Dnes je utorok, 17.máj 2022, meniny má: Gizela
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Udržateľne s Jankou z Baterkárne

máj 07, 2021 - 16:19
V novej EKO rubrike si počas dvoch mesiacov predstavíme tipy a triky pre udržateľnú domácnosť. Zaujímavosti o upratovaní a čistení bez chémie, výrobe domácich saponátov, udržateľnom praní, varení, nakupovaní aj správnom uskladňovaní potravín nám predstaví každý piatok Janka Reháková z trnavskej Baterkárne.
Foto: 
Baterkáreň

Prvé reuse na Slovensku, obchodno-komunitný priestor Baterkáreň, učí ľudí žiť udržateľnejšie. Komunitu z Trnavy a jej okolia motivuje formou swapov, prednášok a webinárov. Ľudia z celého Slovenska mohli aj počas pandémie sledovať ich príspevky a rady zadarmo na sociálnych sieťach Baterkárne aj na Clubhouse.

Dnešnou témou eko rubriky je nakupovanie potravín. Každá gazdinka dobre vie, koľko energie si vyžaduje napríklad taká príprava jedla. Celý proces varenia chce poriadny plán – od nápadu, čo uvariť, cez nákup ingrediencií, prinesenie domov, správne uskladnenie, uvarenie až po konzumáciu. O to väčší smútok máme, keď zvyšky jedla končia v smetnom koši. Ako tomu zabrániť? Riešením môže byť variť menej, ale aj nakupovať s rozvahou a nákupným zoznamom.

Všetko sa začína nákupom
Veľa sa nakúpi, veľa sa uvarí. Preto do nákupného košíka vkladajme veci podľa zoznamu, vďaka čomu predídeme impulzívnemu nakupovaniu.  Aj u nás sa stávalo, že sa varilo vo veľkých hrncoch a jedlo po niekoľkých dňoch skončilo, žiaľ, v kontajneri. Nie sme na to pyšní, ale stane sa. Dnes preto apelujem na rodinu a okolie, aby sa varilo radšej v menšom množstve, zato čerstvo a z lokálnych surovín. Podporíme tak nielen lokálnych producentov vo svojom okolí, ale šetríme tým aj prírodné zdroje a náš organizmus, ktorý sa nám poďakuje.

sietky_na_nakup.png

Foto: 
Baterkáreň
Sieťky na nákup

Doplnenie surovín = lokálnosť a sezónnosť
O lokálnosti toho počúvame v posledných rokoch naozaj veľa.  Čím bližšie je potravina vypestovaná alebo vyrobená, tým menší je vplyv jej pestovania, výroby a distribúcie na životné prostredie. Lokálnosť neznamená len to, že v reťazci vyhľadávame slovenské značky. Znamená to aj, že žijeme komunitne a „spolupracujeme“ s ľuďmi okolo nás.  Samozrejme, oveľa jednoduchšie sa komunitne žije ľuďom so záhradami, ale maličké kroky môžeme urobiť všetci.

Ak máte záhradu, pestujte, koľko vám čas a energia dovolia, a podeľte sa. Či už výmenou za inú produkciu alebo  príspevok, prípadne ovocie a zeleninku darujte. Ak sa každý z nás podelí svojou trochou, budeme mať dostatok.

Vlastná produkcia vám taktiež dokáže ušetriť peniaze, či už bývate v záhrade, alebo v paneláku.  Pestovanie byliniek, rajčín či reďkoviek zvládnete aj na balkóne. Možno si poviete, že to nie je veľa a nestačí to. No vďaka bylinkám alebo jednoduchým plodinám dokážete ozvláštniť jednoduché, zdanlivo plané jedlo, zjednodušiť si nakupovanie aj varenie. 

S lokálnosťou úzko súvisí sezónnosť. Je pre nás prirodzené jesť to, čo práve okolo nás dozrieva. Sezónne ovocie a potraviny sú zväčša lacnejšie a poskytujú to, čo v danom období potrebujeme.  Zvykli sme si, že je všetko dostupné, kedykoľvek si zmyslíme, a nie je jednoduché „preprogramovať“ sa. Skúsme však robiť aspoň malé kroky, jedzme jabĺčka, kyslú kapustu a plodiny, ktoré práve nájdeme na trhu. 

(Bez)obalové potraviny
Pokiaľ máte v blízkosti bydliska obchod s bezobalovými potravinami, skvelé! Ak sa vám potraviny v ňom zdajú drahšie, kombinujte nákupy v ňom s tými bežnými. Aj občasné nakupovanie potravín bez obalu dokáže pomôcť. 

udrzatelny_nakup.jpg

Foto: 
Baterkáreň

Ak však takýto obchod v blízkosti nemáte, všímajte si obaly v bežných obchodoch. Hľadajte pokiaľ možno najvhodnejšie alternatívy. Voľte napríklad vločky zabalené v papierovom vrecku alebo pretlak v sklenenej fľaši, ktorú viete znova použiť. Všímajte si nielen zloženie a dátumy na obale, ale aj obal samotný. Ak niečoho spotrebujete veľké množstvo, kúpte si pokiaľ možno čo najväčšie balenie. 

V dnešnej dobe je už samozrejmosťou nakupovanie do vlastných tašiek a vrecúšok, no ak sa vám stane, že práve žiadne nemáte, vezmite si napríklad škatuľu, ktorých je v obchode neúrekom. Ovocie a zeleninu nepotrebujete baliť do ničoho, no pokiaľ ide o pečivo, netrýznite sa za občasné mikroténové vrecúško. Po prinesení domov ho však používajte tak dlho, ako sa  len dá. 

Škaredé kusy – nedokonalo dokonalé
Pokiaľ nakupujete ovocie a zeleninu, neignorujte kúsky, ktoré majú nedokonalosti. Práve takéto kúsky totiž skončia ako odpad. Zľutujte sa nad pokrútenou mrkvou alebo poškriabanou hruškou.

Udržateľnejší život  v komunite
Ne-nakupovanie je najlepším riešením. Nielen že šetrí rodinný rozpočet, ale v mnohých prípadoch posilňuje susedské priateľské vzťahy. Nehovoríme o jednosmernom využívaní susedov, ale o vzájomnej pomoci. V Baterkárni sa snažíme podporovať komunitu a motivovať ľudí žiť udržateľnejší život. Je to naozaj jednoduché – každý môže začať v oblasti, v ktorej sa cíti komfortne. Či už vzájomným vymieňaním nepotrebných vecí, požičiavaním si drobností, podarovaním hračiek, z ktorých už vaše deti vyrástli, alebo aj úpravou materiálov – tzv. upcyklovaním. Cieľom je nenakupovať stále nové veci, ale využiť to, čo máme doma my alebo naši najbližší.

janka_rehakova.png

Foto: 
Baterkáreň

Priveľké zásoby
Koľkokrát sa vám stalo, že ste kúpili výhodné veľké balenia, prípadne viac kusov akciového tovaru, ktoré ste nakoniec vyhodili?  Myslím, že takúto skúsenosť má každý z nás.  Snažte sa nakupovať naozaj len toľko, koľko dokážete spotrebovať. Samozrejme, trvanlivé potraviny môžete skladovať dlhšie, ale tiež to netreba preháňať. Veľká časť potravinového odpadu je tvorená práve nesprávne uskladnenými potravinami. Často sa nám stane, že trvanlivú potravinu zastrčíme do skrine či komory, ďalším nakupovaním ju zapratávame, zabudneme na ňu a nakoniec ju vyhodíme. 

Nakupovanie akciového tovaru na kvantá a jeho vyhodenie o pár dní či týždňov nám peniaze nešetrí, práve naopak. Nedajte sa zmiasť reklamami a akciami, ktoré vďaka šikovným marketérom vplývajú na naše podvedomie a ovplyvňujú tak naše nákupné rozhodovanie.

Ako lepšie uskladňovať nakúpené potraviny, aby vydržali čo najdlhšie, a na čo si dať pozor, sa dozviete budúci piatok.

Aktuálny program udalostí a viac informácií nájdete na www.baterkaren.sk, facebookovom profile BaterkarenTrnavainstagramovom účte baterkaren_trnava.

- - Inzercia - -