Dnes je utorok, 17.máj 2022, meniny má: Gizela
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Majte cholesterol pod kontrolou!

november 19, 2021 - 18:09
Odhalila u vás preventívna prehliadka zvýšenú hladinu cholesterolu? Nevyhovárajte sa na dedičnosť a zmeňte svoj životný štýl. Stačí upraviť jedálniček a zaradiť do stravy vhodné výživové doplnky z lekárne, ktoré dostanú Váš cholesterol do rovnováhy.
Foto: 
Shutterstock

Čo je to cholesterol?

Cholesterol je látka, ktorá je prítomná v každom živom organizme. Vďaka cholesterolu dokáže naše telo spracovávať tuky, pomáha pri stavbe bunkových membrán a je potrebný pri tvorbe hormónov a vitamínu D. Pre ľudský organizmus je nenahraditeľný.

Časť cholesterolu si naše telo vyrába samo, zvyšok príjímame v strave. Problém nastáva v prípade, keď konzumujeme veľa jedál s vysokým obsahom tuku a cukru a hladina cholesterolu tak nebezpečne stúpa.

Strašiak menom cholesterol

Pri cholesterole rozlišujeme tri základné hodnoty. Prvá hodnota, ktorú lekár sleduje je hladina celkového cholesterolu v krvi. Tá by sa mala pohybovať do 5,00 mmol/l (milimolov na liter). Za zvýšený cholesterol je považovaná hodnota od 5,01 do 6,5 mmol/l. Ľudia s hodnotou nad 6,5 mmol/l, ktorá je označovaná ako riziková, by sa mali mať na pozore a výrazne zmeniť svoj životný štýl.

Ďalšie dve hodnoty, ktoré je nutné sledovať je HDL alebo ,,dobrý“ cholesterol a LDL alebo ,,zlý“ cholesterol. HDL pomáha vracať nadbytok cholesterolu z krvi do pečene, kde je odbúravaný, a preto je pre náš organizmus dôležitý. Naopak LDL má schopnosť usadzovať sa na stenách ciev.

Riziká spojené s vysokým cholesterolom

Vysoká hladina cholesterolu patrí medzi najvýznamnejšie faktory vzniku kardiovaskulárnych ochorení, pretože dochádza k obmedzeniu priechodnosti ciev. To môže mať za následok infarkt myokardu, cievnu mozgovú príhodu, upchávanie ciev a ďalšie ochorenia obehovej sústavy. Zvýšená hladina cholesterolu sa netýka iba staršej časti populácie. Trápi i mladých ľudí a stále častejšie dokonca i deti. Môže za to nedostatok pohybu, sedavý spôsob života a nezdravý jedálniček.

Lieky plné vedľajších účinkov  

Pokiaľ vám lekár oznámil, že je vaša hladina cholesterolu v krvi vysoká, najskôr vám predpíše lieky. Najčastejšie sú v takom prípade nasadzované statíny, ktoré znižujú tvorbu cholesterolu v pečeni. Ich užívanie so sebou prináša i rad vedľajších účinkov a rizík, ako napríklad poškodenie pečene a obličiek, bolesti kĺbov a ďalšie. Akonáhle Vám ich lekár raz predpíše, už sa bez nich nezaobídete a musíte ich užívať do konca života.

Zmena životného štýlu

Ak je vaša hladina cholesterolu len zvýšená, potom máte ešte šancu dostať cholesterol opäť do normálu. Základom je obmedziť príjem tučných jedál, sladkostí, alkoholu, údenín a polotovarov a pridať do svojho jedálnička ovocie, zeleninu, celozrnné pečivo, ryby a zdravé tuky. Dôležité je mať dostatok pohybu a užívať vhodné výživové doplnky.  

Zázračná huba Reishi

Účinky zázračnej huby Reishi objavili naši predkovia už pred mnohými stáročiami. Vďaka obsahu niekoľkých účinných látok, vrátane triterpénov, polysacharidov a peptidoglykánov, má pozitívny vplyv na naše zdravie v niekoľkých smeroch, a nie nadarmo sa nazýva hubou nesmrteľnosti alebo dlhovekosti. Podporuje prirodzenú imunitu, prispieva k udržiavaniu zdravej funkcie obehového systému a v neposlednom rade je skvelým pomocníkom pri znižovaní hladiny cholesterolu.

Výživový doplnok kúpite výhodne na e-shope ZLEKARNE.sk  

Zázrak REISHIA z lekárne!

Huba Reishi má veľmi pevnú bunkovú štruktúru a vyznačuje sa horkou chuťou. Preto sa v kuchyni veľmi nevyužíva. Dnes sú však už dostupné rôzne výživové doplnky s obsahom Reishi, či už vo forme prášku alebo toboliek. Vyskúšať môžete výživový doplnok z lekárne ReishiA 800 mg EXtractum  , ktorý obsahuje 100% čistý extrakt tejto huby, čo zaručuje maximálnu kvalitu a účinnosť. Výber húb tu podlieha špeciálnym kritériám a vďaka použitiu kvalitnej extrakcie zaisťuje ReishiA 800 mg EXtractum  vyššiu účinnosť a vstrebateľnosť látok do organizmu.

- - Inzercia - -