Dnes je utorok, 18.január 2022, meniny má: Bohdana
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

S poéziou v duši - Pocta Andrejovi Sládkovičovi

október 17, 2021 - 15:31
„Fascinuje ma slovo. Jeho magická sila, ktorá má tú moc tvoriť a stvoriť,“ to sú slová Aleny Ondrejmiškovej, jednej z finalistiek recitačnej súťaže Návraty poézie – o Cenu Andreja Sládkoviča.
Foto: 
Ramon Leško

Podobným, veľmi osobným, ba až intímnym spôsobom vnímajú poéziu aj ďalší recitátori, ktorí nám rozprávali o tom, ako práve poézia formovala ich životné príbehy. „Bola to práve báseň, ktorá mi pomohla prekonať veľmi ťažké obdobie života,“ rozpráva recitátorka Miriam Hamarová . „Vo chvíľach, keď som si kládla zúfalé otázky – prečo - a nenachádzala som na ne odpoveď, pomohli mi verše. V ich zakódovaných večných pravdách o živote som našla čosi ako Ariadninu niť, ktorá mi dala návod, ako nájsť správne odpovede. Báseň učí človeka pokore, vďačnosti. Dodáva  mu odvahu prekonať všetko zlé, čo mu príde do cesty a naplno precítiť radosť z príjemných chvíľ. Báseň je jednoducho liečivý balzam na všetky bolesti.“

Mesto veľkého básnika

Celoslovenské kolo, ktoré rozhodlo o tom, kto si odnesie prestížnu cenu najlepšieho recitátora, sa už tradične konalo v priestoroch banskobystrického magistrátu, v Cikkerovej sieni. „Nie je to náhoda,“ hovorí autorka myšlienky a hlavná organizátorka podujatia Mária Reháková. „Súťaž v prednese poézie , ktorá vznikla už pred jedenástimi rokmi, bola motivovaná snahou vzdať poctu nášmu veľkému básnikovi Andrejovi Sládkovičovi, ktorý práve v tomto meste prežil najväčšiu časť svojho života a tu je aj pochovaný. Sme veľmi radi, že Banská Bystrica sa do tohto projektu zapojila. Už od prvého ročníka prevzala nad ním záštitu a tak nám pomáha šíriť lásku k rodnému jazyku a nášmu kultúrnemu dedičstvu najmä medzi najmladšou generáciou, pre ktorú je práve táto súťaž prvým naozaj silným momentom k ceste za jej poznaním.“

recitacna-bb_-_009.jpg

Mesto veľkého básnika
Foto: 
Ramon Leško

Primátora Jána Noska zastupoval predseda kultúrnej komisie, historik a autor niekoľkých publikácií Vladimír Sklenka. Zdôraznil, ako je Banská Bystrica hrdá na túto osobnosť našich dejín a ako je osud mesta úzko prepojený so životom Andreja Sládkoviča.

Neprekonateľný recitátor

Každý, kto len raz mal tú možnosť vypočuť si verše Andreja Sládkoviča v podaní Juraja Sarvaša, nám určite dá za pravdu, že je to jedinečný zážitok a tento herec je skutočne neprekonateľným interpretom Sládkovičovej tvorby. Má básnika jednoducho v duši a keď ho počúvate, vnímate nielen verše, ale pred vami sa odrazu ako film odvíja životný príbeh Sládkoviča so všetkými pocitmi, ktoré prežíval a ktoré nám odovzdal ako dedičstvo.

recitacna-bb_-_017.jpg

Neprekonateľný recitátor
Foto: 
Ramon Leško

Juraj Sarvaš je s projektom recitačnej súťaže spojený od jej prvého ročníka ako jej odborný garant a zároveň predseda poroty, v ktorej ďalej o víťazovi rozhodovali členovia: Herečka Michaela Čobejová, redaktorka Simona Simanová, spisovateľ Ondrej Kalamár, poslankyňa mestského zastupiteľstva Erika Karová, literárna vedkyňa Nina Kollárová a riaditeľ základnej školy v Hrochoti Marián Medveď.

Verše miluje celé Slovensko

Na finálové kolo pricestovalo do mesta pod Urpínom dvadsaťdva súťažiacich z celého Slovenska, ktorí si účasť vybojovali víťazstvami v jednotlivých oblastných kolách.  Súťažili v troch kategóriách a bola to skutočne vyrovnaná súťaž, v ktorej rozhodnúť o víťazovi bolo pomerne ťažké. Ale tak ako v každej súťaži, aj v tejto platí, že víťaz môže byť len jeden, a tak sme poznali tých, ktorí si z Banskej Bystrice odniesli vytúženú cenu.

recitacna-bb_-_046.jpg

Verše miluje celé Slovensko
Foto: 
Ramon Leško

V kategórii Mladší žiaci presvedčil svojím talentom Filip Radimák. Mimochodom, bol to aj náš tajný tip, keďže jeho prednes nás skutočne pobavil a zaujal. V kategórii Starší žiaci dominovali dievčatá a prvé ceny boli udelené hneď dve. Odniesli si ich Tatiana Čobejová a Katarína Németh. No a napokon v tretej kategórii Dospelí zvíťazila Alena Ondrejmišková s biblickým textom žalmov, na druhom mieste sa umiestnila Miriam Hamrová, ktorá si vybrala Hviezdoslavovu báseň  Mať moja dobrá a tretie miesto si do rodného Liptova odniesla z Banskej Bystrice Drahoslava Gemzická.

recitacna-bb_-_077.jpg

Verše miluje celé Slovensko
Foto: 
Ramon Leško

Silné emócie

Tohtoročné finálové kolo súťaže Návraty poézie  o Cenu Andreja Sládkoviča bolo obohatené aj o jeden nečakaný, no o to emotívnejší okamih, ktorý nebol v scenári a organizátori ho nenaplánovali.

Počas vyhlasovania výsledkov podišla k predsedovi poroty Jurajovi Sarvašovi finalistka Alena Ondrejmišková a v mene svojich blízkych a priateľov, ktorí síce neboli prítomní, mu odovzdala darček k jeho nedávnemu životnému jubileu a so srdca poďakovala za jeho celoživotnú neúnavnú prácu recitátora Sládkovičových veršov, ktorou podľa jej slov pomáha umelec mnohým. Bola to skutočne silná chvíľa a azda to najkrajšie poďakovanie všetkým, pre ktorých je poézia stále aktuálna téma a ktorí sú presvedčení, že básnikovo slovo má svoju váhu v každej dobe.

recitacna-bb_-_047.jpg

Silné emócie
Foto: 
Ramon Leško

Podujatie sa konalo pod záštitou prímátora mesta Banska Bystrica Jána Nosku.

- - Inzercia - -