Dnes je štvrtok, 11.august 2022, meniny má: Zuzana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Hľadajú sa sprievodcovia pre Ukrajincov v Bratislave

marec 08, 2022 - 10:00
Priatelia, kto z vás má trochu času a ochotu pomôcť ukrajinským rodinám, ktoré prichádzajú tieto dni do Bratislavy? Takáto pomoc je veľmi, veľmi potrebná a dokáže doslova meniť život!
Foto: 
shutterstock
Nemusíte vedieť po rusky ani ukrajinsky, a nemusíte mať na to pol dňa času, stačí aj polhodinka - hodinka denne. Pre tie rodiny, čo sem prichádzajú, to je nesmierna výpomoc. Stačí mať mobil s internetom a 2 appkami (všetko vysvetlím) a byť ochotný venovať konkrétnym Ukrajincom trochu času.
Situácia je momentálne taká, že veľa rodín už prišlo, ale sú tu trochu stratení. Tí, čo prišli do Bratislavy, tu zvyčajne niekoho poznajú, napr. niekoho z rodiny, kto tu už žije pár rokov, ale títo slovenskí Ukrajinci sú úplne preťažení. Vybavujú ubytovanie niekoľkým rodinám naraz, ubytovávajú ich u seba v malých bytoch na zemi, zháňajú im jedlo a informácie, je to strašne náročné. Treba im pomôcť, a to my vieme. Najsúrnejšia pomoc tieto dni je ohľadom hľadania ubytovania, pre konkrétnu rodinku, najčastejšie v zložení mama, 2 deti a babka. Viem vám presne povedať, ako im nájdete ubytovanie, stačí keď mi do komentára napíšete, že sa chcete zapojiť.
Druhá vec, čo treba, je pomôcť už ubytovaným Ukrajincom získať potrebné informácie. Kde sa majú registrovať na polícii, ako získajú zadarmo SIM kartu, kde si môžu prísť zobrať oblečenie pre deti (v Bratislave je veľa zbierok, stačí ich tam len navigovať), kde je najbližší obchod, kde si založia účet v banke a pod. Všetky tieto info si zazdieľame v skupinke buddíkov, vy to svojej rodinke, s ktorou vás spojím, len postupne vysvetlíte cez Viber pomocou prekladača. Mega jednoduchá vec, a pritom neskutočná pomoc pre nich.
Viem, že ste mnohí už pomohli, podporili ste rôzne zbierky, doniesli ste šatstvo či iné veci, mnohí ste darovali nemalé peniaze, a som nesmierne dojatá, že Slováci prejavujú takúto obrovskú empatiu voči utečencom. Ale nie je to dosť. Musíme týmto ľuďom pomôcť aj svojím časom a záujmom.
Je ich strašne veľa, charitatívne organizácie sa o nich nedokážu individuálne postarať, len zabezpečiť najdôležitejšie veci na prežitie prvých dní. Prežili si naozaj ťažké dni, prišli do neznámej krajiny, mnohí sú prvýkrát za hranicou, nepoznajú jazyk, celý čas sledujú správy na Ukrajine a boja sa o svoju rodinu, čo tam zostala. Väčšina prišla o prácu a teda aj zdroj príjmov. Nevedia, čo s nimi bude o týždeň ani o rok. Je to obrovský stres, a v takejto situácii potrebujú priateľov, ktorí im pomôžu 1 na 1. Sú to ľudia ako my, vzdelaní, dobrí, starostliví, milí, urobili by všetko pre to, aby sa postarali o svoje deti.
Priatelia, pridajte sa ku mne a poďme im spoločne pomôcť. Veľmi nás potrebujú. Viem vám poskytnúť informácie a podporu, aby ste vedeli pomôcť ďalším ľuďom, lebo ja sama to nestíham, sú ich v Bratislave stovky a každý deň prichádzajú noví.
Pridajte sa ku mne a k vyše 100 buddíkom v tejto skupine: https://www.facebook.com/groups/365995828511225/ Je to všetko na báze dobrovoľnosti, každý pomáha, koľko chce a ako chce, na nič sa nezaväzujete.
V mene všetkých ukrajinských rodín, ktoré prišli žiť na Slovensko: Ďakujem!