.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Zvyky aké inde nenájdete...

Tradície spojené s jarou sú tu dodnes živé a skutočne originálne. Skutočne platí, že čo dedina, to nové prekvapenie a hoci sa folklóru intenzívne venujeme ani zďaleka nevieme o ňom všetko.

ram_7969.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Tunajšie dievčatá chodili na Kvetnú nedeľu od domu k domu s vyzdobeným zeleným stromčekom, zavinšovali a dostávali za svoj vinš vajíčka, ktoré o týždeň, na Veľkonočný pondelok darovali kupačom. „Najprv veždi išli k Jandzíkovcom, lebo tam im veždy dali pec vajíčok,“. Skrátka vedeli, ktorý gazda je štedrejší, než ten druhý. A veselá tu bola aj Veľká noc.

ram_8130.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Na kúpačky s Emíľom

„My sme fašiangový sprievod nepoznali tak, ako v iných regiónoch,“ hovorí Lenka Jandušíková.  „Masky sa u nás promenádovali po dedine až na veľkonočný pondelok a malo to svoj scenár. Manželský pár, muž preoblečený za ženu, viezli v kočíku Emíľa, teda bábiku z handier, ktorej sa žartovne prihovárali a tak sa počas oblievačky ľudia nasmiali na scénkach z ich reálneho života.“

ram_8196.jpg

Foto: 
Ramon Leško

No nielen Emíľ je ľudovou „špecialitou“ tohto kraja. Dodnes tu zachovávajú aj starosvetský typ tanca, ktorý inde ako pod Javorníkmi nenájdete. „ Je špecifický svojou živelnosťou, sólovým cifrovaním mužov, či dupákom,“ hovorí  Milan Jankoviech, ktorý sa tiež nemalou pričinil o to, že toto umenie tu nezaniklo a má stále svojich pokračovateľov.

Ďakujeme partnerom za podporu pri realizácií projektu Slovenský deň kroja 2022.

- - Inzercia - -