Dnes je utorok, 18.január 2022, meniny má: Bohdana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Konzílium navrhuje tvrdý lockdown na tri týždne

november 24, 2021 - 12:03
Konzílium odborníkov navrhuje prijať nové epidemické opatrenia na národnej úrovni, a teda vo všetkých okresoch Slovenska bez rozdielu farby v rámci COVID automatu. Obmedzenia navrhujú pre všetkých občanov na obdobie troch týždňov. Uviedli to vo svojom stanovisku vzhľadom na fakt, že epidemická situácia je kritická a dosahuje úroveň humanitárnej krízy. Odborníci pripomenuli, že chorobnosť na COVID-19 je vyššia ako na vrchole druhej vlny pandémie a nemocnice kolabujú.
Foto: 
shutterstock.com

Nie sú schopné poskytovať zdravotnú starostlivosť nielen pacientom s ochorením COVID-19, ale ani pacientom s inými ochoreniami.

Odborníci z konzília preto navrhujú:
- aby sa obmedzil pohyb obyvateľov na cestu do a z práce v režime OTP
- zamestnanci, ktorí nemôžu pracovať z domu, sú neočkovaní a ochorenie COVID-19 neprekonali, by sa mali testovať dvakrát týždenne.
- povolená by okrem toho mala byť už len cesta do prevádzok a služieb nevyhnutných pre život.
- tiež navrhujú prerušiť prezenčnú výučbu na obdobie od 25. novembra do 3. decembra 2021 pre žiakov druhého stupňa základných škôl, stredných a vysokých škôl. Zachovať by sa mala len prezenčná výučba na prvom stupni základných škôl a v materských školách. Zrušiť chcú aj všetky mimoškolské aktivity detí.

Po zlepšení situácie by sa mali začať uvoľňovať opatrenia hlavne pre zaočkovaných občanov a tých, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali. V záujme ochrany zdravia, ľudských životov a zlepšenia situácie v zdravotníckych zariadeniach je podľa odborníkov nevyhnutné naďalej zvyšovať zaočkovanosť obyvateľov. „Uvedomujeme si, že nami navrhované opatrenia budú účinné len vtedy, ak ich budeme všetci dodržiavať. Záleží na každom z nás,” dodalo konzílium.

- - Inzercia - -