Dnes je štvrtok, 11.august 2022, meniny má: Zuzana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

4 rady, ktoré by ste svojim deťom mali pripomenúť pred dôležitou skúškou

apríl 11, 2022 - 08:30
Škola je pre mnohých z nás veľmi radostné, ale aj stresujúce obdobie života, najmä, keď čelíme rozhodujúcim testom a skúškam. Škola a vzdelanie nie je síce to najdôležitejšie v živote, ale predstavuje jeden z aspektov, ktorý môže rozhodnúť o našej nasledujúcej životnej ceste.
Foto: 
shutterstock

 Tieto skúšky sú väčšinou sprevádzané mimoriadnym stresom dieťaťa aj dospelého, a ich hodnotenie nezohľadňuje výkon počas celého štúdia, ale len v ten daný deň. Povedzme si narovinu, fér to veľmi nie je, no nič za to nedáte, keď svojmu dieťaťu poskytnete radu, o ktorej mu v škole možno nepovedia. 

Sledujte a využite čas 

Treba pozorne počúvať, koľko času má žiak na vypracovanie daného testu. Taktiež si treba dopredu pozrieť, koľko otázok test obsahuje. Na začiatku je dobré si približne vypočítať, ako dlho sa žiak môže venovať jednej otázke. Netreba však zabúdať na posledné tri minúty určené na kontrolu. 

Čítajte zadania. Ale naozaj. 

Únava,  unáhlenosť, stres či nervozita môžu spôsobiť, že niektoré údaje v zadaniach žiak prehliadne alebo ich nesprávne prečíta. Nie je nikdy na škodu si zadanie prečítať pozorne a pomaly aj viackrát. Niektoré zadania  majú zasa viac krokov. Žiak by si ich mal uvedomiť a na žiadny nezabudnúť. 

Pozor na negatívne formulované otázky 

Autori testov niekedy formulujú otázky záporne. Pravdepodobne tým sledujú pozornosť žiaka. Napríklad: Ktoré z uvedených tvrdení je nepravdivé? Ktoré z uvedených tvrdení nevyplýva z textu? Na takéto úlohy si treba dať osobitý pozor a dôkladne si vyjasniť, čo sa autor otázky vlastne pýta. 

Využite vylučovaciu metódu 

Neviete správnu odpoveď, ale za to viete, ktorá správna rozhodne nie je ? Takzvanú „vylučovaciu metódu“ je možné použiť pri úlohách s výberom odpovede. Pokiaľ neviete zadanie vyriešiť inak, pozrite sa na všetky ponúkané možnosti. Pri každej úlohe sa nájdu odpovede, ktoré viete s určitosťou vylúčiť. V ideálnom prípade všetky, okrem jednej, tej správnej. 

- - Inzercia - -