Dnes je utorok, 17.máj 2022, meniny má: Gizela
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Venujete dostatočnú pozornosť svojmu zraku?

október 29, 2021 - 14:00
Každý človek má alebo bude mať osobnú skúsenosť s niektorým z očných ochorení či chýb. To je fakt, na ktorý upozorňuje aj Medzinárodná agentúra na prevenciu slepoty (IAPB). Pravosti tohto tvrdenia nahráva bežný ľudský život. Dnes tu máme akúsi pandémiu krátkozrakosti, po. 40. roku života potrebujeme okuliare na viacero vzdialeností, po 60-ke nastupuje sivý zákal. Je čas konať a milovať svoje oči.
Foto: 
Amanda Dalbjörn on Unsplash

Vplyvom pandémie koronavírusu mnohí z nás podceňujú zhoršujúci sa stav a riešenie odkladajú na neskôr. Podľa oftalmológov to však nie je správny prístup. „Treba si uvedomiť, že Covid-19 nie je jediným ochorením na svete a v našich končinách. Ostatné ochorenia nespia, rozvíjajú sa. Kto má genetickú predispozíciu na niektorú z chorôb, ten ju dostane bez toho, či tu tento typ koronavírusu je alebo nie. Aj lekári by mali pristupovať k danej situácii s rozvahou a neodkladať pacientov dožadujúcich sa prevencie alebo kontroly na neskôr. S odstupom niekoľkých rokov si možno všimneme, že v dôsledku súčasnej pandémie viac ľudí umrelo na iné ochorenia, prípadne sa im stav nenávratne zhoršil,“ apeluje MUDr. Radovan Piovarči, primár Očnej kliniky NeoVízia.

V týchto dňoch je preto dôležité zaujímať sa o kvalitu svojho zraku a porozmýšľať nad návštevou očného lekára. Preventívna prehliadka nebolí a môže vám doslova zachrániť najdôležitejší zmysel. Existujú totiž očné ochorenia, nástup ktorých si nemusíte vôbec všimnúť. „V krajných prípadoch sa tieto ochorenia môžu skončiť slepotou. Ich zákernosť spočíva v bezpríznakovosti. Oči nebolia, videnie sa nezhoršuje. A práve v tomto štádiu je dôležité začať s liečbou. Zradné sú ochorenia týkajúce sa diabetických zmien na očnom pozadí, nastupujúceho sivého zákalu, zeleného zákalu (glaukómu) a ďalších. Očný lekár dokáže počas vyšetrenia tieto ochorenia podchytiť už v ranom štádiu, čo je pre výsledok liečby rozhodujúce,“ približuje význam prevencie MUDr. Piovarči.  

Lepší zrak, lepší život 

Za sebou máme mesiace odlúčenia od blízkych a priateľov, museli sme žiť podľa prísnych pravidiel a často svoj voľný čas prežívať inak. Naším spoločníkom sa ešte vo väčšej miere stali obrazovky televízie, tabletov či mobilných telefónov. Náš zrak kvôli tomu potrebuje pozornosť, a preto je skutočne dôležité konať. Tento rok navyše môžu jednotlivci aj skupiny na sociálne siete nahrávať pod hashtagom #LoveYourEyes užitočné očné cvičenia a testy. Medzinárodná agentúra na prevenciu slepoty (IAPB) ponúka na svojej oficiálnej stránke hneď niekoľko z nich.  Videá a testy majú inovatívnou formou pomôcť poodhaliť možnú chybu. Je dobré, že sme sa naučili sociálne siete využívať aj na niečo prospešné. A ešte lepšie je, ak vďaka nim pomôžeme tým, ktorí si nástup niektorej z očnej chyby doposiaľ nevšimli. Sami sa tak môžeme presvedčiť o tom, že je to možné i bez známej Snellenovej tabuľky. Áno, to je tá so zmenšujúcimi sa písmenkami v každom riadku. No aj ona je v bežnej praxi stále dôležitou. Aj vďaka nej sa očnému lekárovi podarí podchytiť napríklad krátkozrakosť.

Refrakčné chyby sú pritom podľa primára Piovarčiho jednou z najčastejších príčin, prečo sa ľudia na oftalmológov obracajú. „Krátkozrakosť a astigmatizmus dokážeme dnes bezpečne, bezbolestne a rýchlo odstrániť laserovou refrakčnou operáciou femtoLASIK alebo Relex SMILE. Ak by z medicínskych dôvodov nebola pre pacienta laserová operácia vhodná, vieme mu ponúknuť plnohodnotné alternatívne riešenie bez zásahu do rohovky, s implantáciou fakickej šošovky ICL. U pacienta s ďalekozrakosťou alebo v presbyopickom veku, keď človek už nedokáže dobre prečítať text v novinách, telefóne či na počítači, začína striedať okuliare do diaľky a na čítanie, je ideálnym riešením metóda PRELEX (výmena vnútroočnej šošovky za multifokálnu). Medzi častejšie očné problémy patrí tiež sivý zákal, ktorého odstránenie je rovnako bezbolestné a rýchle. Ide o vôbec najčastejší chirurgický zákrok na ľudskom tele,“ dodáva na záver MUDr. Radovan Piovarči, primár Očnej kliniky. 

Či už tento rok budete hľadať užitočné rady a tipy na sociálnych sieťach, prípadne prispejete svojím vlastným overeným a dôveryhodným obsahom, nezabúdajte, že patríte k tým šťastnejším na tejto planéte. Viac než miliarda ľudí totiž vôbec nemá prístup k očným lekárom a špecializovanej zdravotníckej starostlivosti. U nás je situácia oveľa priaznivejšia, a tak môžete špičkovú očnú starostlivosť dopriať svojmu zraku pravidelne, bez obáv a milovať tak svoje oči každý jeden deň v roku.

 

- - Inzercia - -