Dnes je piatok, 01.júl 2022, meniny má: Diana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Je víkend v lockdowne vôbec víkendom?

december 10, 2021 - 14:00
Voľný čas je dôležitý, to už vieme, a tomto stresujúcom období ešte viac ako kedykoľvek predtým. Ako vyťažiť z víkendov čo najviac aj popri koronovom lockdowne?
Foto: 
Shutterstock

Lockdown obral väčšinu ľudí, ktorá nepracuje v prvej línii, výrobe a základných službách o rutiny, pracovný režim a vyhovujúce podmienky na to, čo musia od pondelka do piatka stihnúť. Dni sa zlievajú, deti v izolácii sú odkázané na virtuálnych kamarátov a vy si v piatok poobede uvedomíte, že radosť spojená s týmto popoludním je v nenávratne. Žiadne „vďaka Bohu, že je piatok sa nekoná.“ Keď ste v pyžame a balansujete medzi pracovnými emailami a jedlami pre deti, záleží vôbec na tom, aký je deň? Čo je vlastne víkend a je možné ho mať aj v uzavretom svete pod zámkou lockdownu?

Niečo na čo sa môžete tešiť

Ľudia sú bytosťami návykov, nie nadarmo sa vraví, že zvyk je železná košeľa. Pandémia vniesla do našich životov chaos, ktorý sa nám doma vymkýna spod kontroly. V normálnej dobe za nás veľa vecí vyriešili externé sily a povinnosti, rozvrhy hodín a pracovný čas. Bez nich sú ľudia odkázaný na svoje vlastné kreatívne zdroje na to, aby rozlíšili voľný a pracovný čas. A to nie je vždy ľahké.

Skúste sa cez víkend potešiť tým, že si pospíte dlhšie a naopak cez týždeň sa riaďte budíkom, ako počas bežných dní, keď do práce dochádzate. Ak máte deti, pospať si nemusí byť úplne možné, tak do svojej radosti zahrňte aj ich. Dohodnite sa s partnerom, že každý víkend jeden z vás môže stráviť tri sústavné hodiny bez detí. Profitovať budete všetci- deti, ktoré strávia vedomý čas s jedným z rodičov bez obmedzenia, rodič čo s nimi bude bez prerušenia a samozrejme aj ten, ktorý bude mať čas len a len pre seba. Nestarajte sa do toho ako ten druhý naloží so svojim časom, každý ste strojcom svojho šťastia. Ak vychovávate deti sami, skúste si spraviť výmenu detí a času pre seba s kamarátkou alebo susedkou.

Ľudský cyklus

Prečo tak zdôrazňujeme potrebu víkendu, keď deň má vždy 24 hodín, týždeň 7 dní a Slnko vychádza bez ohľadu na vaše tradičné párky s horčicou v nedeľu či ovsenú kašu cez týždeň? Víkend je výmysel spoločnosti, ktorý vznikol počas veľkej ekonomickej krízy v tridsiatych rokoch. Menej pracovných hodín mohlo byť rozdelených medzi viac ľudí, keď bol uzákonený 40 hodinový pracovný týždeň s dvoma dňami voľna a práca tak nadobudla stabilnejší rytmus. Je možné, že aj súčasná doba nastolí zmeny v pracovnom režime dlhodobo. Veľa ľudí prácu z domu poznalo už pred pandémiou a jej plusy a mínusy sa riešili ešte pred nástupom korony. To čo robí víkend alebo aspoň dva súvislé dni voľna opodstatnenými je fakt, že nie sme stroje a súvislý oddych nám môže pomôcť predísť vyhoreniu a psychickým problémom. Preto víkendy či voľné dni neberte na ľahkú váhu.

Vráťte sa naspäť do normálu

Čokoľvek pre vás normál znamená. Zamerajte sa na ciele, najmä tie dlhodobé a drobnými krôčikmi sa snažte ich dosiahnuť. Píšte si o čo vám primárne ide, aby ste v tom chaose nevybočili z cesty. Štruktúra vám môže pomôcť prinavrátiť stratený rytmus a režim. Existujú rôzne nástroje na to, aby ste svoju produktivitu naštartovali a spolu s ňou dodali radosť aj víkendom, ktoré na prvý pohľad splynuli so zvyškom týždňa. Vráťte si naspäť kontrolu nad svojim životom a spolu s ňou sa vráti aj stratená radosť.

Nenechajte sa prevalcovať. Máte to vo svojich rukách.

- - Inzercia - -