Dnes je piatok, 01.júl 2022, meniny má: Diana
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Ako na (korona)vírusy dezinfekciou

apríl 14, 2020 - 16:30
Počet nakazených koronavírusom v súčasnosti globálne rastie a choroba sa nevyhla ani Slovenskej republike. Nie je však nutné prepadať panike. Podľa informácií Ministerstva zdravotníctva bol pre našu ochranu prijatý celý rad protiopatrení, ktoré patria v tomto smere k najprísnejším v krajinách Európskej únie.
Foto: 

Počet nakazených koronavírusom v súčasnosti globálne rastie a choroba sa nevyhla ani Slovenskej republike. Nie je však nutné prepadať panike. Podľa informácií Ministerstva zdravotníctva bol pre našu ochranu prijatý celý rad protiopatrení, ktoré patria v tomto smere k najprísnejším v krajinách Európskej únie.

Hlavne pokoj!

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by sme mali pravidelne sledovať aktuality o výskyte koronavírusu a dôsledne dbať na dodržiavanie hygienických návykov. Ide o základné činnosti, ktoré by mal ovládať každý civilizovaný človek – automaticky a za každých okolností. V prvom rade ide o základnú slušnosť, v druhom rade existujú aj iné ochorenia, ktoré sa rovnako ako nový typ koronavírusu, prenášajú vzduchom – kvapôčkovou infekciou – a dôkladná hygiena zabraňuje ich šíreniu. Príkladom je bežná chrípka alebo prechladnutie.

Ako sa vírusom brániť?

To, že si máme zakrývať ústa pri kýchaní, nám hovorili už v škôlke. Pre istotu si to však zopakujme. -- Ak kýchame, je tiež slušné držať sa vo vzdialenosti aspoň 1–1,5 metra od ostatných ľudí – samozrejme, ak je to možné. Podľa najnovších odporúčaní by sme si nemali zakrývať ústa rukou, kýchajme do lakťovej jamky alebo do papierovej vreckovky, ktorú zahodíme do odpadkov. Staré známe príslovie „čistota pol života“ je fakt, ktorý by sme nemali podceňovať. Je viac ako žiaduce umývať si ruky pred každým jedlom, manipuláciou s potravinami alebo riadom. To isté platí aj po príchode zvonku domov. Utieranie hrdla fľaše pred pitím by sme si mali odpustiť. Na rukách je určite viac mikroorganizmov, než koľko ich je na hrdle fľaše. Tiež by sme sa nemali dotýkať tváre a už vôbec nie úst a očí, či dokonca hrýzť si nechty. Ak týmto zlozvykom trpíte, môže byť práve obdobie zvýšeného výskytu nového typu koronavírusu dobrým dôvodom, prečo s ním konečne skoncovať.

Podať, alebo nepodať (si) ruky?

Tiež sa vám už stalo, že z obavy zo šírenia choroby, vám niekto odmietol podať pri pozdrave ruku? Naozaj sa to deje! Nie je to ale úplne bezpredmetné. Neumytými rukami doslova vítame neviditeľné, škodlivé mikroorganizmy ako sú vírusy, baktérie a rôzne plesne. Všetky spomínané patogény sa na naše ruky môžu dostať z držadiel nákupných košíkov, z madiel v MHD a na eskalátoroch, či z kľučiek. Stačí si predstaviť každodennú cestu do práce. Nevyhneme sa manipulácii s kľučkami na dverách, držaniu schodiskového zábradlia, dotýkania dverí na výťahu a stláčania tlačidla s číslom poschodia. A to sme ešte nevyšli von z domu. Je známe, že nebezpečné mikroorganizmy sa nachádzajú aj na peniazoch a platobných kartách, na kľúčoch, mobilných telefónoch, PC myšiach aj klávesniciach počítačov. To však neznamená, že by sme s nimi mali prestať manipulovať. Dôležité je dôsledne dbať na umývanie rúk mydlom s teplou vodou. Tak bude výsledok naozaj efektívny.

Čo ak mydlo nestačí?

Ak sa vám teplá voda a mydlo nezdajú dostatočné, môžete siahnuť aj po silnejšom prostriedku. K hygienickej dezinfekcii rúk môžete použiť dezinfekčné mydlo. To sa štandardne používa v zdravotníckych zariadeniach pred i po vyšetrení, ošetrení ambulantných i hospitalizovaných pacientov, alebo v iných sociálnych zariadeniach, prípadne po kontakte s infekčným materiálom. Ak by ste naozaj nechceli nechať nič na náhodu, aj dezinfekčné mydlo je cesta. Dezinfekčný sprej alebo gél sú tiež účinnými prostriedkami. Je vhodné ich mať v kabelke, batohu alebo priehradke v aute kedykoľvek. Okrem vody a bežného mydla odporúča Svetová zdravotnícka organizácia a naše Ministerstvo zdravotníctva používať aj dezinfekciu. Podľa vyhlásenia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) však koronavírusy, ktoré sa už nachádzajú v tele, nemožno zabiť prostriedkami na báze alkoholu, ani chlóru. Aplikácia takýchto látok napr. na sliznice môže byť naopak škodlivá.

Dezinfekčné prostriedky na báze alkoholu môžu byť užitočné na dezinfekciu povrchov, ak sú používané podľa odporúčaných návodov, ale vírusy, ktoré už do tela vstúpili, nezničí. Okrem toho je možné použiť dezinfekciu s inými účinnými látkami. Vhodné sú tie s jódovým povidónom, ktorý rýchlo zabíja baktérie, vírusy, plesne a tiež niektoré prvoky. Voľný jód má silné virocídne a baktericídne účinky. Vďaka polyvidonovanej forme (PVP) je jód uvoľňovaný postupne, a tak môže pôsobiť v optimálnej koncentrácii dlhší čas, na rozdiel od jódových dezinfekcií bez PVP. Po kontakte s pokožkou je väčšina mikroorganizmov zabitá za menej ako minútu, väčšina z nich je zničená už počas 15–30 sekúnd. Aj to je dôvod, prečo odborníci odporúčajú dôkladné umývanie rúk/rán, nielen obyčajné opláchnutie. Roztok jódového povidónu môžete teda použiť na očistenie rúk. Nezabudnite ani na čistotu prístrojov, ktorých sa najviac dotýkate – napr. displeje mobilných telefónov, klávesnice počítačov alebo volant v aute.

Je teda potrebné sa báť?

Ak je v tomto období pre vás z objektívnych príčin nutné ocitnúť sa v spoločnosti viacerých ľudí, dôležité je správať sa k sebe ohľaduplne a dbať na hygienické opatrenia – avšak o niečo viac ako obvykle. Zároveň je žiaduce poučiť aj deti a dohliadnuť na ne, aby hygienické návyky dodržiavali správne. Určite viete, že deti sa najlepšie učia tak, že im idú dospelí príkladom.

Nestrácajte úsmev!

S úsmevom ide všetko lepšie, preto vám k nemu chceme dať aspoň jeden dobrý dôvod. Kvôli obavám z koronavírusu si totiž ľudia začali vymýšľať nové formy pozdravu. Tradičný stisk ruky, objatia či bozky, bývajú už aj vo formálnom styku svetových vrcholových politikov čoraz častejšie nahradzované jednoduchým zamávaním alebo dotknutím sa napríklad lakťa, prípadne sa dotýkajú nohami alebo ramenami. Týmito spôsobmi ako aj účinnou dezinfekciou situáciu spoločne môžeme zvládnuť.

- - Inzercia - -