Dnes je štvrtok, 11.august 2022, meniny má: Zuzana
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Imunita proti koronavírusu môže trvať iba niekoľko mesiacov, naznačuje štúdia

júl 18, 2020 - 10:00
Hladiny protilátok, ktoré by dokázali neutralizovať a zastaviť koronavírus, začali u ľudí po vyše troch mesiacoch štúdie klesať.
Foto: 

Imunita voči novému koronavírusu môže byť len krátkodobá. Naznačuje to nová štúdia ľudí, ktorí sa nakazili vírusom a zotavili sa z neho, informuje spravodajský portál BBC. Vedci z King’s College London skúmali, ako si telo vytvára protilátky proti vírusu a ako dlho po vyliečení v ňom zostávajú.

Na štúdii sa zúčastnilo 96 ľudí. Takmer všetci z nich mali zaznamenateľné protilátky, ktoré by dokázali neutralizovať a zastaviť koronavírus. Po viac ako troch mesiacoch výskumu však ich hladina začala klesať.

Opakovaná nákaza?

Zatiaľ nie je jasné, či tento pokles znamená, že sú ľudia znovu náchylní nakaziť sa koronavírusom. Podobné krátkodobé reakcie sú aj v prípade iných vírusov, napríklad pri nachladnutí. Je teda možné, že sa ľudia môžu opakovane nakaziť.

Ľudia bez zaznamenateľných protilátok však nemusia zostať úplne bez imunity. V tele sa tvoria aj takzvané T-bunky, ktoré sú súčasťou imunitného systému a identifikujú a odstraňujú infikované bunky. Na to, aby bolo známe, čo sa deje s ľuďmi v prípade druhého či tretieho kontaktu s koronavírusom, sú potrebné ďalšie a dlhodobejšie štúdie.

- - Inzercia - -