Dnes je piatok, 01.júl 2022, meniny má: Diana
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Miloš Zeman vymenoval za nového premiéra Petra Fialu

november 28, 2021 - 12:01
Český prezident Miloš Zeman v nedeľu na zámku v Lánoch vymenoval predsedu ODS Petra Fialu za nového premiéra Českej republiky. Slávnostný akt sa uskutočnil za prísnych hygienických opatrení. Všetci museli mať respirátor a prezident bol za plexisklom. Česká hlava štátu totiž vo štvrtok mala pozitívny test na koronavírus. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.
Foto: 
SITA

Ceremoniál mal byť už v piatok. Museli ho však odložiť pre zdravotný stav prezidenta. Zemana totiž pre pozitívny test na koronavírus z preventívnych dôvodov hospitalizovali v pražskej Ústrednej vojenskej nemocnici. Hoci prezident nemá nijaké príznaky, česká hlavná hygienička Pavla Svrčinová upozornila, že musí dodržiavať pravidlá izolácie. Vymenovanie sa uskutočnilo za prísnych hygienických opatrení a Fiala v nedeľu krátko po 11-tej hodine dopoludnia zložil sľub.

Opatrenia už pred aktom popísal Zemanov hovorca. „Prezident republiky bude v miestnosti od prítomných oddelený špeciálnou stenou, zároveň bude zabezpečený vizuálny a zvukový kontakt hlavy štátu a menovaného predsedu vlády. Všetci prítomní budú mať nasadené respirátory FFP3. Miestnosť bude riadne vetraná a kompletne dezinfikovaná vrátane všetkých predmetov," povedal Jiří Ovčáček.

Podľa českej rozhlasovej stanice Rádiožurnál práve pre obmedzenia Zeman už v sobotu podpísal menovací dekrét, ktorý sa ešte musí vydezinfikovať. Vystavia ho ultrafialovému žiareniu, aby sa zlikvidovali prípadné zvyšky vírusu.

- - Inzercia - -