Dnes je pondelok, 04.júl 2022, meniny má: Prokop
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Rozhovor o tom, čo cítime, nemá končiť hádkou

november 12, 2020 - 20:40
Odmalička nám rodičia vštepovali, že máme hovoriť o tom, čo cítime. Vtedy to bolo jednoduché. Vedeli sme, že ostaneme vypočutí. Po prekročení prahu dospelosti sme rozprávať síce neprestali, no počúvame podstatne menej.
Foto: 
shutterstock.com

Rozhovor má široké pole pôsobnosti. O svojich pocitoch sa rozprávaš s rodinou, priateľmi, partnermi, niekedy dokonca aj s cudzincami. Občas sa totiž stane, že človek, ktorý nemá ani poňatia o tom kto si, ti dokáže dať omnoho lepšiu radu ako tvoj blízky. Čím to je?

Cesta, akou sa komunikácia poberie totiž závisí od mnohých aspektov. Tým najhlavnejším je, do akej miery je človek, ktorému o svojich pocitoch rozprávaš, zainteresovaný. Pokiaľ ho to zasahuje príliš, rátaj s možnosťou ostrejšieho dialógu, najmä ak mu niečo vyčítaš.

hgv.jpg

Foto: 
shutterstock.com

Vždy je lepšie ak to, čo ťa trápi, povieš nahlas. Pomenuješ to, dáš tomu formu. Poniektorí sa presne týmto spôsobom problémom vyhýbajú. Sú presvedčení, že keď svoju dilemu zamlčia, zmizne. Majú strach z hádok a nepochopenia.   

Ak sa snažíš vyriešiť spor ako človek, rozhovor o tom, čo cítiš by nikdy nemal byť podnetom na hádku. Predsa len, chceš si to odkomunikovať civilizovane bez nežiadúcich vedľajších strát. Keď je dotyčná osoba rozumná a má záujem o to, aby si aj naďalej ostala v jej živote, pochopí to a spoločne všetko dáte na správnu mieru.

- - Inzercia - -