Dnes je štvrtok, 11.august 2022, meniny má: Zuzana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Opatrenia v školských zariadeniach na Slovensku aj v zahraničí

november 18, 2021 - 14:00
Koľko ľudí, toľko chutí alebo koľko krajín, toľko rozdielov? Pozreli sme sa na to aké opatrenia musia rodičia a deti dodržiavať vo vybraných krajinách v zahraničí pri pobyte a vstupe do školských zariadení. Zároveň nám školskú prax fungovania počas pandémie na Slovensku priblížila dlhoročná pedagogička z bratislavskej Vrakune.
Foto: 
pixabay.com

Štyri dámy, matky a pedagogičky, v rôznych kútoch sveta sme oslovili s nasledovnými otázkami ohľadom fungovania detí v školách a škôlkach:

1.) Aké opatrenia musíte dodržiavať pri vstupe do školy alebo škôlky?

2.) Nosia deti pri výučbe rúška alebo respirátor? Ak áno, kedy presne?

3.) Testujú sa deti? Ak áno, ako často?

dizajn_bez_nazvu.png

Opatrenia v školských zariadeniach na Slovensku a v zahraničí
Opatrenia v školských zariadeniach na Slovensku a v zahraničí
Foto: 
pixabay.com

Dana, Bratislava: „Ráno pri vstupe do školy robíme RANNÝ FILTER, teda meranie teploty (digitálnymi teplomermi) a dezinfekciu rúk. V triedach žiaci nemusia používať ani rúška, ani respirátor (v triedach, v ktorých učím ja ale deti rešpektujú, že vyžadujem prekrytie nosa a úst, sú milé), keď vyjdú na chodbu, rúško alebo respirátor musia mať.“ Pani Danka nám tiež prezradila, že žiaci majú domáce antigénové testy a cez Edupage posielajú výsledky vždy v nedeľu večer.

Haruka, Tokyo: Žiaci si musia skontrolovať telesnú teplotu pred odchodom z domu a ak majú príznaky bežnej nádchy ako únava, kašeľ, plný nos či bolesť hlavy, musia ostať doma. Masky sa vyžadujú vnútri aj vonku, dokonca aj keď vonku behajú. Respirátory sú odporúčané. Rodičia majú zákaz vstupu do školských budov. Výnimka z nosenia masiek je len v lete, keď je horúco a študenti sú vonku. Počas obeda majú deti medzi sebou priehľadnú stenu a nesmú sa rozprávať. Podľa Haruky je to smutné, ale musia urobiť všetko, aby sa eliminovalo riziko prenosu. Deti ani dospelí pravidelne testovaní nie sú. V Japonsku sa môžete testovať iba ak ste mali blízky kontakt s niekým Covid pozitívnym. Súkromné testovanie z vlastnej iniciatívy je spoplatnené sumou približne 300 USD.

Beata, Vancouver: Deti nosia rúška celý deň. Všetci pri vstupe na školský pozemok (aj na školskom dvore) musia mať rúška. „Respirátor mať nemusíme, rúška stačia“, hovorí Beata. Pri vstupe do škôlky si dospelí musia vydezinfikovať ruky a zapísať čas pobytu v budove, ako aj meno a telefónne číslo. Deti sa ráno stretávajú na školskom dvore. Každá trieda má presne vyhradené, kde sa stretáva. Tam čakajú na učiteľku, ktorá ich potom zoberie dovnútra.

Veronika, Hainburg: Dospelí majú podľa najnovších pravidiel vstup do školských budov zakázaný. Deti si preberajú učitelia pred vstupom do školy či škôlky. Dezinfekcia rúk je samozrejmosť. Škôlkari rúška ani masky mať nemusia, školáci áno, najmä v spoločných priestoroch mimo svojej triedy. Deti v škôlkach sú testované antigénovým „lízatkovým“ testom dvakrát týždenne. Školáci absolvujú v rámci svojej triedy dva antigénové a jeden PCR test týždenne.

Marianne, Kodaň: „Práve teraz špeciálne opatrenia nemáme, je však možné, že sa čoskoro vráti povinné udržiavanie odstupov. Zatiaľ je možné do budovy vstúpiť aj pre nás rodičov, ale zdá sa, že čoskoro budú môcť vstúpiť už len deti. Deti masky ani respirátory nenosia a tiež nie sú testované. Testuje sa len v prípade možnej nákazy po blízkom kontakte s pozitívnou osobou. Deti si musia častejšie dezinfikovať ruky.“ (Pozn. redakcie: Dánsko sa vracia k vyžadovaniu digitálnych covidpassov pre osoby staršie ako 15 rokov. Tým deťom nad 12 rokov, ktoré nie sú očkované sa odporúča pravidelné testovanie.)

Celosvetová pandémia si nevyberá a každá krajina sveta musela prijať určité opatrenia podľa aktuálnej situácie. Deti v školách a škôlkach sú rizikovou skupinou a je na nás, aby sme im vytvorili bezpečné a zdravé prostredie pre vzdelávanie a rozvoj, nech na svoje školské časy spomínajú s radosťou a ľahkosťou.

- - Inzercia - -