Dnes je piatok, 01.júl 2022, meniny má: Diana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Cítite sa na dne? Dajte si pozor na nenápadné spúšťače depresie!

február 15, 2022 - 14:00
Veci, ktoré pomaly ničia naše duševné zdravie, hoci si to nemusíme ani uvedomovať. Na prvý pohľad sa totiž nezdajú byť nebezpečné. Keď sa však dostaneme do depresívnej zóny, už môže byť neskoro.
Foto: 
shutterstock

Sociálne siete 

Sociálne siete nám denne prinášajú mnoho výhod. Efektívnu komunikáciu s priateľmi z celého mesta či sveta. Otvárajú možnosti, o ktorých sa nám ani nesnívalo. Vzdelávajú a informujú o dianí nášho okolia. Zároveň však vďaka nim (ne)vedome porovnávame seba a náš život s ostatnými. To nás môže doviesť k pocitu, že neustále o niečo prichádzame a vlastne ani nežijeme. Je dobré mať na rozume, že ľudia pridávajú na sociálne siete len ich najkrajšie momenty. 

Nedostatok spánku 

Z krátkodobého hľadiska sa to dá zvládnuť. Z dlhodobého to však môže spôsobovať nervozitu a duševnú nepohodu. Je veľmi náročné cítiť sa dobre a byť pozitívne naladený, ak sa vám zatvárajú oči a celé telo vás bolí. Dbajte na to, aby ste spali aspoň sedem hodín. Hodinu pred spaním sa nalaďte na oddych. Dajte si horúci kúpeľ, bylinkový čaj alebo si pustite relaxačnú hudbu. 

Negatívne myšlienky 

Nikto s nami nehovorí toľko, ako my sami so sebou. Naše myšlienky do značnej miery ovplyvňujú naše duševné zdravie. Preto ak sami sebe hovoríme negatívne veci, podceňujeme sa a kritizujeme, môže to mať na nás veľký vplyv. Afirmácie síce znejú trochu gýčovo, ale nezabudnime si pripomínať, aby sme boli sami k sebe láskaví. 

Prebývanie v minulosti 

Nezaoberajte sa tým, čo je za vami. Sústreďte sa na prítomnosť či budúcnosť.  Keď trávite veľa času pozeraním sa do minulosti a premýšľaním, čo všetko ste mali urobiť inak, váš život v prítomnosti to neovplyvní. Jedine sa môžete začať cítiť na dne a zúfalí. Začnite žiť tu a teraz a urobte tak veľký krok pre vaše duševné zdravie! 

- - Inzercia - -