Dnes je streda, 25.máj 2022, meniny má: Urban
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Vernisáž výstavy Richarda Rozboru Od sna k realite

november 12, 2021 - 09:53
Vo štvrtok podvečer priestory školy Mod Spe Paris CE - Fashion Business School, Vysoká škola managementu a marketingu v módnej oblasti, na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave doslova praskali vo švíkoch. Na vernisáž sa prišlo pozrieť mnoho milovníkov módy, priateľov a aj študentov, ktorí sa možno raz poberú v Richardových šlapajách.
Foto: 
Ramon Leško

Richardovo dlhoročné pôsobenie v móde, rovnako ako jeho dosiahnuté vzdelanie na jednej z najprestížnejších svetových módnych univerzít spolu s pedagogickou a vzdelávacou činnosťou v oblasti módy a členstvom v prestížnej britskej Kráľovskej umeleckej spoločnosti (RSA), ktorú česť má ako jeden z mála Slovákov, ho kvalifikujú prezentovať sa na profesionálnom a odbornom poli na Slovensku na popredných miestach, čím tieto skutočnosti definujú s ohľadom na dosiahnuté akademické vzdelanie Richarda ako návrhára, ktorého komplexné štúdium nedosiahol do dnešného dňa žiaden z kolegov na Slovensku. Udržateľnosť sa stala jeho trendom. Slovenský módny návrhár Richard Rozbora, kreatívny riaditeľ rodinnej značky ROZBORA COUTURE, však princípy enviromentalizmu, etiky a slow fashion vyznáva už dlhé roky. 

ram_4641.jpeg

Módny návrhár Richard Rozbora s generálnou riaditeľkou vydavateľstva STAR production Máriou Rehákovou
Foto: 
Ramon Leško
Módny návrhár Richard Rozbora s generálnou riaditeľkou vydavateľstva STAR production Máriou Rehákovou

Výstava, ktorá vznikla s podporou Fondu na podporu umenia, mapuje prierez módnej tvorby návrhára Richarda Rozboru a jeho vývoj za 20 rokov od jeho promócie v roku 2001 v Londýne na Central St. Martin's až do dnešného dňa. Pre širokú verejnosť bude dostupná v termíne 15.-19.11.2021 v časoch 16:00-18:00hod, v priestoroch Mod Spe Paris CE - Fashion Business School, Vysoká škola managementu a marketingu v módnej oblasti na Hviezdoslavovom námestí 20 v Bratislave, na treťom poschodí. Cieľom výstavy je predstavenie prierezu Richardovej tvorby a najmä jeho vývoj za 20 rokov. Všetci ste srdečne vítaní. 

ram_4715.jpeg

Priestory školy módnej komunikácie Mod'Spe
Foto: 
Ramon Leško
Priestory školy módnej komunikácie Mod'Spe

Hostí privítala Jana Lalová, riaditeľka vysokej školy Mod Spe Paris CE - Fashion Business School, Vysoká škola managementu a marketingu v módnej oblasti v Bratislave: "Naša škola ponúka duálne vzdelávanie a má zahraničných aj slovenských lektorov, pričom veľmi dbáme na to, aby lektori boli ľudia z praxe. Študenti majú ročne 216 hodín praxe. Som rada, že aj Richard je súčasťou nášho tímu, kde všetci spolu posúvame mladých ľudí vpred. Je určite pre všetkých krásnym príkladom."

ram_4673.jpeg

Riaditeľka vysokej školy módnej komunikácie Mod'Spe Jana Lalová
Foto: 
Ramon Leško
Riaditeľka vysokej školy módnej komunikácie Mod'Spe Jana Lalová

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Veľkej Británie a severného Írska J.E.pán Nigel Baker sa hosťom prihovoril plynulou slovenčinou: "Richard nazval svoju výstavu od sna k realite, čo veľmi dobre odráža vzdialenosť, ktorú prešiel a úspech, ktorý dosiahol. Je absolventom školy umenia a dizajnu v Londýne Central St. Martin's, ktorá je známa svojími kreatívnymi postupmi. Okrem toho je aj členom prestížnej britskej RSA (Royal Society of Arts) spoločnosti, čo je veľký úspech, to dosiahne naozaj málokto.

Veľvyslanec sa dotkol aj veľmi dôležitej témy a tou je klimatická zmena: "Udržateľnosť je Richardova doména. Všetci vieme, že výroba textilu prispieva ku klimatickým zmenám viac ako letecká a lodná doprava. Syntetické vlákna sa nachádzajú v hlbinách mora. Je viac než jasné, že musíme všetci konať a módny priemysel môže v spojení s nami všetkými prispieť k boju proti klimatickým zmenám. Teší ma, že Richard je so svojími ekologickými princípmi našim dobrým príkladom."

ram_4698.jpeg

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Veľkej Británie J.E.pán Nigel Baker
Foto: 
Ramon Leško
Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Veľkej Británie J.E.pán Nigel Baker
 

Niekoľkonásobný minister Zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, viacnásobný poslanec Európskeho parlamentu Eduard Kukan: "S Rozborovcami sa poznám dlhé roky, Richard je talentovaný, empatický, šikovný, mladý muž. Tými vlastnosťami ma vždy očaril a ešte je aj podkutý fantastickým vzdelaním. Slováci sú dnes svetoví, máme výborných výtvarníkov, umelcov, návrhárov a ja som vždy hrdý, keď sa vieme presadiť, lebo my máme na veľa."

ram_4684.jpg

Niekoľkonásobný minister Zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, viacnásobný poslanec Európskeho parlamentu Eduard Kukan
Foto: 
Ramon Leško
niekoľkonásobný minister Zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, viacnásobný poslanec Európskeho parlamentu Eduard Kukan

Hosťom sa prihovorila aj Iveta Ledererová, akademická maliarka, módna návrhárka a vysokoškolská pedagogička: "Richard vyzerá 20 rokov rovnako, len jeho osobnosť rastie. Stretávali sme sa aj na Bratislavských módnych dňoch, som naozaj hrdá a šťastná, že máme na Slovensku tak silnú módnu osobnosť."

ram_4700.jpeg

Akademická maliarka, módna návrhárka a vysokoškolská pedagogička Iveta Ledererová
Foto: 
Ramon Leško
Akademická maliarka, módna návrhárka a vysokoškolská pedagogička Iveta Ledererová

Richardovo dlhoročné pôsobenie v móde, rovnako ako jeho dosiahnuté vzdelanie na jednej z najprestížnejších svetových módnych univerzít spolu s pedagogickou a vzdelávacou činnosťou v oblasti módy a členstvom v prestížnej britskej Kráľovskej umeleckej spoločnosti (RSA), ktorú česť má ako jeden z mála Slovákov, ho kvalifikujú prezentovať sa na profesionálnom a odbornom poli na Slovensku na popredných miestach a tieto skutočnosti definujú s ohľadom na dosiahnuté vzdelanie Richarda ako návrhára. Umeleckú úroveň Richarda a jeho módnej tvorby zhodnotili už jeho profesori, Gianfranco Ferre,  ktorí vychovali okrem iného Alexandra McQueena, Stellu McCartney, Johna Galliana, Husseina Chalayana a ostatných svetoznámych umelcov, udelením mu titulu honorovaný bakalár umenia / BA(Hons.). Richardovo umenie definovali napríklad mená ako jeho priamy tútor Howard Tangye, okrem iného osobný ilustrátor Christiana Diora, Diane Pernet ASVOF  a pod. 

Richard Rozbora: "Ďakujem naozaj zo srdca všetkým, mojej celej rodine, pani Márií Rehákovej za podporu, Janke Lalovej, študentom, fondu na podporu umenia, bez Vás by som tu dnes nestál."

ram_4637.jpeg

Foto: 
Ramon Leško

ram_4749.jpeg

Foto: 
Ramon Leško

Hosťom spríjemnila chvíle aj klaviristka Silvia Victoria Regia.

ram_4706.jpeg

Foto: 
Ramon Leško

ram_4716.jpeg

Hostia sa kochali modelmi z dielne Richarda Rozboru
Foto: 
Ramon Leško
Hostia sa kochali modelmi z dielne Richarda Rozboru

- - Inzercia - -