Dnes je utorok, 28.jún 2022, meniny má: Beáta
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

3 najčastejšie chyby, kvôli ktorým zadržiavame vodu

august 05, 2020 - 08:00
Všetkého veľa škodí, o solení pokrmov to platí dvojnásobne. Pokiaľ po soli siahate ešte skôr, než jedlo vôbec ochutnáte, zadržiavanie vody v organizme zrejme veľmi dobre poznáte. Prezraďme si čosi viac aj o ďalších vinníkoch zavodnenia.
Foto: 

Priveľa soli

Nie je pritom reč iba o presolovaní jedla, ale tiež o konzumácii polotovarov a fast foodov, ktoré sú charakteristické obrovským množstvom soli. A keďže máme leto a obdobie grilovačiek, pozor si treba dať aj na marinády, údeniny, omáčky, zmes korení a podobne. Ak neviete, koľko je dosť, podľa odborníkov dospelému človeku postačí 5g soli denne, čo je jedna kávová lyžička.

Nadmerný prísun sacharidov

O pocit naliatosti a ťažkých nôh sa raz dva postará aj nadmerný prísun sacharidov. Cukry v potravinách, akými sú chlieb, cestoviny či mlieko, spôsobia, že telo drží nadbytok vody. Glykogén z daných sacharidov sa vám uloží nielen do svalu, ale i do pečene. Glykogén totiž vyžaduje vodu na svoje skladovanie. Čím viac glykogénu telo uloží, tým viac vody telo zadrží. Zdravé potraviny bohaté na "správne" sacharidy sú napríklad ryža, celozrnné potraviny, ale aj zemiaky.

Nepostačujúci pitný režim

Ľudský organizmus je dokonale prepracovaný systém - čoho má málo, s tým sa skúša vysporiadať samostatne. Reč je aj o tekutinách. V praxi to znamená, že čím menej budete piť, tým viac vody bude váš organizmus zadržiavať. Na tieto riadky pamätajte najmä v letnom období, keď telo stráca množstvo vody potením. Oveľa lepšie, než dopĺňať tekutiny nárazovo, je popíjať nápoje priebežne po celý deň. Ideálna je čistá voda, bylinkové čaje, ideálne brezový odvar. Ten má výborné hydratačné účinky.

Priťažia aj iné faktory

K ďalším príčinám zavodneného organizmu patria:

  • nevhodný stravovací režim,
  • tesné oblečenie a obuv - uberajú priestor lymfe a tá sa spomaľuje,
  • nedostatok pohybu,
  • horúce počasie - cievy sa horúčavou prirodzene rozťahujú, pri dlhom sedení sa tak krv horšie pumpuje nahor a zostáva v nohách, kde sa tvoria opuchy,
  • fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu,
  • hormonálne zmeny,
  • niektoré lieky - antidepresíva, kortikosteroidy, hormonálna antikoncepcia, lieky na vysoký tlak,
  • poruchy lymfatického systému, choroby obličiek a kardiovaskulárne ochorenia.

Prvá pomoc na dosah

Proti zadržiavaniu vody je osvedčenou pomocou konzumácia niektorých druhov potravín. Ide napríklad o zeler, uhorku, melón, paradajku, špenát, brusnice, čierne ríbezle alebo petržlen. Pomôcť môže aj vitamín B, horčík, draslík či vápnik. S draslíkom vám pomôžu banány, brokolica, pomarančová šťava, aloe vera alebo marhule. Vápnik zas nájdete v mliečnych výrobkoch a syroch. Mimoriadne účinná býva lymfatická masáž.

Ak sa chcete zbaviť nahromadenej vody, neriešte situáciu tým, že prestanete piť vodu, prípadne začnete užívať diuretiká. Ako sme už načrtli, základom je znížiť prísun sodíka, eliminovať konzervanty, alkohol, kofeín, škrob a škodlivé sacharidy. Následne navýšte pohyb. Pomôže i zmena antikoncepcie a iných liekov, ktoré by zadržiavanie vody mohli spôsobovať

- - Inzercia - -