Dnes je utorok, 28.jún 2022, meniny má: Beáta
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Názor odborníka: Prečo na obvode pása tak záleží?

apríl 14, 2020 - 17:50
Vysoká hladina cholesterolu, nadváha alebo obezita už dávno nie je problémom len starších ľudí. Svedčí o tom aj fakt, že v roku 2018 bolo podľa WHO 40 miliónov deti pod päť rokov s nadváhou alebo obéznych.
Foto: 

A tiež to, že od roku 1975 sa celosvetovo počet obéznych ľudí strojnásobil. Obezita je u väčšiny ľudí  spätá so zvýšeným cholesterolom či už je to kvôli dedičnosti alebo zvýšeného príjmu tukov a cholesterolu v strave.

Meranie obvodu pása = záchrana života

Nadváha a obezita ide ruka v ruke so zvýšeným cholesterolom. To či sa tento problém týka aj vás si pritom viete veľmi jednoducho zmerať, dokonca aj doma. Najčastejšie používaným vzorcom je Index telesnej hmotnosti. Ten sa vypočíta vydelením hmotnosti v kilogramoch výškou v metroch „na druhú“. Pokiaľ je výsledok nad 25, máte dočinenia s nadváhou, ak vám vyjde 30 a viac, patríte do kategórie obéznych. Žiaľ, tento výpočet vám nepovie či vašu hmotnosť tvorí tuk, voda alebo nadbytok svalstva. Avšak to čo nám vie poriadne uškodiť je obvod pása. “Na to, aby ste zistili či patríte k rizikovej skupine vám stačí vydeliť váš obvod pása a výšku. Ak vám výjde výsledok pod 0,5, teda ak je váš pás menší ako polovica vašej výšky, nemáte rizikové množstvo vnútrobrušného tuku, ktorý vám skráti život. Pri číslach 0,5-0,6 máte zvýšené riziko, ale ste ešte v takzvanom sivom pásme. Ak je však vaša hodnota v rizikovom  pásme nad  0,6 bolo by rozumné navštíviť odborníka a nechať sa vyšetriť,” radí kardiológ a obezitológ MUDr. Ivan Majerčák a dopĺňa v akej časti je merať obvod pása: “ideálne nad pupkom alebo tam, kde je brucho najväčšie.” Z prieskumu vzišlo, že stredná hodnota výšky u slovenských žien je 165 cm a priemerný obvod pása je 86,9 cm. U mužov bola stredná hodnota výšky 178 cm a obvod pása 94,52 cm a teda Slováci z prieskumu by mali dočinenia s obezitou. [1]

Ako čeliť nadváhe a obezite?

„Pri pasovaní sa s nadváhou a obezitou nie je podstatná váha, ale obvod pása. Dôležité je sa zbaviť nadbytočného tuku, ktorý sa ukladá hlavne v bruchu,“ upresňuje kardiológ a obezitológ a zároveň upozorňuje, že vnútrobrušný tuk je životu nebezpečný: „Kým tukové bunky napríklad na ženských bokoch nemajú žiadnu endokrinnú aktivitu, tukové bunky v bruchu vylučujú látky spôsobujúce choroby, ako sú cukrovka, rakovina, srdcový infarkt, porážka, cirhóza pečene a ďalšie.” Podstatné je do svojho programu zaradiť pohyb, znížiť energetickú hodnotu potravín (tuk a cukor).

Nefajčiť a obmedziť konzumáciu alkoholu i soli. Dostatočne spať a relaxovať. Okrem toho treba udržiavať hladinu cholesterolu, napríklad prírodným výživvým doplnkom ArmoLIPID PLUS, ktorý obsahuje bioaktívne zložky izolované z potravín.

Na kontrolu lipidov slúži fermentovaná červená ryža, polikozanol a berberín. Kyselina listová prispieva k správnej látkovej premene homocysteinu. Podstatnou súčasťou sú aj antioxidanty v podobe najúčinnejšieho prírodného antixodantu, ktorým je astaxantín a koenzýmu Q10. Jeho nedostatok spôsobuje mitochondriálnu dysfunkciu.


[1] Prieskum spoločnosti Mylan pod značkou ArmoLIPID bol realizovaný na vzorke 1000 ľudí, z toho 52 % mužov a 48 % žien vo veku 18 až 60 a viac rokov

- - Inzercia - -