Dnes je pondelok, 04.júl 2022, meniny má: Prokop
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Knižný tip ŽENSKÉHO WEBU (plus SÚŤAŽ): Tajomstvá ANDREJA SLÁDKOVIČA!

marec 31, 2020 - 17:00
Štyridsať nádherných básní, ktoré v týchto dňoch vyšli v knihe Tajomstvá Andreja Sládkoviča, sú oslavou nielen jeho tvorby, ale aj významného dátumu.
Foto: 

Práve dnes, 31. marca 2020 si pripomíname 200 rokov od jeho narodenia a práve v tejto knihe, ktorú vydalo vydavateľstvo IKAR, opäť zaznieva básnikov pohľad na svet, ale aj jeho odkaz pre súčasníkov. Knihu, do ktorej básne vyberali Danka Jacečková a Beáta Mihalkovičová, ilustrovala známa výtvarníčka Ingrid Zámečníková a pod grafický dizajn sa podpísala Mária Rojko.

„Tajomstvá Andreja Sládkoviča sme plánovali  uviesť do života na slávnostnom podujatí, ktoré sme pripravovali v Evanjelickom kostole v Radvani, kde Andrej Sládkovič žil, tvoril a kde je aj na neďalekom cintoríne pochovaný. Jeho pamiatku si roky pripomínali významné osobnosti, dvakrát sa bol pri jeho mohyle dokonca pokloniť aj prvý československý prezident Tomáš Garrique Masaryk. Preto sme s generálnou riaditeľkou Ikaru Gabrielou Belopotockou chceli túto knižku „pokrstiť“ práve neďaleko tohto významného miesta, v kostole, a za prítomnosti Maríny Kráľovičovej. Dámy, ktorá jeho hádam najznámejšej lyrickej skladbe vdýchla život. Verím, že knihu slávnostne pokrstíme 6. novembra, v deň, ktorý je prepojený aj s organizovaním našej dlhoročnej poetickej súťaže Návraty o cenu Andreja Sládkoviča, ktorú pripravujeme o deň skôr, 5. novembra 2020,“ hovorí riaditeľka vydavateľstva Mária Reháková, ktorá stojí za celou organizáciou osláv narodenia Andreja Sládkoviča.

V knihe je štyridsať básní ako Anjel pokoja, Nehaňte ľud môj, Marína či Dcérka a mať. V závere knihy sa nachádza aj výkladový slovník, pretože Sládkovičov jazyk sa od toho nášho už značne vzdialil a niektorým slovám už možno dnešná generácia nerozumie. V každom prípade, Tajomstvá Andreja Sládkoviča sú hodnotným dielom do každej knižnice a inšpiratívnou vychádzkou do minulosti prostredníctvom básní výnimočného človeka.

SÚŤAŽNÁ OTÁZKA

Odpovedzte správne na tri súťané otázky a túto nádhernú knihu môžete mať doma i vy.

1. Kde sa narodil Andrej Sládkovič?

2. V ktorom meste je pochovaný?

3. Z akej rodiny pochádzala Sládkovičova Marína?

Správne odpovede posielajte do 10. apríla na adresu:  sutaz@starproduction.skVyžrebujeme až troch z vás!

partneri

- - Inzercia - -