Dnes je utorok, 28.jún 2022, meniny má: Beáta
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Veľkolepý vstup do 5. ročníka Slovenského dňa kroja

február 17, 2022 - 10:19
Jedinečné podujatie Slovenský deň kroja žiari na našej kultúrno – spoločenskej scéne už päť rokov a jeho popularita neustále narastá.
Foto: 
Ramón Leško

Táto skutočnosť organizátorov nielen teší, ale zároveň aj zaväzuje udržať a naďalej rozvíjať jeho jedinečné posolstvo, zachovať slovenské ľudové tradície pre nasledujúce generácie.

Aj vďaka tomuto podujatiu sa povedomie o kultúre a estetických hodnotách našich predkov sústavne prehlbuje a zostáva jednou z najväčších hodnôt, vypovedajúcich o našej národnej  identite.

„S nesmiernou radosťou sledujem, že záujem o ľudové tradície neustále narastá,“ vyjadrila sa autorka myšlienky a hlavná organizátorka podujatia Mária Reháková. „Je veľmi povzbudzujúce sledovať, ako z roka na rok pribúdajú mladí ľudia, ktorí túžia odprezentovať, to čo sa naučili od svojich starých a prastarých rodičov a ako na hlavné vystúpenie, ktoré sa koná vždy v septembri v Banskej Bystrici, prichádzajú v krojoch, ktoré opatrujú ako vzácny klenot vo svojich rodinách a ktoré sa v slovenských rodinách dedia z pokolenia na pokolenie.“

Čarokrásny Liptov

Na úvod piateho ročníka sme zavítali medzi liptovských folkloristov. Tí nás privítali v nádhernom prostredí skanzenu ľudovej architektúry v Pribyline, ktorý dodal ich tancom a spevu skutočne autentický ráz.

slovensky_den_kroja_2022_44.jpg

Veľkolepý vstup do 5. Ročníka Slovenského dňa kroja
Foto: 
Ramón Leško

S liptovským čardášom, originálnym tancom „osebe“, charakteristickým pre tento región a s betlehemskými zvykmi, ktoré tu zostali uchované v takmer nezmenej podobe sa nám predstavili folkloristi súboru Liptov s Ružomberka, ktorý vedie zanietený folklorista Igor Litva.

Viac o tomto podujatí, ako aj o samotnej Pribyline sa dočítate v najbližšom vydaní týždenníka Slovenka.

- - Inzercia - -