Dnes je pondelok, 04.júl 2022, meniny má: Prokop
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

So zázrakmi z hlbín zeme až ku hviezdam

január 17, 2020 - 12:30
Rozhodnutie začať nový život si vyžaduje odvahu, odhodlanie a vnútornú silu. Šperkárka Denisa Čimo zanechala kariéru advokátky, aby sa mohla naplno venovať výrobe zázrakov.
Foto: 

Tie zhotovuje v podobe minerálnych drahokamov obsahujúcich prírodnú energiu a vždy je v nich základ pyrit. Vibrácia minerálu, ktorý si klientka vyberie, ladí s jej energetickým vyžarovaním.

Váš život sa pohybuje medzi nebom a zemou. V doterajšej praxi ste boli právnička, ktorá sa snaží aj v súdnej sieni uzmieriť rozhnevaných manželov, neskôr sa vašim povolaním stalo šperkárstvo. Ako došlo k tejto premene, čo vás k nej motivovalo?

Ako silná romantička som bola dlhodobo v advokácií nešťastná. Kameňom som verila odjakživa a v pravý čas som dostala do daru pyritove srdce, ktoré sa stalo mojím talizmanom. Vtedy mi vnikla myšlienka, že túžim vyrábať šperky v ktorých sa bude pyrit nachádzať.

Ktorá z týchto oblastí vám je bližšia ako žene, matke, manželke?

Šperkárstvo je môjmu srdcu najbližšie pretože sa tam realizujem aj so svojimi deťmi. Starší syn mi pomáha pri práci s počítačom a taktiež bubnuje na mojich prehliadkach kde dokáže vytvoriť úžasnú atmosféru. Súčasná práca mi nezasahuje do materskej role a aj tým je pre mňa výnimočná.

Aký máte dnes k právu vzťah? Viete si predstaviť sa mu ešte v budúcnosti venovať?

Absolútne nie. Kým som ho nevypustila z hlavy nemohla som začať vyrábať ani šperky. Advokáciu som robila zo silnej racionálnej iniciatívy a tým pádom mi ani nemohlo prísť do živote niečo silnejšie, čo by mi dávalo väčší zmysel. Som vďačná za to, že ma moje srdce prevalcovalo a ukázalo mi správny smer.

Mala ste na začiatku obavy?

Nepociťovala som ich pretože do všetkého sa vrhám so srdcom a to nám skôr či neskôr ukáže pravú cestu. O mojej túžbe zmeniť povolanie vedeli len moje deti aby mi do nej ľudia nevniesli negatívnu energiu. Po prvej prehliadke na mne aj mama videla aká som šťastná a spolu sme sa z tej pozitívnej energie veľmi tešili.

Ste vo svojom poslaní šťastná?

Veľmi. Mám určitý dar a tým pádom viem rozdávať pozitívnu energiu aj ľuďom vôkol seba. Samotné klientky mi hovoria čo sa im udeje následne potom ako začnú nosiť šperk. Pre mňa sú to moje zázraky. Do šperkov sa dajú vložiť želania a potreby konkrétnych ľudí. Touto formou si každý vie pritiahnuť to čo momentálne potrebuje. Mne samotnej sa dejú neuveriteľné veci. Pri výrobe šperku na mieru sa pýtam klientky aj na jej obľúbené piesne a aj touto formou sa snažím do neho naplno vniesť to čo má pre ňu najväčší zmysel. Mám svoje zaužívané rituály ktoré mi v tom pomáhajú.

Ktorú zo svojich životných rolí si vážite najviac?

Určite materskú. Som odjakživa rodinný typ a veľmi ma baví realizovať detské oslavy, rada podporujem staršieho syna vo výučbe na bubnoch, pomohla som mu zo založením hudobnej skupiny v ktorej speváčka Nancy a klaviristka Gabika robia modelky na mojich prehliadkach. S oboma synmi máme pekné a priateľské vzťahy.

Ste umelecká rodina. Váš syn hráva na vernisážach, spolupracujete aj mimo domova. Utužuje to váš rodinný život?

Som rozvedená, ale môj bývalý manžel zostane navždy v mojom srdci za všetko čo pre mňa urobil. Veľmi si ho vážim. Je to unikátny porozvodový vzťah.

Veríte v silu kameňov, je vašou životnou náplňou aj kresťanská či iná viera?

Verím v hviezdy a silu kameňov. Keďže som sa necítila advokáciou naplnená bývala som aj často chorá na základe čoho som vyhľadala liečiteľa, ktorý ma liečil s kameňmi. Platničky, kolená, nádchy, všetka bolesť prešla a cítim sa fantasticky. Na hviezdy som verila od malička a aj sa mi všetko cez nich plnilo. Potom som sa zablokovala právom a nemohla sa pohnúť. Pomohol mi až pyrit.

Ak sa tvorivý človek z nejakého dôvodu nerealizuje dobehne ho to, pociťujete to aj vy?

Mám za sebou skúsenosť v podobe chronických chorôb ktoré mi vymizli následne potom čo som začala vyrábať šperky. Som si istá, že v minulosti boli spôsobené tým, že som pracovala v advokácií, ktorá ma vôbec nenapĺňala. Ak potrebujete lásku siahnete po ruženíne a na ochranu je vhodný čierny turmalín. Ten ma zachránil aj pri autonehode.

Umelecké duše majú niekedy problém s praktickou stránkou života, ako vy zvládate túto časť vašej práce?

Som ženou do voza aj do koča, postarám sa o rodinu aj si všetko viem vybaviť. Je mi dobre s ružovými okuliarmi, byť realistkou mi nevyhovuje. Rada žijem v kľude a rozdávam energiu iným, nato potrebujem svoju ružovú bublinu. Nechcem sa zaoberať zbytočnými maličkosťami, politikou a negatívnymi myšlienkami.

Vaši rodičia, obaja lekári, pomáhali chorým ľuďom. Vy okrem iného pomáhate ženám, aby boli krajšie. Je vo vašej rodine pravidlom pomáhať iným?

Áno. Môj otec zachraňoval ako chirurg mnoho ľudí, bol prvým riaditeľom Galantskej nemocnice a mamina bola detská lekárka. Pomáhať iným je pre mňa úplne prirodzené.

Napriek tomu, že pochádzate z lekárskej rodiny ste naklonená k alternatíve. Liečite aj vy svoje deti výživovými doplnkami a bylinkami alebo preferujete klasickú liečbu?

Verím na silu kameňov pretože sa mi ich účinky dennodenne ukazujú v rôznych formách. Presvedčila som aj rodičov na to, že sa dá liečiť aj s rukami. Dlhé roky som konzumovala byliny z čínskej medicíny a teraz som prešla na českú pani bylinkárku. Behom jedného dňa pomôžu.

Kamene sú základom, ktorý ovplyvňuje vašu umeleckú tvorbu. Aký význam pripisujete kovom? Kombinujete aj zlato a striebro čí iné druhy drahých kovov?

Kombinujem len striebro. Ale mám sen neskôr zakomponovať aj zlato.

Trpezlivosť je pri tomto type remesla nesmierne potrebná , museli ste sa jej priúčať alebo ju máte danú do vienka?

Som človek čo chce mať všetko a hneď a keďže šperky vyrábam veľmi precízne musela som sa trpezlivosti priučiť.

Dokážete oddychovať a úplne od šperkov vypnúť či všade kde prídete vidíte niečo čo si viete predstaviť vo vašej tvorbe?

Do Grécka a do Egypta som si vzala už hotové šperky a nechala ich nabiť sa lokálnou energiou a slnečnými lúčmi. Pre mňa nie je práca ako povinnosť venovať sa šperkom, ale je to radosť. Pri nákupe kameňov ma hneď napadne aké farebné kombinácie sa budú dať realizovať.

Kedy sa cítite najviac vo svojej koži? Motivuje vás ako ženu robiť šťastnými iných?

Áno. Na silvestra som žiarila spokojnosťou tak, že ľudia okolo mňa túto energiu s radosťou nasávali. Dodáva mi to silu vyvíjať sa ďalej v pracovnej aj osobnej oblasti.

Aké sú vaše klientky? Zvykneme im pri výbere šperkov radiť alebo nechávate rozhodnutie na nich?

Najlepšie je keď si klientky vyberú šperk samé. Oni presne vedia čo chcú a potrebujú. Robím však aj na mieru po konzultácií kde sa snažím prísť na to čo by bolo pre ne najvhodnejšie.

Doprajete aj sebe kus magickej príťažlivosti tým, že nosíte svoje šperky?

Samozrejme, nosím ich stále, obľúbený kúsok mam pyritové srdce, ktoré je otvorené pre lásku. Každá žena chce byť princezná.

Zažila ste nejaký príbeh alebo udalosť pri vašej práci, ktorý s vami zarezonoval?

Tu mi hneď napadá šperk s názvom búrlivé výšiny a citát od Emily Brönteovej :“ Z čohokoľvek sú naše duše vyrobené, jeho a moja sú tie isté“. Pri jeho výrobe som pozerala tento film, položila som šperk na knihu búrlivé výšiny, zapálila sviečku a nainštalovala kvôli propagačnej fotke dva poháre vína. Jeden mi zrazu v ruke praskol. Takú silnú energiu som mala. Alebo som vyrobila šperk vedome s tým aby mi priniesol to po čom som túžila. Hneď potom čo som si ho dala na seba sa môj sen aj zrealizoval.

Žijete pre krásu, dobro a radosť?

A lásku.

Kto alebo čo vám pomáha v ťažších chvíľach? Potrebujete byť sama alebo vyhľadávate kontakt s inými ľuďmi?

Potrebujem spoločnosť na zdieľanie energie a rozdávanie lásky. Nemám rada samotu. Prírodu a šport potrebujem na dobíjanie bateriek.

Aké farby máte rada, do akých farieb sa najradšej obliekate?

Ako sa cítime, tak sa obliekame. Ružová priťahuje lásku, modrá zas efektívnu kombináciu.

Sledujete aj konkurenciu? Koho tvorba sa vám páči?

Nepovažujem nikoho za konkurenciu, doprajem každému a páči sa mi tvorba šperkárky Petry Tóth. Väčšinou však nosím svoje šperky.

Ako vnímate ženu v súčasnom svete? Aké poslanie by mala plniť?

Žena je pre mňa v prvom rade matkou ak je jej táto rola dopriata. Pracovná sebarealizácia je však veľmi potrebná a výborné je keď pri tom nezabudne byť matkou a partnerkou. Vyrábam aj šperky presne na túto požiadavku. Aby boli vzťahy funkčné a pevné ako skala.

Máte ešte nejaké sny, ktoré by ste si rada splnila? Čo je pre vás najväčšia motivácia?

Ísť na balkón Rómea a Júlie a vyrobiť tam šperk, ktorý maximálne s láskou precítim.

Zdroj foto: Archív Denisa Čimo

Text spracovala redaktorka Hanka Šebanová

Talentovaná šperkárka Denisa Čimo sa stáva našou externou prispievateľkou. S jej článkami, a samozrejme pravidelnou rubrikou, vás oboznámime už v najbližších dňoch. 

- - Inzercia - -