Dnes je sobota, 28.máj 2022, meniny má: Viliam
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Milované a nenávidené. Odkiaľ sa vzali súčasné podprsenky?

november 24, 2021 - 08:00
Ako každý módny kúsok, aj podprsenky majú svoju históriu. Dnes už ich vnímame ako automatickú súčasť každodenného outfitu. Nie vždy tomu tak bolo. Za ich vznikom stojí temperamentná Newyorčanka milujúca nočný život.
Foto: 
shutterstock

Ak pre vás moderná podprsenka predstavuje neustálu otravu, asi sa zhodneme, že je to vždy lepšia alternatíva ako korzet. Ten totiž pretrvával stáročia. Za tak dlhý čas nevymyslel nikto nič lepšie, ako sťahujúci odev celej vrchnej časti tela. V roku 1913 si mladá Newyorčanka Mary Phelps Jacobová povedala, že pod vtedajšou ľahkou ležérnou módou nemajú korzety už svoje miesto. Patentovala si prvú modernú podprsenku. 

Mary Phelps Jacobová bola známa svojím divokým životným štýlom. Keďže korzety na pretancované noci boli nepohodlné, zošila si stuhou dve hodvábne vreckovky. Všetkých na debutovom večierku okamžite ohúrila komfortom a slobodou, ktorá z nej vyžarovala. Jej vynález dlho neostal tajomstvom a otvorila si vlastnú firmu s výrobou podprseniek. Tú však pod vplyvom agresívneho manžela predala za 1 500 dolárov. V USA počas vojny vyzývali ženy, aby nekupovali korzety, ale podprsenky a ušetrili tak kov na vojnové účely. Patent preto už počas druhej svetovej vojny zarábal milióny a po Marinej smrti sa zisk vyšplhal na miliardy. 

Po samovražde manžela začala Mary nový život vo Francúzsku v kruhu slávnych umelcov. Priatelila sa s mnohými spisovateľmi ako Hemingway, Faulkner či Alan Edgar Poe. Opäť sa vydala za o 18 rokov mladšieho futbalistu, s ktorým ostala tri roky. Žila na zámku, založila časopis a vybudovala novú umeleckú komunitu. Začala sa angažovať v politike, v ktorej založila významné hnutie Ženy proti vojne. 

Napriek tomu, že prišla o svoj patent, nezatrpkla. Dokázala sa presadiť v rozličných oblastiach a dodnes svojím príbehom inšpiruje ženy po celom svete.  Podľa New England Historical Society raz napísala: „Nemôžem povedať, že podprsenka bude niekedy zaujímať také významné miesto v histórii ako parný čln, ale vynašla som ju.“

Keď si najbližšie budete dávať podprsenku, spomeňte si na Mary Phelps Jacobovú. Hoci sa to už dnes nezdá, pričinila sa o vaše slobodnejšie „ja“. 

- - Inzercia - -