Dnes je utorok, 17.máj 2022, meniny má: Gizela
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Týranie a zneužívanie starších je vážny problém

október 05, 2021 - 14:56
Aj v tomto čísle sa budeme venovať téme zneužívania a zlého zaobchádzania so staršími. Pretože je to mimoriadne závažná téma, o ktorej sa skôr mlčí.
Foto: 
shutterstock.com

Pokračujeme v seriáli, ktorý sme pred niekoľkými mesiacmi rozbehli s poslancom Národnej rady Slovenskej republiky Ing. MARTINOM BORGUĽOM. Sme presvedčení, že sa o tejto mimoriadne vážnej téme musí viac hovoriť. Možno aj konkrétne prípady, o ktorých sa v článku dočítate, otvoria oči kompetentným, ale aj nám všetkým.

Začnime parafrázou z Biblie, ktorá sa k téme hodí: „Cti si otca i matku svoju, aby si dlho žil a aby sa ti dobre vodilo na zemi. Kto by zbil tvojho otca alebo matku, nech prepadne smrti.“

Organizáciu Fórum pomoci starším a jej prezidentku Ľubicu Gálisovú sme vám už predstavili. Na SENIOR linke, ktorú organizácia prevádzkuje, v tomto roku významne stúpol počet hovorov. Len za prvých šesť mesiacov prekročil o množstvo hovorov počet za celý minulý rok. Je to dôkaz, že problémy starších sú vážne a prípadov násilia a zneužívania pribúda.

Celoslovenská bezplatná SENIOR linka zaznamenáva mimoriadne ťažké osudy starších. Vlastné deti týrajú a terorizujú rodičov. Najčastejšie psychicky, čo sa dá niekedy ťažko zistiť, ale dochádza aj k fyzickým napadnutiam. Starší sa veľmi často boja a nechcú o tom hovoriť. Ešte vážnejší problém je, že veľakrát nenachádzajú pomoc ani tam, kde by ju očakávali. Nedávno Fórum pomoci starším riešilo prípad:

Pani s plačom telefonovala na Senior linku, že je imobilná, má mnoho zdravotných problémov, a jej syn ju zbil na posteli jej barlami. Privolali políciu aj mestský úrad a tí potvrdili, že došlo k napadnutiu. Pani mala viditeľné poranenia. Poskytli jej pomoc, ošetrili ju, a aby nedošlo k opakovanému násiliu zo strany syna, umiestnili ju do sociálneho zariadenia.

V našej spoločnosti sa hovorí o páchaní násilia na rôznych skupinách, ale o násilí páchanom na senioroch sa vie veľmi málo. Každé násilie je hrozné a odsúdeniahodné. Ale páchanie násilia na starších je o to strašnejšie, že sú často chorí alebo nevládni, uzavretí doma, nemajú sa ako brániť, rodina ich izoluje, nepoznajú svoje práva. Často sa sami obviňujú z toho, že s nimi deti zle zaobchádzajú, dávajú si sebe za vinu, že ich asi zle vychovali. Majú podlomené zdravie, nemajú už ani silu, ani možnosti niekomu o tom povedať. Nemôžu ísť na úrady a kompetentné inštitúcie, lebo sú imobilní, nemajú peniaze.

K týraniu a násiliu najčastejšie dochádza preto, že mladí – deti a príbuzní, sa chcú dostať k majetku. Opäť jeden prípad za všetky:

Starší pán bol v zlom zdravotnom stave, potreboval dvadsaťštyrihodinovú starostlivosť. Mal opatrovateľku a pomáhali mu aj susedia, známi a pravidelne mu nevyhnutnú starostlivosť poskytoval aj ADOS. Jeho opatrovateľka sa o neho vzorne starala osem rokov a starý pán si k nej za roky vytvoril dobrý vzťah. Určitý čas mu poskytoval pomoc, hlavne v nočných hodinách, aj starší syn s manželkou. Mladší syn sa však ponúkol, že on sa bude o otca starať lepšie. Otec súhlasil, lebo mu dôveroval. Po krátkom čase však syn začal robiť na otca nátlak, aby na neho prepísal byt, a on to v dobrej viere urobil. Krátko po podpise prevodu majetku nastali problémy. Syn ho začal obmedzovať, rušil všetky kontakty a začal ho izolovať od ľudí, na ktorých bol naviazaný. Zrazu nedovolil bratovi navštevovať otca, dal zákaz opatrovateľke, zrušil službu ADOS, obmedzil prístup susedke, ktorá mu pravidelne zapájala prístroj potrebný na udržanie zdravia. Syn mu zároveň prestal poskytovať starostlivosť, nechával ho samého doma dokonca aj viac dní, čo pre starého pána s jeho ochorením znamenalo priame ohrozenie života. Vulgárne mu nadával, keď spadol, nechal ho ležať na zemi, dokonca do neho kopal a vyhrážal sa mu, že ho dá na psychiatriu.

Jeho prístup mal vážne dôsledky na zdravotný i psychický stav otca. Začal sa mu zhoršovať. Nakoniec ho dostal do nemocnice, a to starý pán veľmi ťažko znášal, bál sa, že sa dostal na psychiatriu a pýtal sa domov. Prepustili ho, ale syn už o dve hodiny zavolal rýchlu zdravotnú starostlivosť a opätovne ho zobrali do nemocnice. To už bola posledná kvapka. V nemocnici ho čiastočne dali do poriadku, ale už nešiel domov, pretože starý pán už nechcel ani vidieť syna. Dali ho do zariadenia, kde o týždeň na následky zanedbania starostlivosti zomrel. Synovi zostal majetok a starý pán po roku jeho „starostlivosti“ navždy odišiel.

Organizácia Fórum pomoci starším tento prípad riešila s políciou aj mestským úradom, ale napriek veľkému úsiliu sa nepodarilo starému pánovi pomôcť. Bolo podané trestné stíhanie, vypočúvali svedkov, ktorých bolo skutočne dosť a jasne potvrdili, že dochádzalo k zanedbávaniu starostlivosti a páchaniu násilia, ale trestné stíhanie bolo aj tak zastavené a syn nebol za svoje konanie nikdy potrestaný... Príklad uvádzame, lebo by mal byť pre kompetentných, ale aj ostatných mementom, čoho sú niektorí ľudia, často najbližší, schopní, a ako to môže dopadnúť, ak nebudeme mať zavedené riadne systémové opatrenia ochrany a dobrú legislatívu, ktorá bude bezbranných chrániť.

AKÉ SÚ RIEŠENIA?


Prezidentka Fóra pomoci starším Ľubica Gálisová na stretnutí s predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom a poslancom národnej rady Martinom Borguľom

Je dôležité, aby sme problém domáceho násilia vnímali ako verejný problém, ktorý sa netýka iba osôb, čo v ňom figurujú, dotýka sa všetkých. Diskriminácia na základe veku, a osobitne seniorského veku, je negatívny jav, ktorý je hodný boja proti nemu nástrojmi práva. Fórum na pomoc starším robilo pred časom prieskum. Alarmujúce bolo, že až 80 % respondentov potvrdilo stretnutie s násilím páchaným či už na sebe alebo na známych. Oznámené prípady sú malá časť zo všetkých násilností. Samotní seniori vlastné týranie skrývajú alebo o ňom mlčia. Dôvody mlčania sú strach aj hanba. Hanbia sa sami za seba a za svoje poníženie, ale mnohokrát aj za príbuzných. Tiež sa obávajú straty človeka, od ktorého sú závislí, aj keď im ubližuje a správa sa k nim násilne.

Istý čas už Fórum pomoci starším spolupracuje s poslancom Národnej rady Slovenskej republiky Martinom Borguľom, ktorý túto problematiku pokladá za svoju srdcovú záležitosť. S prezidentkou Fóra sa stretol osobne aj predseda Národnej rady Boris Kollár. Je veľmi dôležité prijať ucelený koncept zákonov na zvýšenie ochrany seniorov, na čom sa v súčasnosti už intenzívne pracuje.

Prečítajte si tiež: