Dnes je streda, 25.máj 2022, meniny má: Urban
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Zomrela hudobná legenda Meky Žbirka!

november 10, 2021 - 18:21
Vo veku 69 rokov nás dnes náhle opustila legenda česko-slovenskej hudobnej scény, spevák Meky ŽBIRKA. Celej rodine vyjadrujeme úprimnú sústrasť!
Foto: 
Facebook

“Správy o mojej smrti sú PRAVDIVÉ” to by řekl Meky, kdyby žil…
--MIRO ŽBIRKA-- 21.10.1952- 10.11.2021

Tieto mrazivé slová nájdu v najnovšom statuse hudobnej legendy Mekyho Žbirku na sociálnych sieťach. Informáciu pre SME potvrdil Rado Messa, Žbirkov PR manažér na základe informácií od manželky.

Spevák v polovici októbra skončil na infúziách v nemocnici a žiadal svojích fanúšikov o energiu. "Dostihol ma zákerný neznámy bacil" vyznal sa na sociálnej sieti. Slovenská spevácka legenda pripojila fotku aj priamo z nemocnice.

Mekyho Žbirku sme si v rámci nášho vydavateľstva užili v dobrej nálade počas galavečera SLOVENKA ROKA 2020, kde mala premiéru skladba Slovenská, ktorá vznikla k pokračovaniu slávnej Perinbaby.

Miro Žbirka - Slovenská /live/, Slovenska roka 2020, SND, Bratislava, SK, 30.8.2020

Autor: 
YouTube

V roku 2020 získal zároveň aj ocenenie čitateľov kultúrno-spoločenského mesačníka Metropola - OSOBNOSŤ BRATISLAVY:

Osobnosti Bratislavy 2020 - Miroslav "MEKY" Žbirka

Autor: 
STAR production

Meky, ako sa Mirovi od detstva hovorilo sa narodil v Bratislave 21.10.1952. Otec bol Slovák zo stredného Slovenska a mama Angličanka z Londýna. Stretli sa počas 2. svetovej vojny v londýnskom pube, kde otec, vojak časkoslovenskej armády v Británii, omylom vypil mame drink. Z tohto manželstva sa narodili traja bratia – Jason, Tony a najmladší Miro, ktorý sa dal velmi skoro na hudobnú dráhu.

Z prvého manželstva má dcéru Denisu. V roku 1988 sa druhýkrát oženil s Češkou Katkou a spolu majú dcéru Lindu a syna Davida.  

Prvé kroky jeho kariéry viedli na bratislavské Račianske mýto, kde hrával skladby pre seba i kamarátov. Zväčša išlo o repertoár skupín The Beatles, The Rolling Stones, Elvisa Presleyho či iných populárnych hudobníkov. Jeho devízou popri hre na gitare bola aj angličtina a texty, ktoré vďaka mame nemal iba odpočúvané z rádia a nahrávok. Istých kvalít si všimol aj muž, ktorý Žbirku v jeho šestnástich rokoch oslovil a poslal ho do klubu ROH, kde mala skúšať kapela hľadajúca gitaristu. Stretnutie dopadlo úspešne a Žbirka sa nadlho stal súčasťou slovenských poloprofesionálnych i profesionálnych kapiel. V sedemdesiatych rokoch pôsobil v Orchestri Gustáva Broma a v Orchestri Gustáva Offermanna, s ktorými absolvoval mnohé zahraničné zájazdy. Neskôr sa preslávil ako člen skupiny Modus, jednej z najvýznamnejších skupín v histórii slovenskej populárnej hudby. V roku 1980 začal svoju úspešnú sólovú kariéru, ktorá sa skončila jeho úmrtím 10. novembra 2021.

zdroj: osobnosti.sk, wikipedia.sk

Jeho výraznú osobnosť si pripomenie RTVS dnes večer o 20.10 hod. na Dvojke v dokumente Meky a o 22.30 hod. v relácii Zlaté časy na Jednotke.

 

- - Inzercia - -