Dnes je utorok, 28.jún 2022, meniny má: Beáta
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ako sa opáliť s rozumom- pozor na nebezpečný trend

apríl 23, 2022 - 14:00
Kultúra je v nás zakorenená hlboko a bohužiaľ sa občas objavia aj trendy krásy, ktoré so zdravím nemajú nič spoločné. Priam šokujúcim opaľovacím „pomocníkom“ súčasnosti je nosný sprej obsahujúci chemickú látku, ktorá má na svedomí zhnednutie pokožky.
Foto: 
shutterstock

Internet je plný videí, kde si mladé influencerky striekajú do nosa neurčitý roztok bez popisu a ingrediencií. Lekári sa chytajú za hlavu a varujú, „toto určite neskúšajte“! Ak sa chcete opáliť, dbajte na pravidlá, ktoré vám pridajú na kráse, ale vaše zdravie neohrozia.

  1. Používajte opaľovací krém s SPF 30: Vždy si vyberte opaľovací krém so širokospektrálnou UV ochranou a minimálnym ochranným faktorom 30. Nikdy nepoužívajte opaľovací olej, ktorý neobsahuje ochranu pred slnkom. Nezabudnite sa natrieť opaľovacím krémom do 20 minút od pobytu vonku. SPF 30 je dostatočne silný na to, aby blokoval UVA a UVB lúče, ale nie taký silný, aby ste sa neopálili. Zároveň svoje telo pokryte dostatočnou vrstvou opaľovacieho krému.
  2. Často meňte polohy: Prozaické, ale pomôže to vyhnúť sa spáleniu jednej časti tela.
  3. Jedzte potraviny, ktoré obsahujú beta karotén: Potraviny ako mrkva, sladké zemiaky a kel vám pomôžu opaľovať sa bez spálenia. Je síce potrebný ďalší výskum, ale niektoré štúdie ukazujú, že beta karotén môže pomôcť znížiť citlivosť na slnko u ľudí s fotosenzitívnymi ochoreniami.
  4. Skúste použiť oleje s prirodzene sa vyskytujúcim SPF: Aj keď by nemali nahradiť váš bežný opaľovací krém, určité oleje ako avokádový, kokosový, malinový a mrkvový môžete použiť na extra dávku hydratácie a ochrany SPF.
  5. Nezostávajte vonku dlhšie, ako vaša pokožka dokáže vytvoriť melanín: Melanín je pigment zodpovedný za opálenie. Každý má hraničný bod pre melanín, ktorý je zvyčajne 2 až 3 hodiny. Po tomto čase vaša pokožka v určitý deň už viac nestmavne. Ak sa opálite po tomto bode, ohrozíte svoju pokožku.
  6. Jedzte potraviny bohaté na lykopén: Príklady zahŕňajú paradajky či vodný melón. Malá štúdia z roku 2011 (a starší výskum, ako napríklad táto štúdia z roku 2001) zistila, že lykopén pomáha prirodzene chrániť pokožku pred UV žiarením.
  7. Vyberte si čas opaľovania múdro: Ak je vaším cieľom rýchlo sa opáliť, slnko je zvyčajne najsilnejšie medzi poludním a 15:00. Nezabúdajte však, že aj keď je slnko v tomto období najsilnejšie, narobí najviac škody vďaka sile lúčov a pravdepodobne zvýši riziko rakoviny kože. Ak máte veľmi svetlú pokožku, najlepšie je opaľovať sa ráno alebo po 15:00. aby nedošlo k popáleniu.
  8. Zvážte nosenie topu bez ramienok: To vám môže pomôcť získať rovnomerné opálenie bez akýchkoľvek tmavších zón.
  9. Hľadajte tieň: Prestávky v slnení znížia pravdepodobnosť, že sa spálite, a vaša pokožka si oddýchne od intenzívneho tepla.
  10. Pripravte sa pred opaľovaním: Príprava pokožky pred odchodom von môže pomôcť opáleniu vydržať dlhšie. Skúste si pred opaľovaním urobiť píling. Pokožka, ktorá nebola exfoliovaná, sa s väčšou pravdepodobnosťou začne odlupovať. Použitie gélu z aloe vera po opaľovaní môže tiež pomôcť, aby vaše opálenie vydržalo dlhšie.

'Dangerous' tanning products promoted by influencers - BBC News

- - Inzercia - -