Veľkolepý vstup do 5. ročníka Slovenského dňa kroja
Táto skutočnosť organizátorov nielen teší, ale zároveň aj zaväzuje udržať a naďalej rozvíjať jeho jedinečné posolstvo, zachovať slovenské ľudové tradície pre nasledujúce generácie.
Aj vďaka tomuto podujatiu sa povedomie o kultúre a estetických hodnotách našich predkov sústavne prehlbuje a zostáva jednou z najväčších hodnôt, vypovedajúcich o našej národnej identite.
„S nesmiernou radosťou sledujem, že záujem o ľudové tradície neustále narastá,“ vyjadrila sa autorka myšlienky a hlavná organizátorka podujatia Mária Reháková. „Je veľmi povzbudzujúce sledovať, ako z roka na rok pribúdajú mladí ľudia, ktorí túžia odprezentovať, to čo sa naučili od svojich starých a prastarých rodičov a ako na hlavné vystúpenie, ktoré sa koná vždy v septembri v Banskej Bystrici, prichádzajú v krojoch, ktoré opatrujú ako vzácny klenot vo svojich rodinách a ktoré sa v slovenských rodinách dedia z pokolenia na pokolenie.“
Čarokrásny Liptov
Na úvod piateho ročníka sme zavítali medzi liptovských folkloristov. Tí nás privítali v nádhernom prostredí skanzenu ľudovej architektúry v Pribyline, ktorý dodal ich tancom a spevu skutočne autentický ráz.
S liptovským čardášom, originálnym tancom „osebe“, charakteristickým pre tento región a s betlehemskými zvykmi, ktoré tu zostali uchované v takmer nezmenej podobe sa nám predstavili folkloristi súboru Liptov s Ružomberka, ktorý vedie zanietený folklorista Igor Litva.
Viac o tomto podujatí, ako aj o samotnej Pribyline sa dočítate v najbližšom vydaní týždenníka Slovenka.
Komentáre