Dnes je piatok, 01.júl 2022, meniny má: Diana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Bulharsko zaradilo Slovensko medzi rizikové krajiny

október 30, 2021 - 12:04
Bulharsko s platnosťou od soboty 30. októbra zaradilo Slovenskú republiku z hľadiska šírenia ochorenia COVID-19 do červenej zóny, teda medzi rizikové krajiny. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) o tom informovalo na svojej webovej stránke.
Foto: 
canva.com

Rezort diplomacie upozorňuje občanov Slovenska, aby na vstup do Bulharska využívali najmä hlavné hraničné priechody, na ktorých sa vykonávajú zdravotné kontroly hygienikmi pred vstupom do krajiny. Konkrétne ide o letiská v Sofii, Varne, Burgase a Plovdive, a prístavy v Burgase a Varne. V prípade cestných hraničných priechodov ide o Vidin, Vrashku Chuku, Durankulak, Gueshevo, Zlatarevo, Ilinden, Kalotinu, Kapitan Andreevo a Kapitan Petko Vojvoda. Ďalej Kulata, Lesovo, Makaza, Malko Tarnovo, Oltomantsi, Oriachovo, Stanke Lisichkovo, Somovit – Nikopol a Strezimirovci.

Pre vstup do krajiny je potrebný buď slovenský národný dvojjazyčný slovensko – anglický certifikát o plnom zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 alebo digitálny COVID preukaz Európskej únie, ktorý obsahuje potvrdenie o vakcinácii, vykonaní PCR alebo antigénového testu. Ďalšou možnosťou je potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19, ktorý nie je starší ako 180 dní.

Deti od 12 do 18 rokov prichádzajúce do Bulharska z červenej zóny sa musia preukázať negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín pred vstupom do Bulharska. Test musí byť potvrdený platným digitálnym COVID certifikátom o teste alebo analogickým dokladom, ktorý obsahuje tie isté údaje ako digitálny COVID certifikát EÚ o teste. V prípade, že tento doklad nepredložia, podliehajú desaťdňovej karanténe. Deti mladšie ako 12 rokov, ktoré cestujú spolu s rodičmi, majú výnimku z povinnosti predkladania negatívneho výsledku PCR testu, nezávisle od toho, z akej zóny prichádzajú.

- - Inzercia - -