Dnes je pondelok, 04.júl 2022, meniny má: Prokop
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Hodnota kávy alebo prečo si za Keňu a Etiópiu výrazne priplatíme

september 17, 2021 - 10:00
Nejeden Kávoholik nás už oslovil s otázkou, prečo si za niektoré druhy kávy musí výrazne priplatiť? Príkladom sú jednodruhové kávy, 100 % arabiky z Kene alebo Etiópie. Skúsime sa teda na to pozrieť bližšie.
Foto: 
Kávoholik

Káva ako tovar

Káva je jedna zo základných potravinových komodít obchodovaných na svetových burzách. Dopyt a ponuka však nie sú nijako regulované a na cenu výrazne vplývajú faktory, ako ročné obdobie, prepravné možnosti, počasie ale aj vojnové konflikty. V prípade nadprodukcie sa cena prirodzene posúva smerom nadol. Obchodníci sa snažia nadprodukcie zbaviť aj za cenu menšieho zisku, aby uvoľnili miesto novej a úrode vysokej kvality. V opačnom prípade, keď je úroda nižšia ako dopyt, cena zelených kávovníkových prirodzene stúpa. Bežnou praxou vo svete kávy je tiež to, že ich majiteľ vyčkáva s predajom s nádejou, že v ďalšom roku ich predajom zarobí viac, čo sa však napokon nestane. V takom prípade sa môže stať, že sa na trhu objavia vrecia s úrodou spred štyroch rokov. Ich cena je samozrejme veľmi nízka a kvalita nápoja z nich pripravená, tiež nebudeš veľmi vysoká. Najmä ak ide o jemné vrstvy chuti, o ktorých sme už v minulosti niekoľkokrát písali. Jednoducho ide o klasickú špekuláciu. Zaujímavosťou však je, že zisky z obchodovania na burze sa len v minimálnej miere dotknú samotných farmárov, ktorí kávovníky pestujú, oberajú a spracovávajú. Žiaľ, ešte aj dnes to funguje tak, že farmári svoju úrodu väčšinou prinesú do výkupného dvora, kde im za ňu zaplatia zlomok ceny, než za akú ju potom kupujú pražiari.

Arabika z Kene a Etiópie

Cena kávy z Kene je vyššia aj preto, lebo v regióne kde kávovník rastie, je absolútny nedostatok vody, ako základného nástroja na spracovanie pozbieranej úrody.  Každé spracované kilo kávy tak odoberá vodu na pitie miestnemu obyvateľstvu. V Etiópii cenu kávy reguluje štát a keďže je to ich jediná vývozná komodita, stojí na nej ekonomika tejto africkej krajiny. Nelegálny vývoz kávových zŕn, sa pre prichyteného našinca trestá dokonca najvyšším trestom  - smrťou.  

Brazíliu zaskočili mrazy

Aktuálne prognózy ale hovoria o prudkom náraste cien aj kávy z Brazílie. Dôvodom sú mrazy, ktoré krajinu nedávno nečakane zasiahli. Kávovníky vymrzli a úroda čerešní s nimi. To všetko sa navyše odohralo v oblasti, ktorá bola predtým výrazne sužovaná suchom. Brazília, ktorá patrí medzi top producentov kávy na svete, tak prišla o značnú časť úrody. Navyše množstvo kríkov, ktoré podľahli mrazom bude potrebné nanovo vysadiť. Kým však z nich bude prvá úroda, potrvá to minimálne štyri roky. Takže za pár rokov môžeme očakávať nové odolnejšie a určite chutnejšie odrody kávy z Brazílie, ale do tej doby sa pripravte na to, že naša obľúbená šálka kávy bude postupne stáť viac a viac až kým sa trh opäť nezastabilizuje.

Vysoké nároky na pestovanie

Zásadný vplyv na cenu kávovníkových zŕn má tiež skutočnosť, že kávovník ako rastlina má značné nároky na pestovanie, nerastie všade a zvlášť vyšľachtené ale najmä žiadané odrody vyžadujú špeciálne spôsoby pestovania. A to tak, aby ich plody mali chute z pôdy a podnebia, kde rastú.

- - Inzercia - -