Dnes je pondelok, 04.júl 2022, meniny má: Prokop
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Prečo je spánok pre pleť dôležitý?

september 28, 2020 - 08:00
Spánok znamená pre pokožku obrovský relax a je nepochybne tým najúčinnejším kozmetickým prostriedkom. V spánku sa totiž urýchľuje delenie buniek a regeneračné mechanizmy, ktoré sa starajú o opravu škôd napáchaných na pokožke počas dňa.
Foto: 

Táto regenerácia dosahuje vrchol v prvej polovici noci. Dôvod je celkom jednoduchý - počas spánku sú telesné funkcie utlmené, delenie buniek v koži prebieha naplno, telo v spánku neprodukuje takmer žiadne stresové hormóny, koža môže „odpočívať“. Pokiaľ patríte k ženám, ktoré si do postele líhajú dlho po polnoci, spotrebúvate veľa energie a tá vám potom chýba k následnej regenerácii pokožky.

4 kľúčové fázy spánku pre krásnu pleť

Každá fáza spánku (celkovo sú štyri) má na pokožku svoj vlastný, jedinečný vplyv.

Fáza č. 1 - Obnova buniek pre žiarivú pleť

Výskumy potvrdili, že delenie buniek dosahuje maximum medzi polnocou a jednou hodinou ráno, minimálne je naopak počas dňa medzi poludním a jednou hodinou popoludní. To dokazuje, že regenerácia buniek je oveľa vyššia v noci ako počas dňa.

Fáza č. 2 - Stimulácia mikrocirkulácie pre vyššiu mieru energie
Prietok krvi v pleti vrcholí medzi 23. hodinou v noci a 4. hodinou ráno. Vyšší prietok krvi počas noci je spôsobený vrcholom bunkovej výmeny prebiehajúcej v koži.

Fáza č. 3. Olupovanie kože pre dosiahnutie žiarivej pokožky

Vrchnú vrstvu epidermis tvoria odumreté bunky. Na konci štvor až šesťtýždňového cyklu bývajú tieto bunky z povrchu pleti odstránené vo forme šupiniek. Štúdie preukázali, že olupovanie vrchnej vrstvy pleti dosahuje svoje maximum medzi 19. a 23. hodinou večer.

Fáza č. 4. Obnovenie ochrannej bariéry pre upokojenie pleti a jej hebkosť
Intenzívna nočná obnova buniek zvyšuje priepustnosť kožnej bariéry v dôsledku čoho sa pleť vysušuje. Táto strata hydratácie sa v priebehu noci zvyšuje a kulminuje medzi 23. hodinou večer a 4. hodinou ráno. Zároveň dochádza k intenzívnejšiemu delenie buniek, mikrocirkulácii a olupovaniu pokožky, aby sa pleť mohla pripraviť a obnoviť svoju kožnú bariéru.

Vedeli ste, že?

Dermatológovia prišli so zaujímavým tvrdením. Spánok na bruchu údajne spôsobuje vrásky na tvári. Neodporúča sa ani driemanie na boku, ktoré je zas „tvorcom“ vrások v dekolte. A ktorá poloha je v mene krásy počas spánku najvhodnejšia? Podľa odborníkov má z hľadiska estetiky najpozitívnejší vplyv spánok na chrbte.

Majte na pamäti...

Kým je koža mladá a látková výmena funguje bez problémov, takéto návyky na koži nespozorujete, no najneskôr po 35-tom roku života to už neplatí a vaša tvár vám všetky prehrešky vráti. Preto nezabúdajte, že tou najlepšou starostlivosťou o pleť ostáva kvalitný a dostatočný spánok.

- - Inzercia - -