Dnes je štvrtok, 11.august 2022, meniny má: Zuzana
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Vitamín C v kozmetike- alebo o čom hovoríme, keď rozprávame o imunite pleti

január 07, 2022 - 16:00
Našu pleť denne vystavujeme voľným radikálom a toto ich pôsobenie sa časom prejavuje na jej vzhľade. Vedeli ste, že jej môže významne pomôcť vitamín C?
Foto: 
shutterstock

Čo sú to voľné radikály

Vieme, že existujú, sú toho plné médiá - či sa bavíme o predčasnom starnutí pleti, psychickej rovnováhe tela, zdravom spánku, alebo o zdravej výžive, magické pomenovanie “voľné radikály“ rezonuje v poslednom čase takmer z každej strany. Obsiahlejšie a zrozumiteľné vysvetlenie o čo presne vlastne ide a ako fungujú, žiaľ, veľakrát chýba. Vyhľadali sme preto odborníčku, ktorá nám to dokáže objasniť. „Voľné radikály sú častice, ktorým chýba jeden elektrón. Preto sa voľné radikály snažia chýbajúce elektróny získať. Počas tohto procesu ’ukradnú’ elektrón z najbližšej častice. Z nej sa však v tom okamžiku stáva tiež voľný radikál, ktorý sa opäť snaží získať svoj chýbajúci elektrón späť. Áno, toto sa deje aj v našom tele. Počas tejto reťazovej reakcie dochádza v organizme k poškodzovaniu bunkových štruktúr, membrán, proteínov a DNA, a dochádza tak k zrýchlenému starnutiu buniek. Aby sme tento proces a chaos zastavili, potrebujeme na pomoc taktiež toľko spomínané antioxidanty“, začína vysvetľovať Henrieta Martinková, expertka na výživu pleti a prírodnú certifikovanú kozmetiku. Jedným dychom zároveň dodáva, že medzi najväčšie zdroje voľných radikálov patria: slnečné žiarenie, znečistené prostredie, vo veľmi veľkej miere modré svetlo - takzvané žiarenie displejov a elektroniky, ďalej nezdravý životný štýl, stres a málo spánku.

Antioxidanty a naša pleť

V dôsledku pôsobenia voľných radikálov trpí aj naša pokožka. Predchádzať poškodeniam a nezdravému stavu pomáhajú aj v jej prípade spomínané antioxidanty, ktoré voľné radikály doslova “chytia“ a zabránia im v ďalšej činnosti. Patrí k nim aj vitamín C. „Ľudovo nazývané ’céčko’ je veľmi účinný antioxidant, ktorý dokáže pracovať na obnovení buniek aj v hlbších vrstvách pleti, a tým prispieva k obnove jej štruktúry, a tým pádom aj jej zdravému a sviežemu vzhľadu. Ak by sme to mali povedať jednoducho, tak vitamín C významne prispieva k budovaniu imunity pleti. Potrebuje ho naše telo ako zvnútra, tak aj zvonka,“ pokračuje expertka, ktorá už viac ako desať rokov spolupracuje s vedcami zo špičkových börlindských laboratórií v Nemecku. Že niekomu chýba imunita a antioxidanty v pleti, vraj spozorujeme veľmi jednoducho. „Taká pleť je oveľa náchylnejšia na poškodenie ochrannej bariéry, následkom čoho je precitlivená a reaguje štípaním, svrbením a začervenaním,“ vyratúva spomedzi naj-častejších symptómov Martinková.

Vysoké dávky céčka v kozmetike nie sú náhoda

Ak vaša kozmetika, či už v podobe krémov, masiek, sér alebo koncentrátov, obsahuje okrem iného aj kvalitný, certifikovaný vitamín C, šťastena a úspech bežnej starostlivosti sú na vašej strane. „Antioxidanty vo vitamíne C majú priamy vplyv na imunitný systém a rýchlosť obnovy pokožky. Vitamín C podporuje tvorbu nových buniek, čím sa zlepšuje kvalita a štruktúra našej pleti. Ocenia to najmä ženy, ktoré trápi nečistá pleť, vitamín C im dokáže minimalizovať pigmentované fľaky po akné, bojovať proti zápalu a upokojiť pokožku pri začervenaní,“ pokračuje zanietená odborníčka. Vitamín C je dôležitou zložkou kozmetiky aj vtedy, ak potrebujeme zabojovať proti predčasnému starnutiu pleti, pretože podporuje produkciu kolagénu, vďaka ktorému je naša pleť vyhladená a pôsobí mladistvejšie.

dizajn_bez_nazvu80.png

Vitamín C v kozmetike- alebo o čom hovoríme, keď rozprávame o imunite pleti
Foto: 
shutterstock

„Efekt mladej pleti spočíva v tom, že kolagén ’napučí’ a pleť nadobudne plný, bacuľatý vzhľad. Vitamín C toto dokáže zlepšovať v každom veku, či ste žena alebo muž,“ garantuje Martinková, slovenská spojka so špičkovými kozmetickými labákmi. Na otázku, či sa do krémov žmýka citrón sa iba zasmiala. „Asi najobľúbenejší účinný vitamín C, ktorý sa spracováva v špičkovej prírodnej kozmetike pochádza zo sicílskeho pomaranča. Odporúčam aplikáciu ’energeťáku’, teda energizera z pomarančových kvetov ráno a večer na očistenú pokožku pred nanesením krému. Nielenže dodáva pleti potrebnú energiu, ale vďaka jeho prírodnému farbivu harmonizuje a vyrovnáva tón pleti. Svet kozmetického priemyslu je tiež vďačný za mix super ovocia goji, acai a rakytníka, ktoré poznáme ako významné zdroje vitamínu C nielen pre našu pleť, ale aj pre naše telo zvnútra. S obľubou sa z nich miešajú najmä vitamínové masky. Skúste si takúto masku s obsahom týchto troch ingrediencií naniesť na vyčistenú pleť, vynechajte oblasť okolo očí a nechajte pôsobiť 10 až 15 minút. Následne opláchnite teplou vodou. Už po prvom ’nakŕmení’pleti týmto fantastickým ovocným kokteilom budete prekvapení. Bude vás to lákať každý deň, ale pozor, všetkého priveľa škodí, aplikácia 1 až 2 krát týždenne úplne stačí. Naša pleť si dokáže odobrať vitamín C aj z ceramidov, teda lipidových molekúl, ktoré sú takmer totožné s tými, ktoré sa nachádzajú v pokožke prirodzene. V tej poctivej certifikovanej prírodnej kozmetike sa spracúvajú napríklad do intenzívnych ošetrujúcich kapsúl s borákovým olejom. A to preto, aby sme zakaždým pootvorili a spotrebovali len také množstvo vitamínu, aké v jednej dávke potrebujete. Takto, zakaždým nové a čerstvo otvorené zložky, majú spolu schopnosť silno stimulovať prirodzenú regeneráciu pleti,“ dodáva na záver naša poradkyňa Henrieta Martinková.

- - Inzercia - -