Dnes je pondelok, 04.júl 2022, meniny má: Prokop
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Slovenský deň kroja 2020 - Prišli sme za Vami do Radvane

jún 08, 2020 - 09:26
V piesňach, tanci, krojoch žijú celé roky generácie a my sa s vami o to delíme. Pripomeňte si s nami vaše tradície, zvyklosti a krásu krojov, ktoré pestujete vo svojich súboroch. S radosťou sme navštívili mestskú časť Radvaň v Banskej Bystrici, aby sme si spoločne uctili tradície a potvrdili to, čo nás všetkých spája. Lásku k folklóru a k domovu.
Foto: 

Slovenský deň kroja tvoríme spoločne.

SLOVENSKÝ DEŇ KROJA 2020 || úvod

Tento rok, keďže rešpektujeme bezpečnostné opatrenia a množstvo ľudí bude chcieť sledovať Slovenský deň kroja na televíznych obrazovkách, prišli sme za vami a spoločne tvoríme originálny a výnimočný program. Priamo vo vašom súbore nakrúcame tance, ktoré vychádzajú z vašich tradícií, počúvame váš spev a obdivujeme kroje. Ich farebnosť, ale aj symboliku, v ktorej je veľká výpoveď. Mnohé vaše videá predstavíme priamo v septembri v Banskej Bystrici. 

Radvaň - malebné miesto obkolesené kopcami

V evanjelickom kostole z roku 1787 nás privítal detský folklórny súbor Matičiarik, ktorý funguje už 30 rokov a vyčaril všetkým úsmevy na tvári. Moderátorka Barbora Špániková nám objasnila, že v radvanskom evanjelickom cirkevnom zbore žil a pôsobil ako farár básnik, publicista a prekladateľ Andrej Sládkovič. V Radvani je aj pochovaný na miestnom evanjelickom cintoríne.  Sládkovič je zakladateľom ľúbostnej poézie, milovníkom slovenského folklóru a prírody a pripomíname si 200. výročie jeho narodenia. Mestská poslankyňa za mestskú časť Radvaň Erika Karová prišla tiež podporiť túto krásnu udalosť. 

   

                     

        

Komorný spevácky zbor Ars Vocalis zaspievali výstižné piesne: „Aká si mi krásna“, „Starosloviensky Otčenáš" a : „Hojže, Bože!“ pod taktovkou dirigentky Mgr. art. et Mgr. art. Andrei Kirschovej.

       

DFS Matičiarik a Evanjelický farár v Radvani p. Michal Zajden so speváckym zborom Ars Vocalis

      

Recitácia legendárneho herca Juraja Sarvaša v priestoroch kostola. Spomenul, že v Radvani nemôžeme vynechať ani miesto posledného odpočinku Andreja Sládkoviča. 

Pri príležitosti 200 výročia narodenia Andreja Sládkoviča vydalo vydavateľstvo Ikar zbierku jeho básní Tajomstvá. Knihu sme na tomto špeciálnom mieste pokrstili spolu s evanjelickým farárom p. Michalom Zajdenom a hercom Jurajom sarvašom. "V prvom rade sme chceli, aby to bolo niečo nové. Jeho najznámejšie výtvory Marína a Detvan sú skvostmi slovenskej literatúry štúrovského obdobia, no Sládkovič má aj iné zaujímavé a krásne básne, ktoré sa k čitateľovi bežne nedostanú, lebo stoja na okraji záujmu vydavateľstiev. Rozhodli sme sa, že to napravíme a dáme im šancu, nech ľudia vidia jeho poetiku v trochu širšej a pestrejšej škále." prezradila nám šéfredaktorka pre beletriu vo vydavateľstve Ikar Danka Jacečková.

 

                                                     

Radvanský evanjelický cintorín. Miesto posledného odpočinku Andreja Sládkoviča.

                   

Ďakujeme za nádherné stretnutia a nové poznatky a tešíme sa na ďalšie cesty za vami po našej krásnej krajine

Tento rok, keďže rešpektujeme bezpečnostné opatrenia a množstvo ľudí možno bude chcieť sledovať Slovenský deň kroja na televíznych obrazovkách, chodíme za vami a spoločne tvoríme originálny a výnimočný program. Priamo vo vašom súbore nakrúcame tance, ktoré vychádzajú z vašich tradícií, počujeme si váš spev a obdivujeme kroje. Ich farebnosť, ale aj symboliku, v ktorej je veľká výpoveď. Mnohé vaše videá predstavíme priamo v septembri v Banskej Bystrici. Slovenský deň kroja takto vytvoríme spoločne. Prihláste sa. Tešíme sa na vás."

Generálna riaditeľka vydavateľstva STAR production Mária Reháková

 

- - Inzercia - -