Dnes je pondelok, 04.júl 2022, meniny má: Prokop
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Európska únia podporí výskum vakcín na koronavírus ďalšími 100 miliónmi eur

júl 26, 2020 - 10:00
Európska únia (EÚ) bude spolufinancovať výzvu Koalície pre inovácie v oblasti epidémie (CEPI), ktorá vyhlásila výzvu na podporu rýchleho vývoja očkovacích látok proti novému koronavírusu, sumou 100 miliónov eur.
Foto: 

Podpora EÚ je súčasťou prísľubu investovať 1 miliardu eur z programu EÚ pre výskum a inováciu Horizont 2020 do naliehavo potrebného výskumu a inovácií na testovanie, liečbu a prevenciu COVID-19. Polovica z tohto financovania, 50 miliónov eur, sa už plánovala v rámci partnerstva medzi Európskou komisiou (EK) a CEPI. Po vypuknutí koronavírusu sa toto množstvo zdvojnásobilo. Agentúru SITA o tom v stredu informovala Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej Komisie v SR.

„Potrebujeme účinné liečby a vakcíny, aby sme eliminovali nebezpečenstvo koronavírusu. Preto sme hrdí na to, že podporujeme CEPI v jeho úsilí o rýchly vývoj najsľubnejších kandidátov na vakcíny," konštatovala eurokomisárka pre inovácie, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež Mariya Gabriel.

Relevantné čísla do konca budúceho roka

V reakcii na pandémiu koronavírusov sa CEPI snaží rýchlo vyvinúť široké portfólio najpokročilejších kandidátov na vakcínu COVID-19 a zabezpečiť, aby boli pripravení na výrobu vo veľkom rozsahu v spolupráci s priemyselnými partnermi. Prostredníctvom COVAX, piliera vakcín ACT Accelerator, ktorý sa začal v spolupráci s Gavi a Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), je konečným cieľom CEPI poskytnúť komplexné riešenie na vývoj, výrobu a spravodlivé dodanie až dvoch miliárd dávok vakcíny do konca roku 2021. Podpora CEPI v rámci programu Horizont 2020 bude financovať výskumné a inovačné činnosti, ale nie výrobu vakcín.

- - Inzercia - -