Dnes je utorok, 18.január 2022, meniny má: Bohdana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Máte už dosť nekonečných diskusií o očkovaní v kruhoch najbližších?

november 20, 2021 - 14:00
Napätie medzi manželskými pármi, rodinami a priateľmi. Nevraživosť a slepé presadzovanie si svojho názoru stoj čo stoj. Aj toto všetko nám prinieslo rozhodovanie sa ohľadom očkovania. Kde si v tom všetkom nájsť svoje miesto?
Foto: 
Shutterstock

Hneď v úvode mi príde vhodné uviesť, že ako bežný človek, laik, neprofanujem ani jednu skupinu. Očkovanie alebo neočkovanie je každého osobná vec a tento text nemá v úmysle preberať riziká či výhody jednej alebo druhej tendencie. To čo ma zaujíma a prekvapuje každý deň viac je atmosféra, akú so sebou diskusia o očkovaní prináša.

Partneri

Vy nie ste, on áno. On dezinfikuje, vy točíte očami. Vy idete na kávu dovnútra, on zúri. Stop. Skúste sa zastaviť a popremýšľať. Stoja vám žabomyšie spory za napätie vo vzťahu? Asi nie, však. Možno vlastne ani nepoznáte jeho postoj a on zas vaše dôvody. Úprimný rozhovor robí zázraky v čase pandémie aj mimo nej. Ale ruku na srdce, keďže tá tu s nami asi ešte chvíľu pobudne, upracte si „na svojom dvore“, nech vás zbytočne neťažia pocity a hnev, ktoré vám k ničomu nepomáhajú. Nechajte vo svojom vzťahu len to, čo vám slúži.

Rodina

Babka nechce, vnúčatá panikária, vy neviete. Čo tak apelovať na všetkých dospelých v rodine a poukázať na ich možnosť individuálneho rozhodnutia sa? Ak vyslovene cítite, že jedna či druhá cesta je tá správna, skúste zúčastneným fakticky odprezentovať svoje dôvody. Dovoľte im však použiť ich vlastné rozhodovacie schopnosti pri ich preferencii.

dizajn_bez_nazvu2.png

Foto: 
Shutterstock

Všetci môžeme hrať len s kartami, ktoré sme dostali a tie nie sú pre každého rovnaké. Pri diskusiách určite nič nepokazí dobrý koláč s kávou.

Priatelia

Tak veľmi jedni s druhými nesúhlasíte až sa to odráža na vašom telesnom prežívaní? Ak je to váš prípad, vedzte, že ide aj o váš problém. Každý má právo na svoj názor a aj história potvrdzuje, že nátlak, agresivita a vymáhanie jeho zmeny silou nebývajú úspešné, skôr naopak. Keď vám očkovacia diskusia už narúša blízke vzťahy, jednoducho na ňu dajte embargo. Nie je príjemnejšie stráviť večer pri flaši vína, hoci aj online, ako sa lopotiť s presadzovaním svojej pravdy?

Čo vlastne z celej tejto úvahy vyplýva? Najskôr to, že rôzni ľudia budú mať vždy rôzne názory a ostáva nám len brať to ako fakt. Ak chceme zmeniť svet, buďme k sebe láskaví. Veď ako nás život učí, dobro plodí dobro a funguje to aj naopak.

- - Inzercia - -