Dnes je utorok, 28.jún 2022, meniny má: Beáta
Čas čítania
11 minutes
Zatiaľ prečítané

Rok 2020 v rúškach a bez objatí

december 31, 2020 - 12:36
Rok 2020 si história zapamätá určite veľmi dobre. Svet ochromila pandémia koronavírusu, vo viacerých krajinách vzbĺkli silné protesty a na Slovensku skončili vo väzbe vplyvné postavy verejného života. Realita roku 2020 „zahanbila“ aj najbujnejšiu fantáziu. Na čas zmĺkli umelecké múzy, boli zrušené svetové festivaly aj olympiáda, presunuli sme sa do online priestoru, náš život obmedzoval lockdown, v ktorom nám chýbala blízkosť ľudí i vrúcne objatia.
Foto: 
redakcia

Január

rok2020-astralia_poziar.jpg

Rok 2020 - Požiar v Austrálii
Foto: 
sita, facebook, Ramon Leško, profimedia

Aj keď nám uplynulý rok „nadelil“ mnohé vážne témy, medzi tie najnaliehavejšie patrí náš vzťah k planéte. Tá naliehavo volá o pomoc. Klimatická zmena, emisie skleníkových plynov, roztápajúce sa ľadovce, extrémne suchá, ničivé povodne, to sú javy, ktoré sa stali súčasťou nášho života. Odborníci upozorňujú, že dnes už nie je otázkou, či nás postihne katastrofa, ale kedy sa tak stane. Situácia sa zhoršuje každý rok a intenzita nebezpečných prejavov rastie. S klimatickou zmenou súvisia aj obrovské požiare, ktoré v januári zasiahli Austráliu a ohrozovali nielen ľudské obydlia, ale aj milióny živočíchov. Na Slovensku sme počas roka opäť čelili kritickým povodniam. Pozitívne je, že mnohí ľudia si začínajú vážnosť situácie uvedomovať. Rok 2020 priniesol viacero ekologických iniciatív, vrátane slovenskej Klíma ťa potrebuje, ktorá dôrazne žiada vládu, aby ekologické otázky patrili k jej najdôležitejším prioritám.

rok2020-britain_royals.jpg

Rok 2020 - Kráľovská rodina
Foto: 
sita, facebook, Ramon Leško, profimedia

Mnohí robíme vážne životné rozhodnutia od nového roku – v januári. Jedno také urobili v roku 2020 aj princ Harry s manželkou Meghan, ktorí  sa rozhodli odstrihnúť sa od kráľovskej rodiny a žiť vlastný život. Udalosť, ktorá prekvapila celý svet, rodinu i kráľovnú Alžbetu II. Tá im síce popriala šťastie s uistením, že Harry, Meghan a Archie budú vždy milovanými členmi rodiny, ale bez okolkov ich zbavila titulov. Harry s Meghan ostali poriadne zaskočení, že nemôžu Sussex Royal využívať ako skvelú obchodnú značku. Odchod zasadil poslednú ranu i do naštrbených vzťahov medzi kráľovskými bratmi. Manželia sa so synom Archiem napokon usadili v Kalifornii. Meghan dúfa, že tu dostane nejakú lukratívnu ponuku z Hollywoodu. Budú to pre svoj nákladný život potrebovať. Po škandalóznej  knihe, ktorá vyšla v lete, sa na kráľovský dvor údajne už vrátiť nemôžu.

Február

rok2020-vlada_sr_a_prezidentka_zuzana_caputova.jpg

Rok 2020 - Boris Kollár, Zuzana Čaputová, Igor Matovič
Foto: 
sita, facebook, Ramon Leško, profimedia

Festival v Benátkach bol tohto roku jediným svetovým podujatím. Mnohí návštevníci si z neho ako „suvenír“ doniesli vírusové ochorenie. Všetky svetové filmové, hudobné i tanečné festivaly – v Cannes, Berlíne, v Riu de Janeiro – dostali následne stopku.

V netypický deň – 29. februára boli ôsme voľby do Národnej rady Slovenskej republiky od vzniku samostatného Slovenska. Spomedzi dvadsiatich štyroch politických subjektov získalo OĽANO viac ako 25 percent hlasov, pričom volebná účasť presiahla 65 percent. Po zostavení koalície prezidentka Zuzana Čaputová v marci vymenovala vládu pod vedením Igora Matoviča. Nikto vtedy netušil, aký turbulentný rok plný výziev ju čaká a že „vládna kríza“ potrvá do konca decembra.

Marec

rok2020-covid19.jpg

Rok 2020 - covid19
Foto: 
sita, facebook, Ramon Leško, profimedia

Už v januári sme sa s ňou zoznámili. Choroba s názvom  Covid-19 sa nezastaviteľne začala z Číny šíriť po celom svete. Začiatkom roka vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia stav globálnej zdravotnej núdze a odvtedy s koronavírusom bojuje celý svet. Prvý prípad na Slovensku  potvrdili 6. marca. Krajina sa uzavrela a začal platiť núdzový stav. Symbolom boja proti pandémii sa stalo R-O-R. Rúška – odstup – umývanie rúk. Po troch mesiacoch sa opatrenia postupne uvoľňovali, ale v jeseni pandémia udrela ešte väčšou silou. V októbri vláda opäť vyhlásila núdzový stav a mnohé školy znova prešli na dištančný spôsob vzdelávania. V novembri sa uskutočnilo celoplošné testovanie, vírus to však nezastavilo, na Vianoce bolo Slovensko uzavreté. V decembri prišli prvé očakávané vakcíny proti Covid-19, ale na Slovensku sa začne očkovať v roku 2021.

Slovenské národné divadlo oslávilo 1. marca 100. výročie založenia slávnostným galavečerom pod názvom Tak sme my... V historickej budove divadla sa predstavili všetky tri súbory – činohra, opera i balet v nádhernom programe... Ale v nasledujúcich dňoch sa SND, tak ako aj ďalšie divadlá na dlhý čas zavreli. Mimoriadne časy si žiadajú mimoriadne opatrenia, a tak sa koncom októbra uskutočnila prvá on-line premiéra v histórii Slovenského národného divadla. Z Modrého salóna diváci na youtube sledovali on-line prenos premiéry hry SOVA

rok2020-miro_zbirka.jpg

Rok 2020 - Miroslav Žbirka Meky
Foto: 
sita, facebook, Ramon Leško, profimedia

Hudba z obývačiek a domácich štúdií. Miro Žbirka spevák odštartoval rok filmom Meky o svojom živote, vydal knihu a pridal album. Známy spevák bez koncertov a svojich fanúšikov nemôže byť, preto zo svojho štúdia cez lockdown už v marci cez facebook odvysielal koncert, ktorý si online pozrelo takmer pol milióna divákov. Postupne túto formu koncertovania zvolili mnohí ďalší speváci. Vo svete hrali online koncerty aj veľké hviezdy ako Rolling Stones, John Legend, Lady Gaga, Paul McCartney a mnohí ďalší.

Búrka, Víchrica, Judáš, Božie mlyny a Očistec, to sú názvy policajných akcií, po ktorých sa dostali za mreže „veľké ryby“. Od marca je vo väzbe bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská, ktorá je obvinená z korupcie. Vo väzbe následne skončilo viacero sudcov, za mrežami je aj bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, dvaja bývalí policajní prezidenti Tibor Gašpar a Milan Lučanský, viacerí vysokopostavení policajti, podnikatelia Zoroslav Kollár, Norbert Bödör, aj jeden z najvplyvnejších ľudí na Slovensku, spolumajiteľ Penty Jaroslav Haščák.

rok2020-risko_balint.jpg

Rok 2020 - Riško Balint
Foto: 
sita, facebook, Ramon Leško, profimedia
 

Od januára sme na stránkach Slovenky reportážne mapovali a s celým Slovenskom sledovali príbeh detí, ktoré trpia spinálnou svalovou atrofiou. Riško Bálint ako prvé slovenské dieťa dostal prevratnú liečbu. V Budapešti mu lekári 24. marca podali najdrahší liek na svete, na ktorý sa rodičom vďaka verejnej zbierke podarilo získať 2,5 milióna eur. Liek neskôr – aj vďaka tlaku médií a verejnosti – podali aj ďalším trom deťom.

Apríl

Čierny deň v dejinách ľudstva. Za takýto môžeme považovať 15. apríl, vzhľadom na množstvo tragických udalostí, ktoré sa v takýto dátum stali. Pätnásteho apríla sa potopil Titanic, vybuchla islandská sopka Eyjafjallajökull a vyhorela parížska katedrála Notre-Dame. Práve 15. apríla 1865 bol spáchaný atentát na amerického prezidenta Abrahama Lincolna a priniesol aj bombový atentát na Bostonskom maratóne v roku 2013. Je až podivuhodné, ale príjemné, že v roku 2020 sa 15. apríla nič mimoriadne tragické nestalo.

Máj

rok2020_-_spacex.jpg

Rok 2020 - SpaceX Let do kozmu
Foto: 
sita, facebook, Ramon Leško, profimedia

V máji sa začala éra súkromných letov do kozmu – 30. mája na druhý pokus úspešne vypustili raketu Falcon 9 s kapsulou Crew Dragon a s dvojicou astronautov, ktorá sa úspešne pripojila k Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS. Projekt realizuje súkromná technologická spoločnosť SpaceX, ktorú založil miliardár a odvážny vizionár Elon Musk.

Koncom mája v Minneapolise tragicky zomrel Afroameričan George Floyd, ktorý bol podozrivý, že zaplatil falošnou bankovkou. Udusil ho policajt, ktorý mu takmer deväť minút kľačal na krku. Jeho smrť vyvolala v Spojených štátoch amerických rozsiahlu vlnu občianskych nepokojov, aké nezažili v krajine za posledných päťdesiat rokov.

Jún

rok2020_-_jaroslav_budza_1.jpg

Rok 2020 - Bývalý žiak, dvadsaťdvaročný Ivan zabil zástupcu riaditeľa Jaroslava Budza
Foto: 
sita, facebook, Ramon Leško, profimedia

Jedenásty jún sa zapíše do histórie tragickou udalosťou, ku ktorej došlo na Spojenej škole vo Vrútkach. Bývalý žiak, dvadsaťdvaročný Ivan, rozbil sklenenú výplň na vchodových dverách, napadol učiteľku a dve deti a zabil zástupcu riaditeľa Jaroslava Budza, ktorý ich bránil. Útočníka napokon zastrelili policajti.

August

V Liptovskom Trnovci sa 19. augusta stala mimoriadne tragická autonehoda, pri ktorej zahynuli dovolenkári zo Stropkova. Z piatich detí v aute okamžite zomreli štyri a prežil len dvojročný Majko. Havária si vyžiadala aj život jeho otca Mariána.

V auguste sa do médií dostalo video, ktoré zobrazuje, ako vo februári 2018 proti Slovákovi Jozefovi Chovancovi v cele na letisku v Charleroi zasahujú štyria policajti, pričom ho šestnásť minút tlačia k zemi a policajtka pri tom hajluje. Jozef Chovanec po brutálnom zásahu belgickej polície zomrel. Smrť slovenského občana Jozefa Chovanca v Belgicku s odstupom dva a pol roka vyvolala celosvetovú pozornosť a o prípade sa hovorilo v európskom, belgickom i slovenskom parlamente. Prípad doteraz nie je vyšetrený a preto chce Slovensko v celom prípade vystupovať v pozícii poškodeného, aby boli vinníci potrestaní.

rok2020_-_v_hlavnom_meste_libanonu_bejrute_doslo_k_obrovskemu_vybuchu.jpg

Rok 2020 - V hlavnom meste Libanonu Bejrúte došlo k obrovskému výbuchu
Foto: 
sita, facebook, Ramon Leško, profimedia

V hlavnom meste Libanonu Bejrúte došlo k obrovskému výbuchu, ktorý po sebe zanechal vyše sto mŕtvych, viac ako štyritisíc zranených a veľké hospodárske škody. Výbuch spôsobil uskladnený dusičnan amónny. Tragédia odkryla aj to, aká rozsiahla korupcia vládne v kedysi bohatej a prosperujúcej krajine.

rok2020_-_v_bielorusku_sa_uskutocnili_prezidentske_volby.jpg

Rok 2020 - V Bielorusku sa uskutočnili prezidentské voľby
Foto: 
sita, facebook, Ramon Leško, profimedia

V Bielorusku sa uskutočnili prezidentské voľby, ktoré podľa oficiálnych výsledkov vyhral s obrovskou prevahou doterajší prezident Alexander Lukašenko. V krajine vypukli rozsiahle protesty, na čelo ktorých sa postavila mladá žena Sviatlana Cichanovská.  Protesty, ktoré polícia tvrdo potláča, pokračujú dodnes.

rok2020_-_slovenka_roka_2020_01.jpg

Rok 2020 - Slovenka roka 2020
Foto: 
sita, facebook, Ramon Leško, profimedia

Slnečný august nepriniesol veľa pozitívnych a radostných udalostí. Jednou z krásnych výnimiek bol galavečer v Slovenskom národnom divadle, ktorým v poslednú augustovú nedeľu vyvrcholil 12. ročník populárnej čitateľskej ankety Slovenka roka. V ankete bolo v deviatich kategóriách nominovaných dvadsaťosem výnimočných a úspešných dám. Prestížny titul Absolútna Slovenka roka 2020 získala členka Činohry SND, herečka Kamila Magálová. 

rok2020_-_slovenka_roka_2020_02.jpg

Rok 2020 - Slovenka roka 2020
Foto: 
sita, facebook, Ramon Leško, profimedia

September

Špecializovaný trestný súd začiatkom septembra po niekoľkých mesiacoch súdneho vypočúvania v kauze úkladnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vyniesol neočakávaný, prekvapujúci verdikt. Obvinených Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú oslobodil spod obžaloby pre nedostatok dôkazov. Prokurátor, ktorý pre obvinených žiadal dvadsaťpäť rokov väzenia, sa voči rozhodnutiu odvolal. O kauze rozhodne Najvyšší súd.

rok2020_-_slovensky_den_kroja_2020_01.jpg

Rok 2020 - Slovenský deň kroja 2020
Foto: 
sita, facebook, Ramon Leško, profimedia

rok2020_-_slovensky_den_kroja_2020_02.jpg

Rok 2020 - Slovenský deň kroja 2020
Foto: 
sita, facebook, Ramon Leško, profimedia

Slovenský deň kroja sa pre pandemické obmedzenia nemohol uskutočniť tradične v Banskej Bystrici. Tretí ročník podujatia sa niesol v znamení Tento rok ideme za vami, takže Slovenský deň kroja netrval iba jeden deň, ale štyri mesiace. Od mája do augusta Slovenka navštívila dvadsaťsedem miest a obcí, redaktori autenticky zachytili tradície, jedinečnosť krojov, krásu a históriu slovenských miest a obcí. Podujatie vyvrcholilo v prekrásnej prírode na Donovaloch 12. septembra. Bolo venované zakladateľovi ľúbostnej poézie Andrejovi Sládkovičovi a jeho nosnou témou bola láska.

Blesk z Floridy. Pandémia vymazala z kalendára takmer všetky veľké športové podujatia. Hokejová NHL sa dohrala v prísne stráženej „bubline“ a Stanleyho pohár zdvihol koncom septembra nad hlavu ako v poradí desiaty Slovák 23-ročný hokejista z Košíc Erik Černák v drese „bleskov“ z floridského tímu Tampa Bay.

Október

V Poľsku sa začali intenzívne protesty proti sprísnenému interrupčnému zákonu. Ústavný súd rozhodol, že žena bude môcť podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva len po znásilnení, inceste, alebo ak tehotenstvo ohrozuje život a zdravie matky. V silne katolíckej krajine to prakticky znamená takmer úplný zákaz interrupcií.

November

rok2020_-_biden.jpg

Rok 2020 - Biden
Foto: 
sita, facebook, Ramon Leško, profimedia

Jeseň sa niesla v znamení amerických prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnili 3. novembra. Volebná dráma v USA priniesla víťazstvo demokratického kandidáta Joea Bidena. Odchádzajúci prezident Donald Trump odmietol uznať prehru a tvrdil, že došlo k rozsiahlym volebným podvodom. Jeho žiadosti o anulovanie výsledkov volieb však súdy zamietli. Novozvolený prezident a viceprezidentka Kamala Harrisová zložia prísahu 20. januára na schodisku budovy Kapitolu vo Washingtone.

December

rok2020_-_petra_vlhova.jpg

Rok 2020 - Petra Vlhová
Foto: 
sita, facebook, Ramon Leško, profimedia

V ťažkom a náročnom roku nám robí radosť Petra Vlhová.  Mladá Liptáčka v marci získala vo Svetovom pohári  malé glóbusy za sezónne prvenstvá v slalome a paralelných disciplínach a vo veľkom štýle odštartovala aj novú sezónu. Na konto si pripísala tri víťazstvá vo Svetovom pohári a dve tretia miesta a usadila sa na čele celkového poradia prestížneho seriálu. Keďže jej fanúšikovia nemôžu cestovať do zimných stredísk, fandíme Petre aspoň z obývačiek. Pri decembrovom vyhlasovaní Športovca roka 2020 bola voľba jasná. Peter (Sagan) nemal oslnivú sezónu, Petra s náskokom obhájila vlaňajšie prvenstvo. Len tak ďalej, Peťa!

 Prezidentka vo Vatikáne

rok2020-zuzana_caputova_a_papez.jpg

Rok 2020 - prezidentka Zuzana Čaputová vo Vatikáne
Foto: 
sita, facebook, Ramon Leško, profimedia

Prezidentka Zuzana Čaputová sa 14. decembra vo Vatikáne stretla s pápežom Františkom. Súčasťou darov, ktoré Svätému Otcovi odovzdala vo Vatikáne, bol aj humanitárny dar vo forme desaťtisíc PCR testov, ktoré môže Svätá stolica využiť pri starostlivosti o ľudí bez domova. Slovenská hlava štátu hovorila s pápežom Františkom o osobitnej úlohe a postavení žien v kríze: „Povedal, že ženy sú materstvom bližšie k životu, a preto môžu zohrávať významnejšiu úlohu v upokojovaní situácie a v zjednocovaní sveta a krajiny.“ Prezidentka uviedla, že Svätý Otec odkázal Slovensku, aby v súvislosti s koronakrízou bojovalo a vydržalo. Zuzana Čaputová sa stretla aj s kardinálom Jozefom Tomkom, najvyšším cirkevným hodnostárom pochádzajúcim zo Slovenska, ktorý v Ríme pôsobí už sedemdesiat rokov.

V súlade s prísnym protokolom prezidentka Zuzana Čaputová zvolila čiernu farbu šiat, ktorá je prejavom cnosti, zbožnosti a pokory. Na stretnutí bola veľmi elegantná, formálne čierne šaty, ktoré zdobili folklórne motívy, doplnila závojom v tvare Slovenskej republiky. Výnimku, nebyť v čiernom pri stretnutí s pápežom, tzv. privilégium bielej – privilège du blanc, majú len príslušníčky katolíckych kráľovských rodín. Na svete je ich sedem a patrí medzi ne bývalá španielska kráľovná Sofia, španielska kráľovná Letizia, bývalá belgická kráľovná Paola, belgická kráľovná Mathilde, monacká kňažná Charlene, luxemburská vojvodkyňa Maria Teresa a neapolská princezná Marina.

Rok 2020 . Významné udalosti 

- 200 rokov od narodenia slovenského spisovateľa Andreja Sládkoviča
- 100 rokov od založenia denníka Pravda
- 140 rokov od narodenia Milana Rastislava Štefánika

Navždy nás opustili

Február

Vo veku 78 rokov 10. februára zomrel významný prozaik, prekladateľ a publicista Pavel Vilikovský, autor kníh Krutý strojvodca, Večne je zelený, Posledný kôň Pompejí a mnohých ďalších, laureát viacerých prestížnych literárnych ocenení. 

Marec

V polovici marca tento svet opustili dve významné české osobnosti – speváčka Eva Pilarová (80) a olympijská víťazka v hode oštepom Dana Zátopková (97). V posledný marcový deň pokojne v spánku navždy odišla vo veku 85 rokov slovenská herecká legenda Eva Krížiková, dlhoročná herečka Slovenského národného divadla, ktorá na jeho doskách stvárnila množstvo nezabudnuteľných postáv.

Jún

Vo veku 91 rokov 14. júna zomrela významná herečka Eva Kristínová, ktorá na divadelných doskách stvárnila viac ako osemdesiat divadelných postáv. 

September

V kruhu rodiny zosnul  5. septembra slávny režisér, herec a spisovateľ Jiří Menzel, výrazná osobnosť československej kultúry. Jeho prvý celovečerný film Ostro sledované vlaky získal v roku 1966 Oscara.

Október

V posledný októbrový deň vo svojom dome na Bahamách zomrel sir Sean Connery. Charizmatický Škót s uhrančivým pohľadom, prvý predstaviteľ najslávnejšieho agenta 007, zomrel v spánku a pokoji obklopený  blízkymi. V auguste oslávil deväťdesiate narodeniny. 

November

Na srdcový infarkt zomrel 25. novembra fenomenálny argentínsky futbalista Diego Maradona. Jeden z najlepších a najtalentovanejších svetových hráčov všetkých čias striedal športové úspechy s dlhoročnou závislosťou od drog. 

December

Slovensko v decembri opustilo viacero významných osobností - 14. decembra herec Štefan Kožka, o štyri dni neskôr Peter Justin Topoľský. 

- - Inzercia - -