Dnes je utorok, 18.január 2022, meniny má: Bohdana
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Jaroslav Rezník: "To, či to robím správne, posúdi čas."

november 16, 2021 - 08:00
Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník chce, aby rozhlas a televízia kultivovali spoločnosť a nehádže flintu do žita ani pri náročnejších momentoch. Verí, že na dne duše každého človeka sa skrýva dobro.
Foto: 
archív RTVS

V roku 2017 vás zvolili za generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska. Predtým ste boli ústredným, neskôr generálnym riaditeľom Slovenského rozhlasu a aj generálnym riaditeľom TASR. Kedy vo vás vyklíčili tieto ambície?

Doma som vyrastal v národne orientovanej rodine medzi tisíckami kníh, a preto bolo logické, že som išiel študovať slovenský a ukrajinský jazyk a literatúru na Filozofickú fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Prešove. V tej dobe som sa aktívne zúčastňoval Akademického Prešova, čo bola prehliadka vysokoškolskej tvorivej činnosti, prózy, poézie, rétorických súťaží, divadla. Najprv som bol súťažiaci, neskôr som akciu spoluorganizoval. Jedného dňa som v denníku Slovenský východ našiel inzerát na konkurz na riaditeľa košického štúdia Slovenského rozhlasu. Tam niekde sa to všetko začalo.

Pochádzate z východu, keďže ste tam študovali?

Nie. Narodil som sa v Ružomberku, žil som tam pol roka, potom sme desať rokov žili v Martine. V roku 1976 sme sa presťahovali do Bratislavy a ako devätnásťročný som šiel študovať do Prešova. Neskôr, keď ma zvolili za ústredného riaditeľa Slovenského rozhlasu som sa opäť - už aj s rodinou - sťahoval do Bratislavy. 

jzem7414.jpg

Foto: 
archív RTVS

Sledovanosť a dôveryhodnosť RTVS počas vášho pôsobenia rastie.

Áno, urobili a robíme pre to veľa. Pre moje vnímanie sveta je kľúčové, že RTVS vnímam ako národnú multikultúrnu inštitúciu, ktorá má širšie ambície, než doručovať obsah prostredníctvom rozhlasu a televízie, hoci to je naše hlavné poslanie. Verejnoprávne inštitúcie nie sú založené na to, aby dosahovali zisk, ale na to, aby kultivovali národ. A to na čo najvyššiu civilizačnú úroveň. 

RTVS je spoluvyhlasovateľom najznámejšej ankety na Slovensku, Slovenka roka. Do akej miery je podľa vás potrebné udržiavať a ctiť si tradície na našom území?

Národ, ktorý chce, aby prežil, si musí budovať tradície. Vytvárať okolo nich legendy a prifarbovať ich. Naučiť ľudí vážiť si históriu, predkov a tradície, to je dôležitá úloha verejnoprávnej televízie a rozhlasu. Bez akéhokoľvek prikrášľovania, veď každý národ má vo svojej histórii svetlé a temnejšie obdobia. Vysporiadať sa so súčasnosťou tiež nie je jednoduché. Rozhlas a televízia môžu byť v tomto nápomocné. Snažíme sa o to, aby sme nastavili programovú štruktúru tak, aby sme aj o 20 rokov obstáli pred ďalšou generáciou. Elita každého národa vedela, že si občania musia ctiť tradície nenásilným spôsobom, lebo keď sa obzrú dozadu, potrebujú oporné body. Slováci majú byť na čo hrdí. Nie sme o nič horší, než ktorýkoľvek národ navôkol. Naopak, v mnohom sme talentovanejší, vytrvalejší, flexibilnejší a máme väčšiu chuť sa presadiť. Dodržiavaním tradícií vytvárame to, čo nás spája. Vytvárame potrebnú súdržnosť na prežitie. Z nejakého dôvodu sme sa narodili na tomto území, kde máme svoje radosti a trápenia. Bol by som rád, ak by sme si to vedeli vážiť. Máme čistú vodu, štyri ročné obdobia, chodíme po uliciach bez zbraní. Vo svete to nie je samozrejmosť. Tá časť Európy, v ktorej žijeme, je dnes podľa môjho názoru najlepším miestom na život. 

Vo vašej pozícií ste pod neustálymi tlakmi. Ako im odolávate? 

Civilizácia pozostáva z toho, že v nej elity a kontraelity súperia v rámci právnych mantinelov, ale v konečnom dôsledku je to vždy zápas o zdroje. Pokiaľ sa však vo vnútri daného boja zápas rozhorí takým spôsobom, že tí, čo majú spravovať dané spoločenstvo, si nevšímajú, ako vnútornými zápasmi oslabujú štát ako celok, prudkým spôsobom sa zvyšuje nebezpečenstvo toho, že dookola začnú uvažovať, čo by z toho mohli vyťažiť. Hádky vždy oslabujú. Snažím sa RTVS viesť tak, aby si aj pri súbojoch a pnutiach zachovala úroveň. A to sa dá robiť cez kultúru. Kultúra povznáša národné spoločenstvo na vyššiu úroveň. Verím, že každý človek je civilizovaná bytosť a na dne jeho duše je dobro. Mám svoju profesionálnu víziu, ktorá je podložená vzdelaním a životným poznaním, a denne ju obhajujem cez našich divákov a poslucháčov. To, či to robím správne, posúdi čas. 

 ..viac sa dočítate v aktuálnom vydaní týždenníka Slovenka.

- - Inzercia - -