Dnes je utorok, 18.január 2022, meniny má: Bohdana
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Svet utkaný z čipiek

november 11, 2021 - 16:00
Rám z nežnej krehkej čipky od nepamäti dotvára a zvýrazňuje drsnú krásu Španej Doliny a dodáva tomuto miestu neopakovateľné čaro. Práve tu, v kraji baníkov, vytvárali ruky dievčat a žien najkrajšie vzory, ktoré nás preslávili po celom svete. V Španej Doline má korene aj čipkárka a lektorka ÚĽUV-u Soňa Bezúchová, ktorá v tomto roku získala za uchovávanie tradičných remesiel čestný titul majsterky ľudovej umeleckej výroby.
Foto: 
Ramon Leško

Sonina tvorba sa však neobmedzuje len na čipku typickú pre Španiu Dolinu, i keď práve tá je jej doménou. Dokonale ovláda aj techniky charakteristické pre iné regióny a okrem obrazov, ktorými sa preslávila, vyrába z čipky aj úžitkové predmety, šperky i kabelky.

Dedičstvo po predkoch

Soňa „prepadla“ paličkovaniu ako sedemročná. Do tajov umenia ju zasvätila stará mama v Španej Doline, u ktorej trávila prázdniny. Zručnosť získavala aj vďaka mame, ktorá sa paličkovaniu tiež venovala. Po zvládnutí základnej techniky ju inšpiroval otec, amatérsky výtvarník, aby si predlohy kreslila. A tak postupne, rokmi, vznikli nádherné obrazy, ktoré obdivovali ­náv­števníci galérií v Banskej Štiavnici, Banskej Bystrici, Štúrove i v Dolnom Kubíne. Jej diela už dávno prekročili limity prastarej techniky, ktorú jej vštepili mama a stará mama. Vďaka talentu vdýchla čipke novú dimenziu a remeslo premenila na umenie.

uluv_1.jpg

Keď „paličkuje“ mačka
Foto: 
Ramon Leško
 

Kľukatá cesta umenia

V prípade Sone Bezúchovej skutočne platí, že osud nás skôr či neskôr zavedie na miesto, ktoré nám je určené. Hoci ju paličkovanie bavilo, spočiatku ho brala len ako záľubu. Po skončení základnej školy začala študovať na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Kremnici kovorytectvo. Zamestnanie si potom našla v banskobystrickej tlačiarni, v ktorej dlhé roky pracovala ako litografka a grafička. Po prepúšťaní, ktoré postihlo aj ju, sa zamestnala ako upratovačka v jednej z tamojších vzdelávacích inštitúcií. Jednotvárnu prácu si kompenzuje umením, ktoré je pre ňu relaxom, sebarealizáciou a prináša jej nielen radosť, ale aj vše­obecné uznanie.

uluv_3.jpg

Čipkárka a lektorka ÚĽUV-u Soňa Bezúchová a jej tvorba
Foto: 
Ramon Leško
 

Prekvapenie za dverami

Keď sme zazvonili na dvere bytu v štandardnom panelákovom dome na jednom z banskobystrických sídlisk, vedeli sme, že nás čaká pohľad na niečo naozaj nezvyčajne krásne. No to, čo sme uvideli, predstihlo všetky naše očakávania. Sonin byt je jedinečnou galériou, v ktorej nájdete nádherné obrazy utkané z čipiek do dokonalých výjavov čerpajúcich najmä z námetov prírody. A zatiaľ čo nás usmievavá domáca pani sprevádzala po byte a rozprávala nám genézu každého obrazu, takmer sme si ani nevšimli skutočnú kráľovnú tohto bytu – mačku Gappu, ktorej sa naša nevšímavosť naozaj dot­kla. Súdili sme podľa toho, že len trochu pootvorila viečko, aby si nás prezrela pohŕdavým pohľadom a znechutene odvrátila hlavu. Veď čo už, keď sa prvoradým cieľom nášho obdivu nestala práve ona... A len tak mimochodom, aj keď sme sa po chvíli snažili svoju nevšímavosť napraviť a zasypali sme ju komplimentmi, pokazený prvý dojem sa nám nepodarilo napraviť. Ako Soňa prezrádza, Gappa jej pri nejednom diele nielenže asistuje, dokonca sa stáva aj spoluautorkou.

 

uluv_2.jpg

Čipkárka a lektorka ÚĽUV-u Soňa Bezúchová a jej tvorba
Foto: 
Ramon Leško

Keď „paličkuje“ mačka

Má o sebe vybudovanú predstavu, že je Soninou živou múzou. Nielenže sa jej mačacia silueta často opakuje na obrazoch, Gappa, ako nám prezrádza jej majiteľka, aj spolupracuje. Teda, tak po svojom. „Keď paličkujem, dokáže mi sedieť celé hodiny na kolenách. Asi jej zvuk, čo vydávajú paličky, robí dobre, lebo spokojne pradie.“ No niekedy vraj prejaví na vznikajúce dielo aj svoj názor a dá to najavo. „Už sa párkrát stalo, že po hodinách práce sa Gappa zrazu rozhodla, že to asi nie je celkom ono, len mi prebrnkla po paličkách chvostom a všetky poprehadzovala...“ To musí byť na porazenie, myslíme si v duchu a zrakom premeriame šesťdesiat párov paličiek, z ktorých každá má svoje miesto a poradie. „Hodíte potom valček nie­kde do kúta a nemáte chuť sa k nemu už ani len priblížiť?“ snažíme sa vysondovať jej reakciu. „Ale kdeže,“ mávne rukou a usmeje sa. „Zas až tak veľmi ma to nikdy neznervóznilo. Postupne ich rozpletiem, dám na miesto a pokračujem, kde som prestala. Trvá to síce hodiny, ale paličkovanie je napokon aj o trpezlivosti a v tomto je Gappa naozaj dokonalá lektorka.“

uluv_4.jpg

Čipkárka a lektorka ÚĽUV-u Soňa Bezúchová a jej tvorba
Foto: 
Ramon Leško
 

Pätnásť rokov v ÚĽUV-e

S našou poprednou inštitúciou, ktorá sa venuje zachovávaniu a rozvíjaniu slovenských umeleckoremeselných tradícií, spolupracuje Soňa pätnásť rokov. Za ten čas vychovala ako lektorka desiatky šikovných čipkárok, ktoré sú zárukou, že slovenská čipka má pred sebou rovnako nádejnú budúcnosť, ako má bohatú minulosť, vďaka ktorej nás preslávila. Samozrejme, zaujímalo nás, či má nasledovníkov aj v rodine. „Ale áno, mám,“ odpovie s neskrývanou hrdosťou v hlase. „Päť­ročnú vnučku Klárku, ktorú to tiež zaujalo, a pozrite sa sem,“ ukazuje na malý valček, na ktorom sa vinie úzky pásik čipky, „toto vytvorila sama.“ A hrdá je aj na syna Mateja, ktorý tiež zdedil výtvarný talent po predkoch. „Vyštudoval VŠVU, odbor šperk. Momentálne pracuje v Múzeu SNP, no ale viete, ­nikto teraz nevie, čo bude ďalej, či ­nepríde o prácu.“  Na chvíľu jej zmizne úsmev z tváre, no naozaj len na chvíľu. Potom sa opäť zahľadí na kúsok čipky, ktorý vytvorila Klárka a oči sa jej rozjasnia s vedomím, že dedičstvo, ktoré získala po predkoch, má pokračovateľku. 

 

uluv_5.jpg

Čipkárka a lektorka ÚĽUV-u Soňa Bezúchová a jej tvorba
Foto: 
Ramon Leško

KATARÍNA HANZELOVÁ

- - Inzercia - -