Dnes je pondelok, 04.júl 2022, meniny má: Prokop
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Vizuál pravého priateľstva

marec 18, 2021 - 14:46
Téma priateľstva je vysoko frekventovaná. Vidíme, počúvame a čítame o nej takmer všade. Ako by teda podľa správnosti malo pravé kamarátstvo vyzerať?
Foto: 
pexels.com

Skutočný lojálny priateľ sa v dnešných rozbúrených a nepredvídateľných vodách hľadá dosť ťažko. V ľuďoch sa čoraz silnejšie prejavuje neistota, nedôverčivosť, paranoja. V drvivej väčšine prípadov pramení z predošlých skúseností, počas ktorých sa nie raz škaredo popálili. Pravé priateľstvo nie je niečo, čo ti cestou „cvrnkne do nosa“. Je potrebné ho budovať a zveľaďovať.

1. Rovnocennosť a rešpekt
Nikto nechce mať po svojom boku človeka, ktorý sa nad ním neprestajne povyšuje. Rovnocennosť v priateľstve predstavuje kľúčový faktor, nakoľko ovplyvňuje tvoju psychiku. Chceš z neho cítiť šťastie, pokoj, harmóniu, dôveru. Všetci sme ľudia. To znamená, že sem tam porobíme riadne sprostosti, avšak pravý priateľ neodloží rešpekt stranou iba preto, lebo sa chvíľami správaš ako magor.

2. Puto
Vravíme, že priatelia sú rodina, ktorú si sami volíme. A máme pravdu. Malo by byť medzi nimi neprerušiteľné puto. Správny priatelia sa nenechajú rozdeliť, nech už proti nim stojí aj samotný Hulk. Žiadny „drinking buddy“ povolaný v núdzi o dobrú párty s tebou nenaviaže tak kvalitné spojenie ako niekto, s kým si môžeš povedať čokoľvek a kdekoľvek.

3. Konštruktívna kritika
Ak ti priateľ povie „podľa mňa by si si to nemala kupovať, nepristane ti to“ nejde o snahu naštrbiť tvoje sebavedomie. Práve naopak. Hovorí ti veci, ktoré potrebuješ počuť miesto tých, ktoré by si častokrát počuť chcela. Pomocou nich ťa posúva vpred. Varuje ťa pred nástrahami, upozorňuje na nedostatky bez hocijakých zlých a zákerných postranných úmyslov.

4. Vzájomná motivácia
Prirodzene chceme všetci počas života dosiahnuť svoj najvyšší stanovený cieľ. Prichádzame s ambíciami, snami a odhodlaním mať sa čo najlepšie. Pravé priateľstvo by teda malo fungovať na báze vzájomnej pomoci a motivácie. Jeden druhého podnecovať k stále väčšiemu progresu, tešiť sa získanému úspechu spoločne s ním. Čomu sa naopak vyvarovať? Závisti, podkopávaniu, zhadzovaniu a podceňovaniu.

- - Inzercia - -