Dnes je utorok, 28.jún 2022, meniny má: Beáta
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Igor Matovič: Zuzana Čaputová je zaujatá

apríl 15, 2021 - 19:07
Podľa vicepremiéra Igora Matoviča je dnes smutný deň pre ľudí, ktorí si dali za cieľ posledné mesiace bojovať proti Sputniku V. Zároveň je radostný deň pre ľudí, ktorí verili, že raz sa podarí dosiahnuť, aby sa touto vakcínou dalo očkovať.
Foto: 
SITA

Prezidentka SR Zuzana Čaputová je zaujatá. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO). Dodal, že v súvislosti s medializovanými informáciami o posudzovaní ruskej vakcíny Sputnik V v slovenskom laboratóriu sa hlava štátu zastala riaditeľky Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzany Baťovej namiesto toho, aby „odsúdila jej zlyhanie“. Expremiér opakovane vyčítal novinárom, že sú v súvislosti s touto kauzou neobjektívni a, ako dodal, „lynčujú ho“.

Podľa Matoviča Baťová zlyhala, keď spochybnila vakcínu Sputnik V a uviedla, že „podľa publikovaných správ by sa Sputnik V mal používať približne v 40 krajinách sveta, no tieto vakcíny spája len názov“. Ruská strana následne chcela podľa Matoviča vrátenie vakcín.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová stojí za slovenskými vedeckými inštitúciami. Hlava štátu to povedala 12. apríla po návšteve ŠÚKL a Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (BMC SAV). Prezidentka obe inštitúcie navštívila predovšetkým preto, aby im vyjadrila svoju podporu a plnú dôveru.

„Veľmi ma mrzí, že koncom minulého týždňa zazneli vyjarenia z úst ministra financií, ktoré nepriamym spôsobom vyjadrili kritiku alebo pochybnosť na kvalitu našich inštitúcií,“ priblížila Čaputová. Doplnila, že to považuje za absolútne neprimerané a nesprávne. Matovič vo svojom tlačovom vyhlásení 9. apríla povedal, že Rusko požiadalo Slovensko o vrátenie 200-tisíc dávok vakcíny Sputnik V, ktoré už na Slovensku sú. „Dôvod, prečo sa rozhodli vypovedať zmluvu, je, že sa cítia mimoriadne poškodení tým, že ŠÚKL zveril posúdenie tejto vakcíny neregistrovanému laboratóriu,“ povedal Matovič.

- - Inzercia - -